Sahtecilik hemen ortaya çıktı

banner37

Farklı bir üniversitede öğrenim gören iki arkadaşının oturma izni alabilmesi için kendi notlarıyla sahte transkript hazırlayan zanlı Noman Ali tutuklandı

Sahtecilik hemen ortaya çıktı
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizde üniversite eğitimi gören ve farklı bir üniversitede öğrenim gören iki arkadaşının oturma izni alabilmesi için kendi notlarıyla sahte transkript hazırlayan zanlı Noman Ali tutuklandı.


Mahkemede söz alan zanlı Noman Ali, suçlamaları kabul etti ve bir şans istedi.


“Sahte resmi evrak düzenleme” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Noman Ali, dün mahkemeye çıkarıldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı adına Savcı Attila Enver Etkin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Hüseyin Ergüleç’i dinletti.


banner134
Mahkemede yeminli şahadet veren Ergüleç, Noman Ali’nin yapılan soruşturmasında 2019 yılı Eylül

ayı içerisinde arkadaşları olan yine Pakistan uyruklu Lefkoşa'da sakin N.R. ve T. A.'ın ikamet izinsiz olmasını engellemek için Girne Amerikan Üniversitesi’ne sahte kayıt yaptırabilmeleri maksadıyla Yakın Doğu Üniversitesi transkriptini Lefkoşa'da faaliyet gösteren " Fıstık Net " isimli internet kafede sahteledikten sonra adı edilenlere verdiğini mahkemeye aktardı.


Ergüleç, aranan iki kişinin ise sahte olarak düzenlenmiş olan transkriptleri Girne Amerikan Üniversitesi’nde öğrenci kaydı için vererek tedavüle sürdüklerinin tespit edildiğini kaydetti.


Zanlının gönüllü ifade verdiğini ve hem ifadenin teyidinin hem de aranan iki kişinin olduğunu belirterek, zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.


Yargıç Rauf Kürşad, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75