Sahtekarlıkla suçlanıyorlar!

banner37

“Mail order” ve “internet bankacılığı” yoluyla, yabancı kişilere ait hesaplardan 2 yıl boyunca, 160 kez, pos cihazıyla 214 bin 230 lira 3 kuruşu sahtekarlıkla temin etmek suçundan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu ve 2 kişi aleyhine 2’şer gün tutukluluk alındı

Sahtekarlıkla suçlanıyorlar!
banner90
banner8

SENMAR TRADİNG LTD., MÜŞTEKİLERİ TAZMİN ETTİ… Polis, müşteki olan kart hamillerinin itirazı doğrultusunda, charge back yöntemiyle,  tüm itirazlara konu olan meblağların, Senmar Trading Ltd. tarafından, bankalara pay der pay geri ödendiğini belirterek, gerek bankaların, gerekse kart hamilerinin mağduriyetinin ortadan kalktığını ifade etti

SENNAROĞLU: DOLANDIRILDIK… Büyükkonuk Belediyesi’nde tespit ettiği zanlı Ahmet Sennaroğlu’ndan yasal ihtar tahtında izahat istediğini belirten tanık çavuş, Ahmet Sennaroğlu’nun, “Dolandırıldık. Bankayla iletişim içerisinde tüm charge back ödedim. Tüm entegre sistemler, uzaktan müşterilerin kendisi tarafından yapılırdı, ben nasıl sahtekarlık yapayım?” yanıtını verdiğini söyledi

Sedef BOŞNAK

   Mali polis, “mail order” ve “internet bankacılığı” yoluyla, 2018 ve 2019’da, yabancı kişilere ait birçok hesaptan,  Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun direktörü, kardeşi Halil Sennaroğlu’nun da sekreteri olduğu Senmar Trading Ltd.’e ait pos cihazlarıyla, sahtekarlıkla, 160 defada, toplam 214 bin 230 lira 3 kuruş temin edildiğini tespit etti.

   Meseleyle ilgili yapılan titiz soruşturma sonucu Ahmet Sennaroğlu, Halil Sennaroğlu ve telefonunda Ahmet Sennaroğlu ile suça ilişkin yazışmalar bulunan Ahmet Barış Sağlamer, dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde nöbetçi Yargıç Seran Bensen huzuruna çıkartıldı ve aleyhlerine 2’şer gün tutukluluk emri temin edildi.

   İskele’ye bağlı Bafra’da meydana gelen suçla ilgili yapılan titiz soruşturma sonucu, polis, zanlıların, Bafra’da faaliyet gösteren Senmar Trading Ltd. isimli iş yerinde, işletmeye tahsisli pos cihazları ile yurt dışında bulunan şahıslara ait kredi kartı bilgilerini, yetkisiz olarak kullanmak suretiyle, “mail order” sistemi ve “internet bankacılığı” yoluyla, kart hamilleri tarafından, söz konusu iş yerinden alış-veriş yapılmadığı halde, alış-veriş yapılmış gibi gösterilip, konu şahısların hesaplarından para çekilmek suretiyle, sahte belge düzenlenip, sahtekarlıkla para temin edildiği tespit etti.

   Öte yandan müşteki olan kart hamillerinin itirazı doğrultusunda, “charge back” yöntemiyle, tüm itirazlara konu olan meblağların Senmar Trading Ltd. tarafından, bankalara pey der pey geri ödendiğini kaydeden polis, gerek bankaların, gerekse kart hamilerinin mağduriyetinin ortadan kalktığını ifade etti.

Aranan bir kişi daha var

   Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Ersan Yaran’ı, meseleyle ilgili olguları mahkemeye aktarması için, tanık kürsüsüne çağırdı.

   Tanık çavuş Ersan Yaran, zanlıların, “sahte belge düzenleme”, “sahtelenmiş belgeyi tedavüle sürme”, “sahtekarlıkla para temini” ve “başkasının kimliğine bürünme” suçlarından methaldar olduklarını belirtti.

   Ersan Yaran, 5 Ekim-22 Ekim 2019 tarihleri arasında, Lefke’deki bir işletmenin post cihazlarından, kart olmadan, kart üzerindeki bilgilerle yapılan ödeme işlemi (mail order) yöntemi kullanılmak suretiyle, yurt dışında bulundukları bilinen yabancı uyruklu şahıslara ait, çalıntı ve/ veya bilgilerin kopyalandığı kredi kartları bilgileriyle 412 bin 610 TL tutarında çekiliş yapıldığını söyledi.

   Yaran, bu bilgi üzerine biri Ahmet Barış Sağlamer, diğeri M.Y.G. olan 2 kişi adına Güzelyurt’ta bir dosya tazmin edildiğini ifade etti ve M.Y.G.’nin gönüllü ifade vererek, Gazimağusa’da Ahmet isimli bir şahıs ve Güney Kıbrıs vatandaşı Paplos isimli bir şahısla, Göçmenköy Eziç’te buluşarak, mail order yapmak hususunda, ağır bir cürüm işlemek kastıyla gizli ittifak yaptığını itiraf ettiğinden söz etti.

   Tanık polis çavuşu, yürütülen soruşturma kapsamında, Gazimağusa’daki Ahmet isimli şahsın, Ahmet Barış Sağlamer, Güney Kıbrıs vatandaşı olan Paplos isimli şahsın ise Pavlos Chiristododulis isimli şahıslar olduklarını tespit edip, adı edilenler adına yasal işlem başlattıklarını ifade etti.

banner134
   Çavuş, M.Y.G. ve Ahmet Barış Sağlamer’in, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkartılarak teminata bağlandığını, yurt dışına çıktığını tespit ettiği Pavlos Chiristododulis Cristodolulos aleyhine ise derdest emri çıkartıldığını dile getirdi.

Ekstreler, Senmar Ltd’e ait

   Çavuş Ersan Yaran, “ağır bir cürüm işlemek için gizli ittifak” meselesiyle ilgili, 19 Aralık 2019’da, 15.15-15.35 saatleri arasında, Ahmet Barış Sağlamer’in kullanımındaki PD 008 plakalı salon araçta, mahkemeden temin ettiği arama emri ışığında arama yaptığını anlattı.

   Bahse konu aramada, 4 cep telefonu ve meseleyle alakalı olabileceği düşünülen evrakları bulduğunu kaydeden tanık çavuş, evraklar içerisinde bulunan 1’i Türkiye İş Bankası, diğeri ise TC Ziraat Bankası’na ait hesap ekstrelerinin Senmar Trading Ltd.’e ait olduğunu tespit ettiğini anlattı.

   Ersan Yaran, ekstrelerle birlikte müsvedde olarak değerlendirdiği A4 kağıtları üzerinde rakamlardan oluşan parasal hesapların ve charge back notlarının yazılı olduğunu tespit ettiğini ve zanlı Ahmet Barış Sağlamer’in konu evrakların arkadaşı Ahmet Sennaroğlu’na ait olduğu izahatını mahkemeye aktardı.

   Konu emarelere el koyduğunu kaydeden tanık çavuş, Lefkoşa’daki meselede de zanlı olan Ahmet Barış Sağlamer’in görsel olarak incelediği cep telefonunda, Ahmet Sağlamer’in zanlı Ahmet Sennaroğlu ile suça ilişkin WhatsApp görüşmeleri bulunduğunu anlattı.

   Sağlemer’in izahatlarında, suç işlemediğini, Pavlos’a aracılık ettiği beyanına dikkat çeken tanık çavuş, hesap ekstreleriyle ilgili bankalardan temin ettiği bilgilere göre, Türkiye’den ve üçüncü ülkelerde bulunan şahısların kredi kart bilgilerinin, Senmar Trading Ltd’de yetkisiz olarak kullanıldığını ve mail order sistemi ve internet bankacılığı yoluyla, kart hamilleri tarafından konu işyerinde alışveriş yapılmadığı halde, alışveriş yapılmış gibi göstermek suretiyle, konu şahısların hesaplarından Türkiye İş Bankası pos cihazından 72 adet işleme karşılık 68 bin 576.03 lira; TC Ziraat Bankası AŞ. ait banka sisteminden, 88 adet 145 bin 654 lira mail order yapılarak, 214 bin 230.03 lira para çekildiğini tespit ettiğini kaydetti.

   Kart hamillerinin itirazı üzerine charge back dediğimiz, bankalara konu olan tüm itirazlara konu meblağların geri iade edildiğini tespit ettiğini kaydeden tanık çavuş, bankaların söz konusu meblağların tümünü Senmar Trading Ltd’den. pay der pay geri tahsil ettiğini, gerek bankaların, gerekse kart hamilerinin mağduriyetinin bulunmadığını öğrendiğini bildirdi.

   Soruşturma kapsamında Konya Cumhuriyet Savcılığı tarafından KTC İçişleri Bakanlığı ve KKTC Başsavcılığı kanalıyla alınan şikayetçi ifadesinde, Türkiye’de Yapı Kredi Bankası müşterisi olan Yaşar Tunç’un kredi kartının 8 Ekim 2018’de, Senmar Gıda isimli işlerinden bilgisi ve izni olmadan, bin TL çekiliş yapılmak üzerine kullanıldığını, kart sahibinin de davacı ve şikayetçi olduğunu ve bu şikayetin itiraza ilişkin işlemler içerisinde olduğunu tespit ettiğini dile getirdi.

Başkan “Dolandırıldık” diye izahatta bulundu

   Mahkeme huzurundaki 3 zanlıyı da dün tespit edip tutukladığını ifade eden tanık polis, zanlıların, yasal ihtar tahtında verdiği izahatları mahkemeye aktardı.

   Büyükkonuk Belediyesi’nde tespit ettiği zanlı Ahmet Sennaroğlu’ndan yasal ihtar tahtında izahat istediğini belirten tanık çavuş, Ahmet Sennaroğlu’nun “Dolandırıldık. Bankayla iletişim içerisinde tüm charge back ödedim. Tüm entegre sistemler, uzaktan müşterilerin kendisi tarafından yapılırdı, ben nasıl sahtekarlık yapayım?” yanıtını verdiğini söyledi.

   Zanlı Halil Sennaroğlu’nu ise Off Licens isimli işyerinde tespit ettiğini kaydeden çavuş, zanlının, “Mail order işlemlerini, posttan ben de yapardım, abim de yapardı. Sonra charge back gelmeye başladı” yanıtını mahkemeye aktardı.

Emareler incelenecek

   Sennaroğlularına ait işyerinde, 3 naylon poşet slipt ve kasa fişlerini, 2 adet İş Bankası pos cihazını, 1 adet banka dekontu ve transfer bilgilerinin bulunduğu evrakı incelenmek üzere emare zapt ettiğini kaydeden çavuş, Ahmet Sennaroğlu’na ait kiralık araçta bulduğu 3 adet iş bankası post cihazına da el koyduğunu anlattı.

   Zanlıların aranan evlerinde kanunsuz herhangi bir şeye rastlanmadığını kaydeden tanık çavuş, Covid 19 salgını nedeniyle önceden başlattığı tahkikatını neticelendiremediğini, alması gereken birçok ifade bulunduğunu kaydettikten sonra mahkemeden süre istedi.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, zanlıların 2 gün süreyle poliste tutuklu kalıp, avukatlarının talebiyle doktor kontrolünden geçirilmelerine direktif verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75