banner6

Sahtekârlıkla vatandaş oldu

banner37

Sahte belgelerle KKTC kimlik kartı alan zanlı Yaser Alezzo, tutuklandı

Sahtekârlıkla vatandaş oldu
banner99

Emine UYSAL

banner134

Nüfus Kayıt Dairesi’ne sahte olduğunu bildiği halde anne ve babasına ait Ürdün evlenme belgesi ile annesine ait Ürdün doğum belgesini verip, KKTC kimlik kartı alan zanlı Yaser Alezzo, tutuklandı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan polis memuru Erkan Çelik’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Çelik, zanlı Yaser Alezzo’nun 2009 Eylül ayı içerisinde KKTC kimlik kartı temin etmek maksadıyla, Lefkoşa’da İçişleri Bakanlığı Nüfus Kayıt Dairesi’ne sahte olduğunu bildiği anne ve babasına ait Ürdün evlenme belgesi ile annesine ait Ürdün doğum belgesini vererek tedavüle sürüp, bu sahte belgelerle 326183 numaralı KKTC kimlik kartı temin ettiğini söyledi.

Polis memuru Erkan Çelik, zanlının temin etmiş olduğu KKTC kimlik kartını yenilemek maksadıyla 7 Kasım’da İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus Kayıt Dairesi’ne başvurması sırasında, evraklarının sahte olabileceğinden şüphelenilerek durumun polise aktarıldığını ve zanlının aynı gün tutuklandığını belirtti.

Çelik, yapılan tahkikat neticesinde, zanlının 2009 Eylül ayı içerisinde Nüfus Kayıt Dairesi’nde tedavüle sürdüğü evrakların, PGM Kriminalistik Şube’de görevli belge inceleme uzmanı tarafından sahte olduğunun tespit edildiğine vurgu yaptı.

Meselenin tahkikatı tamamlanmamakla birlikte zanlının meselenin tahkikatına etki edebileceği pozisyonunun ortadan kalktığını söyleyen Çelik, Suriye uyruklu zanlının KKTC’de herhangi bir yasal statüsü kalmadığı gibi KKTC’nden çıkış yapacak herhangi bir seyahat belgesi de olmadığını söyledi.

Çelik, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak 30 bin TL nakdi teminat yatırması ve haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 10:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104