Sanal bete bulaştı, hayatını mahvetti

banner37

Çalıştığı şirketin sahibi Mustafa Aladağ’a ait 36 adet boş çek yaprağını çalıp, sahteleyerek tedavüle süren Mustafa Çınartepe, itham edildiği 75 davayı da kabul etti, davası karar için 25 Nisan’a tehir edildi

Sanal bete bulaştı, hayatını mahvetti

Meyil AVCAN

İşvereni Mustafa Aladağ’a ait 36 adet çek yaprağını çaldıktan sonra sahteleyerek tedavüle süren Mustafa Çınartepe, dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.

Aleyhine getirilen 75 davanın tümünü kabul eden Çınartepe’nin davası karar için 25 Nisan’a tehir edildi.

Davanın olgularını aktaran Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, sanık Mustafa Çınartepe’nin görev yapmakta olduğu ismi önce Alasan olan Mustafa Aladağ Şirketi’nde muhafaza edilen 23 adet TL ve 13 adet de STG olmak üzere toplam 36 adet boş çek yapraklarını sirkat ettiğini belirtti.

75 davadan itham olan sanığın sahtelediği çeklerden 680 bin TL ve 280 bin STG temin ettiğini belirten Akyener, suça konu çeklerin 26 tanesini Türkiye Ziraat Bankasına, geriye kalan 11 çeki ise Türkiye İş Bankası’na vererek tedavüle sürdüğünü ifade etti.

Akyener, sanığın geçtiğimiz sene 14 Eylül tarihinde tutuklanarak 26 Eylül tarihine kadar soruşturma maksatlı tutuklu kaldığını ve o günden bu zaman kadar da Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı beklediğini aktararak, sanığın sabıkasız olduğunu belirtti.

Sanık Çınartepe’nin savunma avukatı da, bir insanın hayatını nasıl mahvedebileceği konusunda teste tabi tutulsa ancak böyle bir şey yapabileceğini söyleyerek, sanığın 2 ve 8 yaşlarında çocukları olduğunu aktardı.

Eşinin kumarhanede çalışarak çocukların geçimlerini sağladıklarını belirten avukat, sanığın suçu işlediği sırada psikolojik sorunlar yaşadığını ve kendisini sanal bet ortamında bulduğunu kaydetti.

Savunma avukatı, bu illetin insanları günlük hayatları ve çevrelerinden uzaklaştırdığına vurgu yaparak, sanığın hem özel hayatını hem de çok büyük meblağda parayı bu illet için heba ettiğini söyledi.

Avukat, sanığın 42 yıllık hayatı boyunca ilk kez suç işlediğini, 7 buçuk haftalık hamile olan eşinin bu durumu öğrenmesi üzerine çocuğunu aldırdığını ve kendisinden boşandığını ifade ederek, eşinin bakmakla yükümlü olduğu bir de zihinsel engelli kardeşi olduğunu ancak polisin, eşi ve kayınvalidesinin hesaplarını da bloke etmesi nedeniyle geçimlerini sağlamakta büyük sorunlar yaşadıklarını kaydetti.

Sanığın ıslah edilip, topluma iadesini temin etmek ve onların şahsi bakımına muhtaç kişilerin de göz önünde bulundurularak ceza takdir edilmesini isteyen savunma avukatı, hapislik cezası öngörülmesi durumunda suçun işleniş şekli, kişisel ve özel durumunun da dikkate alınarak daha hafif ceza verilmesini talep etti.

Girne Ağır Ceza Başkanı Nüvit Gazi Hacı, davayı karara bağlanmak üzere 25 Nisan’a erteledi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER