banner6

Sanıklar ıslah olmaya niyetli değil!

banner37

Bir depodan 4 bin 95 TL değerinde bisiklet parçası çalan sabıkalı gençleri yargılayıp, işledikleri suç oranına göre cezalandıran ve birini bir buçuk, birini de iki buçuk yıl hapse mahkum eden Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi vurguladı:

Sanıklar ıslah olmaya niyetli değil!
banner150

banner150

banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, eylül ayında, bir depodan 4 bin 95 TL değerinde bisiklet parçası çalan sabıkalı Tugay Çetin ve İbrahim Turaç’ı, benzer birçok davasını da dikkate alarak, caydırıcı ve ibret verici şekilde cezalandırdı.

Mahkeme, sık sık suç işleme temayülünde olan sanıklara verilecek en uygun cezanın uzun süreli hapis cezası olduğuna kanaat getirdi ve işledikleri suç oranına göre Tugay Çetin’i bir buçuk, İbrahim Turaç’ı da 2 buçuk yıl hapse mahkum etti.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, davanın kararını oybirliği ile verdi.

Öncelikle İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Ergin Atıcı’nın meseleyle ilgili verdiği olgulara özetle değinen yargıç, “Sahipsiz sandık” diyen sanıkların, 6 Eylül 2017’de, Gazimağusa’da Erhan Uygur’a ait depoya pencereden girerek, içerisinden 4 bin 95 TL değerindeki 103 parça bisiklet parçasını sirkat edip, satmak için çaba sarf ettiğini söyledi.

Yapılan şikayet üzerine parçaları satamadan tutuklanan sanıkların, işlediği “bina açma”, “sirkat” ve “başkasının malına girme” suçlarını işlediğine vurgu yapan mahkeme, konu suçların yasada çok ciddi cezalar öngördüğüne vurgu yaptı.

Birbirlerine yardımda bulunarak, ülkede artış gösteren konu suçları işleyen sanıklara hoşgörüyle davranmalarının mümkün olmadığını ifade eden mahkeme, sanıkların işlediği suçun vahametine değindikten sonra, “Konu suçlar yatırımcıyı ve iş insanının güvenini sarsar. Ülke ekonomisinin büyümesine engel olur ve yatırımcıyı olumsuz etkiler” dedi.

Sanıkların geçmiş sabıkalarının sıklıkla işlenen benzer suçlardan olduğuna vurgu yapan mahkeme, bu durumu sanıklar aleyhine ağırlaştırıcı bir faktör olarak ele aldı ve “Sanıklar, ıslah olmaya niyetli değildirler. Bu kişiler, topluma tehlike saçıyor. Önceden aldıkları mülayim cezalara karşın, uslanmayıp, suç işlemeye devam ettiler. Suç işlemeye temayülleri var” dedi.

Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendiren mahkeme, sanıklara verilecek en uygun cezanın hapislik cezası olduğuna kanaat getirdi ve sanıkları, suç işleme tevessülünde olan kişilere karşı caydırıcı, ibret verici ve ıslah edici bir cezaya çarptırdı.

Mahkeme, Tugay Çetin’i bir buçuk, İbrahim Turaç’ı da iki buçuk yıl hapse gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104