banner6

Şartlı tahliye ya da af istiyorlar

banner37

Mahkûm ve tutuklu yakınları, cezaevinde patlak veren Covid-19 vakaları nedeniyle dün önce İçişleri Bakanlığı, ardından da Merkezi Cezaevi’nin önünde eylem yaptı

Şartlı tahliye ya da af istiyorlar
banner99

Ahmet UÇAR

Merkezi Cezaevi’nde patlak veren Covid-19 vakaları nedeniyle, tutuklu ve mahkûm yakınları, cezaevindeki yakınlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi, tedavilerinin yapılması ve şartlı tahliye veya af yoluyla serbest bırakılması talebiyle dün eylem yaptı.

Önce İçişleri Bakanlığı önünde toplanarak taleplerini içeren bir basın bildirisi okuyan tutuklu ve mahkûm yakınları daha sonra eylemlerini Merkezi Cezaevi’nin önüne taşıdı.

Eylemciler, “Af istiyoruz”, “Toplumda en büyük güven her şeyin sonunda adil olmaktır”, “Dikkat cezaevi kapasitesi 270 tutuklu sayısı 650”, “İçerideki her birey bir candır insan hayatıyla oynamayın”,”Medeniyetin ilk şartı adalettir biz de onlar için adalet istiyoruz” gibi pankartlar açtı.

Basın açıklaması yapan mahkûm yakınları, Merkezi Cezaevi’nde Koronavirüs vakalarının artış gösterdiğini ancak tüm mahkûmların bir arada bulunduğunu, yaşam koşullarının iyi olmadığını, Koronavirüs’e yakalanan mahkûmların hastaneye götürülmediğini ve mahkûmlar hakkında haber alamadıklarını iddia ederek, şartlı tahliye veya af yoluyla mahkûmların serbest bırakılmasını talep etti.

Mahkûm yakınlarından oluşan 3 kişi Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem’le görüşmelerinin ardından basın açıklaması yaparak, hükümet olmadığı için af konusunun görüşülemeyeceğini ancak mahkûmların gereken ihtiyaçlarının karşılandığını öğrendiklerini söyledi.

Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem ise mahkûm yakınlarının istediği şekilde mahkûmların tahliye edilmesinin mümkün olmadığını dile getirerek, Şartlı Tahliye Kurulu’nun gelecek hafta toplanacağını ve kurula 80 kişinin başvurmasını beklediklerini açıkladı.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan da, Koronavirüs testi pozitif olan mahkûmların diğer mahkûmlardan izole edildiğini, Acil Durum Hastanesi’nde (Pandemi Hastanesi) kontrolden geçtiğini ve daha sonra pandemi oteline götürüldüğünü kaydetti.

Cezaevinde önceki gün eylem başlatan Gardiyanlar Birliği Başkanı İnan Özgür Edebali de, hemşire taleplerinin henüz yerine getirilmediğini ancak eylemlerini şimdilik askıya aldıklarını ifade etti.

Bengihan: Pozitif mahkûmlar pandemi oteline gönderiliyor

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, mevcut Merkezi Cezaevi’nde Koronavirüse yakalanmış mahkûmların diğer mahkûmlardan ayrıştırılıp izole edildiğini belirterek, önce Acil Durum Hastanesi’nde kontrolden geçirildiklerini daha sonra ise pandemi otellerine gönderildiklerini kaydetti.

Bengihan, Merkezi Cezaevi’nin normal şartlarda kapasitesinin üzerinde mahkûm bulundurduğunu anımsatarak, testleri pozitif çıkan hastaların pandemi otellerine gönderilmesiyle oluşan boş alanın pozitif mahkûmlarla diğer mahkûmların ayrıştırılması için kullanıldığını ifade etti.

Merkezi Cezaevi’nde yaşanan bu sorunun ortadan kalkması için yeni cezaevinin eksikliklerinin ve arızalarının giderilmesi gerektiğine işaret eden Bengihan, sadece 70 mahkûmun yerleşmesiyle yeni cezaevindeki su motorunun bozulmasının düşündürücü olduğuna dikkat çekti.

Bengihan, yeni cezaevinin teknik, elektronik ve mekanik alt yapısının uzmanlar tarafından incelenmesi gerektiğini söyleyerek, yetkili kişilerin cezaevindeki altyapının mevzuata uygun olup olmadığını tespit etmesi gerektiğini anlattı.

Yeni cezaevinin personel eksikliğinin tamamlanması, gerekli branşlarda istihdam yapılması gerektiği üzerinde duran Bengihan, yeni cezaevinde hemşire ve sosyal hizmet kadrosunda birilerinin bulunmadığının altını çizdi.

Bengihan, yeni cezaevinin teşkilat yasasının meclisten geçmesi gerektiğini belirterek, ancak meclisin nisap sorunu nedeniyle toplanamaması nedeniyle bunun gerçekleşemediğini kaydetti.

Mevcut Merkezi Cezaevi’ndeki yoğunluğun azaltılması ve pozitif vakaların önüne geçilebilmesi için yeni cezaevindeki bu sorunların çözülmesi gerektiğini dile getiren Bengihan, Şartlı Tahliye Yasası’nda yapılan değişiklikle cezasının üçte birini yatan mahkûmların bu haktan yararlanabileceğini ifade etti.

Bengihan, önümüzdeki günlerde mahkûmların Şartlı Tahliye hakkından yararlanabileceğine dikkat çekti.

banner134

Edebali: Hemşire talebimiz henüz yerine getirilmedi

Gardiyanlar Birliği Başkanı İnan Özgür Edebali, Merkezi Cezaevi’nde artış gösteren Koronavirüs vakalarının

gardiyanları da etkisi altına alması üzerine başlattıkları grevi askıya aldıklarını anımsatarak, günde bir sayım yaptıklarını, teması olabildiğince azaltmaya çalıştıklarını anlattı.

Edebali, yetkililerden hemşire talep ettiklerini ancak bu taleplerinin henüz yerine getirilmediğini belirterek, mahkûmların ateşini ölçecek sağlık personeline ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Taleplerinin yerine getirilmesiyle gardiyanların rahatlayacağını ancak mahkûmlarda herhangi bir rahatlamanın olmayacağını dile getiren Edebali, mahkûmların iç içe yaşadıklarını ifade etti.

Bilmem: Şartlı tahliyeye 80 başvuru bekliyoruz

Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem, Cezaevi’nde 36’sı kadın olmak üzere toplam 603 hükümlü tutuklunun bulunduğunu belirterek, vaka sayısının ise dün itibarıyla 125’e yükseldiğini ve taramaların sürdüğünü kaydetti.

123 erkek ve 2 kadın hükümlünün Koronavirüs testinin pozitif çıktığını, pozitif hükümlülerden birinin Pandemi Hastanesi’nde tedavisinin sürdüğünü ve genel sağlık durumunun iyi olduğunu dile getiren Bilmem, diğer pozitif hükümlülerin ise pandemi oteline taşıdığını ifade etti.

8 gardiyanın Koronavirüs testinin pozitif çıktığına işaret eden Bilmem, salgından dolayı evinde kalmak istemeyen gardiyanlar için otel ayarlandığını anlattı.

Bilmem, tutuklu ve mahkûm yakınlarının bugün İçişleri Bakanlığı önünde eylem yaptığını hatırlatarak, ailelerin hükümlü yakınlarının tahliyesini talep ettiğini, ancak bunun mümkün olmadığını söyledi.

Hapislik cezasının üçte birini tamamladıktan sonra Şartlı Tahliye Kurulu’nda durumunun görüşülmesi için hükümlülere başvuru hakkı tanınmasını sağlayan Şartlı Tahliye (Değişiklik) Tüzüğü’nün 14 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Bilmem, şartlı tahliye için dilekçelerin gelmeye başladığını da bildirdi.

Bilmem, ekim ayı içerisinde 80 civarında kişinin başvuru yapmasının beklendiğini belirterek, Şartlı Tahliye Kurulu’nun önümüzdeki hafta toplanabileceğini vurguladı.

Mahkûm yakınları ne dedi?... Mahkûm yakınları ne dedi?... Mahkûm yakınları ne dedi?...

Ahmet Kılıç:

Cezaevindeki mahkûmlar için buraya geldik. Benim cezaevinde bir oğlum var, bir hafta önce Koronavirüs’e yakalandı. Kendisiyle aynı durumda olan 8 kişi daha var. Oğlumun durumunu öğrenmek istiyorum ne bir ses, ne haber, ne de bir bilgi veriyorlar. Cezaevinin içi zaten tıklım tıklım, adım atacak yer yok, bunu biliyoruz. Cezasının üçte birini yatan mahkûmlar şartlı tahliye hakkından yararlanabiliyor, bize bu hakkı tanısınlar. 2 sene içerisinde aynı suçu işlerlerse geri tutuklasınlar. Suç işleyip içeriye girdiler ama bu suçlarının cezasını uygun koşullarda insanca çeksinler.

Döne Kılıç:

Benim yakınım cezaevinde ve Koronavirüs’e yakalandı ama bir türlü haber alamıyorum. Bir üniversiteye yolluyorlar, bir cezaevine yolluyorlar. Şimdi öğrendiğime göre daha buradaymışlar. İstediğimizi alana kadar eyleme devam edeceğiz.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104