Satana, kullananın 4 katı ceza!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucudan yargılayıp suçlu bulduğu 3 sanığı suçtaki rollerine göre cezalandırdı

Satana, kullananın 4 katı ceza!
banner87

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu suçlarından suçlu bulup mahkum ettiği S.E., S.H. ve A.Y.’ye toplam 1 yıl hapis cezası verdi.

Sanıkları suçtaki rollerine göre cezalandıran mahkeme, 25 Şubat 2018’de 1 gram 424 miligram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu satın alıp kullanan S.E. ve S.H.’yi 2’şer ay, konu uyuşturucuyu bilmediği bir şahıstan 300 TL’ye alıp S.E. ve S.H.’ye 100 TL kârla satan A.Y.’yi de 8 ay hapse mahkum etti.

Mahkeme, uyuşturucu madde satan sanık A.Y.’yi, kullananların aldığı cezanın 4 katına çarptırdı.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı üye yargıç Temay Sağer açıkladı.

Yargıç Temay Sağer, uyuşturucu madde suçunun ciddiyetine ve yaygınlığına vurgu yaptıktan sonra, sentetik cannabinoid türü madde alma 15, tasarruf etme 18 ve verme suçun da 20 yıla kadar hapislik cezası öngördüğüne dikkat çekti.

Temay Sağer, konu suçların, yıllık yayımlanan faaliyet raporlarına göre ciddi boyutta artış gösterdiğine vurgu yaparak, “Uyuşturucu, son 10 yılda 9 kez mahkemelerin gündemini en çok meşgul eden suçlar olarak kayıtlara geçti. 2017 yılı içerisinde Ağır Ceza Mahkemelerinin gündemindeki 683 davanın 387’si, yani yüzde 49,34’ünü uyuşturucu maddeyle ilgili suçlar oluşturdu. Veriler, konu suçun yaygınlığını gözler önüne seriyor” dedi.

Sağer, toplum huzurunu ve sağlığını bozan ciddi ve vahim suçlarla ilgili kamu menfaatinin ön planda tutulup, konu suçları işleyen kişilere ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı ibret verici caydırıcı ve etkin bir ceza verilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Rollere göre ceza

Tasarruf edilen uyuşturucu madde türünün, kontrolsüz ve kaynağı belli olmayan kimyasal karışımlardan elde edildiğini kaydeden Yargıç Sağer, konu maddeyi satana, kişisel kullanım için tasarruf edene göre daha ağır ceza verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Temay Sağer, sanıkların daha önceden faydalandıkları gerekçesiyle Denetimli Serbestlik Yasası gereği kriterlerine uymadığını da belirttikten sonra, kaynağı belli olmayan kimyasallardan elde edilen maddenin cüzi miktarda oluşunu da dikkate alarak, sanıklar aleyhindeki tüm hususları titizle incelediklerini dile getirdi.

Temay Sağer, sanıkları oy birliğiyle suçtaki rollerine göre cezalandırdıklarını belirttikten sonra, uyuşturucu alan S.E. ve S.H.’yi 2’şer ay, konu uyuşturucuyu bilmediği bir şahıstan 300 TL’ye alıp S.E. ve SH.’ye 100 TL kârla satan A.Y.’yi de 8 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER