banner6

Satıcı cezaevinde, alıcı serbest kaldı

banner37

Haspolat Ağıllar Bölgesi’ndeki bir evde uyuşturucu alışverişi sırasında suçüstü yakalanan Musula Thomas Reuben cezaevine gönderilirken, Şevket Özakan teminatla serbest bırakıldı

Satıcı cezaevinde, alıcı serbest kaldı
banner99

Emine UYSAL

Haspolat Ağıllar Bölgesi’nde bir eve operasyon düzenleyen Narkotik polisinin suçüstü yakaladığı uyuşturucu satıcısı Musula Thomas Reuben cezaevine gönderilirken, müşterisi Şevket Özakan teminatla serbest bırakıldı.

Tanzanya uyruklu Musula Thomas Reuben’in Haspolat Ağıllar Bölgesi’ndeki evinde uyuşturucu madde satışı yaptığı yönünde aldıkları ihbar üzerine, söz konusu eve operasyon düzenleyen Narkotik polisi, Reuben ve müşterisi Şevket Özakan’ı suçüstü yakaladı, iki zanlının tasarrufunda ve evde ise toplamda yaklaşık 26 gram uyuşturucu bularak, emare almıştı.

Zanlılar üç günlük tutukluluk süresinin ardından dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Aysın Bilgin, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Halil Dümenci’yi tanık olarak dinletti.

Zanlıların “Kanunsuz Sentetik Cannabinoid Türü Uyuşturucu Madde Alma, Verme ve Tasarruf” suçlarından methaldar olduklarını ifade eden Halil Dümenci, zanlıların tasarrufunda toplamda yaklaşık 26 gram ağırlığında Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu madde ele geçirildiğini anımsattı.

Haspolat Ağıllar Bölgesi’nde bulunan Musula Thomas Reuben’e ait ikametgâha, 13 Ocak günü saat 16.00 sıralarında söz konusu evde uyuşturucu bulunduğu ve uyuşturucu madde satışı yapıldığına dair alınan ihbar üzerine bir operasyon düzenlendiğini belirten Dümenci, o sırada evde bulunan Şevket Özakan’ın, polisleri gördüğü zaman tasarrufunda bulunan yarım gram ağırlında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi halının üzerine dökerek saklamaya çalıştığını dile getirdi.

Zanlı Musula Thomas Reuben’in üzerinde yapılan aramada 100 mg ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ve uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 800 TL nakit para ele geçirildiğini aktaran Halil Dümenci, söz konusu ikametgahta yapılan aramada ise evin mutfak bölümünde satışa hazır halde 16 ayrı paket içerisinde toplamda 25 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ele geçirildiğini ifade etti.

Dümenci, gönüllü ifade vererek suçunu kabul eden zanlı Şevket Özakan’ın, uyuşturucu madde alışverişi yapmak için orada bulunduğuna ve tasarrufundaki uyuşturucu maddeyi 150 TL karşılığında zanlı Musula Thomas Reuben’den satın aldığına yönelik itirafta bulunduğunu kaydetti.

Halil Dümenci, gönüllü ifade vererek suçunu kabul eden zanlı Reuben’in ise tasarrufunda bulunan uyuşturucu maddeleri 6 Ocak 2018’de halen aranan bir şahıstan Haspolat’ta 1000 TL karşılığında 60 gram olarak satın aldığına, bir kısmını kendisi içtiğine ve bir kısmını da Haspolat’ta tanımadığı kişilere satarak 650 TL para temin ettiğine yönelik itirafta bulunduğunu açıkladı.

Dümenci, zanlı Reuben’in 2017 Aralık ayı içerisinde ise 1000 TL karşılığında aranan şahıstan 50 gram ağırlında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde satın aldığını, 10 gramını kendisinin tükettiğini, 40 gramını ise farklı şahıslara satarak 400 TL temin ettiğini anlattı.  

Aleyhine getirilen davalar çok ciddi

Halil Dümenci, zanlı Reuben’in aleyhine “100 gram uyuşturucu madde alma, tasarruf ve 40 gram uyuşturucuyu tespit edilemeyen şahıslara verme” suçlarından dava getirildiğini kaydetti.

Dümenci, Reuben’in aleyhine ayrıca zanlı Şevket Özakan’a 310 miligram ağırlığında uyuşturucu madde vermekten dava okunduğunu ve davalarına ret yönünde cevap verdiğini söyledi.

Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalandı ancak…

Polis memuru Halil Dümenci, zanlı Musula Thomas Reuben’in 26 Temmuz 2017 tarihinde “uyuşturucu alma, verme ve tasarrufu” suçlarıyla yakalandığını, 13 Ekim’de Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalandığını ancak kurul tarafından 22 Aralık’ta yeniden mahkemeye sevk edildiğini aktardı.

Dümenci, okulda kaydı bulunmayan Tanzanya uyruklu Musula Thomas Reuben’in tutuklu, diğer zanlının ise tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, aynı suçu tekrar işleyen ve serbest kalması halinde yeniden suç işleme olasılığı bulunan zanlı Reuben’in üç ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

Reynar, zanlı Şevket Özakan’ın ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, iki kefilin 30’ar bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 08:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104