banner6

'Satıcılar daha ağır ceza almalı'

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Nisan ayında yaklaşık iki kilo uyuşturucuyla yakalanan Kader Felek ile ilgili kararını açıkladı

'Satıcılar daha ağır ceza almalı'
banner150

banner150

banner99

Elmas TOKAY

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından 1 Nisan 2016 akşamı Alsancak’ta gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 1 kilo 618 gram 800 miligram Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucuyla ilgili olarak yargılanan Kader Felek, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 yıl hapse mahkum edildi.

Melek Esendağlı başkanlığında Yargıç Seran Bensen ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada, iddia makamını Kıdemli Savcı Egemen Metay temsil ederken, sanık Kader Felek’in savunmasını ise Avukat Hasan Nidai Mesutoğlu yaptı.

Heyet adına kararı okuyan Yargıç Seran Bensen, sanık Kader Felek’in aleyhlerine getirilen “uyuşturucu madde tasarrufu ve verme” suçlarını kabul etmediği için duruşmaya başlandığını belirterek, duruşma safhasındaki şahadeti değerlendirdi.

Yargıç Bensen, sanığın 1 Nisan 2016’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin operasyonu sonucunda Yavuz Çıkarma Plajı’nın karşısındaki ormanlık alana sakladığı tasarrufundaki 1kilo 618 gram 800 miligram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ile birlikte tespit edilerek tutuklandığını söyledi. Sanığın ifadesinde de, söz konusu uyuşturucu maddeden 381 gram 200 miligramını, bir şahsa verdiğini beyan ettiğini anımsatan Bensen, sanığın kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu ve uyuşturucu verme suçlarından yargılandığını vurguladı.

“Tasarruf” suçuyla ilgili hukuki prensipler üzerinde durduktan sonra, bu prensipleri ayrıntılı bir şeklide olay içerisinde inceleyerek anlatan Yargıç Bensen, heyet olarak sanık Kader Felek’i aleyhlerine getirilen “tasarruf” suçunu işlediği bulgusuna vardıklarını belirtti. Sanığın, 381 gram 200 miligram “uyuşturucu verme” suçunun ise makul şüpheden ari şekilde ispat edilemediğini belirten Yargıç Bensen, bu nedenle sanığın bu davadan beraat ettirildiğini kaydetti.

Sanığın tasarrufundaki uyuşturucu madde miktarı ve emare olarak alınan küçük poşetlerin, söz konusu uyuşturucu maddenin ticari amaçla kullanılacağını gösterdiğini, sanığın uyuşturucu kullandığına dair bir bulguya rastlanmadığını söyleyen Bensen, sanık ya da avukatının, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmak gibi bir talepte bulunmadığını da anımsattı.

Sanığın benzeri suçlardan sabıkaları olduğunu belirten Yargıç Bensen, sanık Kader Felek’in, 13 Nisan’dan bu yana hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’nde olduğunu ifade etti.

“Satıcılar daha ağır ceza almalı”

Bu tür suçlarda ceza takdir edilirken, kamu yararı, yanında, uyuşturucunun türü ve miktarının da büyük önem taşıdığını dile getiren Yargıç Bensen, uyuşturucu madde satıcılarına, kullanıcılardan daha ağır cezalar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bensen, Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu maddelerin kimyasal yollarla üretilen uyuşturucu maddeler olduğunu ve eroin türü maddelerle aynı sınıfa alındığını da anımsattı.

Sanığın yargılandığı “Uyuşturucu madde tasarrufu” suçunun 18 yıla kadar hapislik cezası öngörülen ciddi bir suç olduğuna vurgu yapan Yargıç Bensen, bu tür suçlara caydırıcı, ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ülkede çok yaygın olan ve her geçen gün artan uyuşturucu suçlarının aileleri ve toplumu tedirgin, gençleri ise tehdit ettiğini kaydeden Yargıç Seran Bensen, Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin, daha önce de benzeri suçlardan sabıkası olan sanık Kader Felek’i, 11 yıl hapis cezasına mahkum ettiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104