Satış için uyuşturucu yetiştiriyorlardı!

banner37

Polis, Gazimağusa’da bir daireye düzenlediği baskında saksılara ekilmiş 10 kök hintkeneviri bitkisi ve 45 gram poşetlenmiş hintkeneviri ele geçirdi, ikisi Kıbrıslı Rum, biri de İngiliz olan 3 yabancıyı tutukladı

banner87
Satış için uyuşturucu yetiştiriyorlardı!
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da uyuşturucu kullanımı ve satışıyla ilgili, etkin mücadele veren narkotik polisi, bir apartman dairesine düzenlediği baskın sonucu, birçok kişinin zehirlenebileceği miktardaki uyuşturucuya piyasaya sürülmeden el koydu.

Saksı ve plastik bardaklarda ekili 10 kök hintkeneviri bitkisi ile 7 adet siyah renk poşet içerisinde toplam 45 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçiren polis, uyuşturucu madde ziraatı ve tasarrufundan, yaşları 22 ile 28 arasında değişen, 1’i İngiliz, 2’si Kıbrıslı Rum 3 genci tutukladı.

Meseleyle ilgili tutuklanan G.K. (28), L.D.C. (22) ve P.G. (25) dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Nöbetçi Yargıç Tutku Cantaş’ın huzuruna çıkartılarak, aleyhlerine tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri temin etti.

Emare alınan uyuşturucu ve uyuşturucu yetiştirimi için kullanılan sair eşyalar, incelenmeleri için laboratuvarlara gönderilecek.

“Tahkikat çok yeni”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Nöbetçi Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda gerçekleşen tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, meseleyle ilgili olguları aktarması için PGM bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Gökhan Yıldırım’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, zanlıların, Eylül- 26 Ekim 2019’da kanunsuz hintkeneviri ziraatı ve tasarrufu suçlarından methaldar olduklarını belirtti ve aldığı bir ihbar sonucu, önceki gün, Gazimağusa’da Ilgın Sokak’taki G.K.’nin kirasındaki Çelebi Apartmanı’nın 11 numaralı dairesinde düzenlediği baskını mahkemeye aktardı.

Gökhan Yıldırım, saat 16.00’da, zanlı G.K.’nin Derinya Kara Giriş Kapısı’ndan Kuzey Kıbrıs’a giriş yaptığı sırada beraberindeki zanlı L.D.C. ve P.G. ile birlikte tespit edilip alıkonulduklarını belirterek, bahse konu dairede, 16.30 ile 18.00 saatleri arasında her 3 zanlının huzurunda, mahkemeden temin ettiği emir gereği arama yaptıklarından söz etti.

Konu dairede yapılan arama sonucu, kuzeye bakan yatak odası içerisindeki 5 ayrı saksıda boyları 20’şer santim olan 5 kök hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan bitki, doğuya bakan yatak odası içerisinde 5 ayrı plastik bardak içerisinde, boyları 8 ile 15 santim olarak değişen 5 kök hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan bitki, oturma odasındaki sehpa üzerinde ise kırmızı renk naylon poşetteki 7 ayrı siyah naylon poşette sarılı 45 gram ağrılığında hintkeneviritürü uyuşturucu olduğuna inanılanmaddeyi bulup emare zapt ettiğini anlattı.

Yıldırım ayrıca, her iki yatak odasında, söz konusu ekili bitkileri yetiştirmekte kullanılan, muhtelif çeşit ve markalarda hazır toprak, gübre, bitki besinleri, yansıma ışık sistemleri, sulama bidonu, ölçü aleti, enjektör, küçük el küreği ve tırmığı, naylon poşet, plastik saksı altıkları, trafolar, otomatik zamanlayıcılar, küçük boy plastik sere ve küçük vantilatör bulunarak zapt edildiğini dile getirdi.

Zanlı G.K.ve L.D.C.’nin sözlü beyanda bulunup, G.K.’nin konu bitkileri ekip yetiştirdiğini itiraf ettiği, L.D.C.’nin de önceden konu eve geldiğini belirttiğini beyan eden tanık polis emare aldığı bitki ve emareleri incelenmek için laboratuvara göndereceğini kaydetti.

Tanık polis, henüz yeni başlattığı tahkikatını tamamlayabilmek ve gerekli araştırmaları yapabilmek için, mahkemeden zanlılar aleyhine tutukluluk emri talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, ilk nazarda suçla bağlantısı olduğuna inandığı zanlıların 3’er gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108