Savcı, asker ve polislere, rüşvet ve yolsuzluk soruşturması

banner37

Facebook’ta Ahmet Gaf isimli ‘sahte’ bir hesaptan bir savcı, yüksek rütbede bir asker, kritik bölümlerde görev yapan üst düzey birçok polis mensubu ve sivil kişiler hakkında yapılan ihbar nitelikli paylaşım ve iddialar üzerine KKTC Başsavcılığı geniş çaplı soruşturma istedi

Savcı, asker ve polislere, rüşvet ve yolsuzluk soruşturması
banner90
banner8

İddialarda bulundu, belgeler paylaştı… Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Ahmet Gaf isimli ‘sahte’ bir hesaptan bir savcı, yüksek rütbede bir asker, kritik bölümlerde görev yapan birçok üst düzey polis mensubu ve sivil kişiler hakkında, ‘rüşvet aldıkları’ ve ‘yolsuzluk’ yaptıklarına dair ihbar nitelikli paylaşımlar yapılarak, bazı belgelerin yayınlanması üzerine, KKTC Başsavcılığı çok yönlü soruşturma başlatılması için düğmeye bastı. Başsavcılık, Polis Genel Müdürlüğü’nden iddiaları araştırmasını istedi, Cumhurbaşkanlığı, KKTC Meclis Başkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na da konuyla ilgili yazı gönderdi.

Savcılık Ahmet Gaf’ın değil, verilerin peşinde… Güvenilir kaynaklara göre, KKTC Başsavcılığı, Ahmet Gaf isimli hesabı açan kişiye ulaşılarak, elindeki bilgi ve belgelerin kendilerine ulaştırılmasını istiyor. KKTC Başsavcılığı’nın şu ana kadarki araştırmalarına göre Ahmet Gaf isimli kayıtlı herhangi bir kişi bulunamadı. Hem başsavcılık yetkilileri hem de birçok polis mensubu Ahmet Gaf isimli kişinin hesabına mesajla ulaşmayı denedi ancak hesaba mesajla erişim sağlanamadığı görüldü. Ahmet Gaf’ın hesabındaki paylaşımları ve arkadaş listesindeki kişilerin çoğunluğunun polis olması, hesabı açan kişi ya da kişilerin polis teşkilatından biri veya birileri olabileceği şüphesini doğurdu.

KIBRIS Özel

Polis Genel Müdürlüğü’nde beklenen atamalar gündemdeyken, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Ahmet Gaf isimli ‘sahte’ bir hesaptan bir savcı, yüksek rütbeli bir asker, kritik bölümlerde görev yapan birçok üst düzey polis mensubu ve sivil kişiler hakkında, ‘rüşvet aldıkları’ ve ‘yolsuzluk’ yaptıklarına dair ihbar nitelikli paylaşımlar yapılarak bazı belgeler yayınlandı. Yapılan iddiaların ciddiyetini göz önünde bulunduran KKTC Başsavcılığı, konunun çok yönlü olarak soruşturulması için düğmeye bastı.

Ahmet Gaf isimli hesabı yürüten kişi veya kişiler, “İfşaya devam. Hak ve adalet gelene dek mücadeleye devam” başlıklı paylaşımlarında; birçok ciddi rüşvet iddiaları, gizli belgeler ve üst düzey polis mensubu adına yazılmış binlerce sterlinlik çeklerin görüntülerini paylaştı.

Ahmet Gaf isimli hesabı kullanan kişiye ulaşmaya çalışan KKTC Başsavcılığı’nın, iddiaya konu bilgi ve belgelerin Hukuk Dairesi ile paylaşılmasını istiyor.

KKTC Başsavcılığı, ayrıca paylaşımların içeriğinde adı geçen savcı, asker, polis mensupları ve sivil kişilerle ilgili ortaya konan paylaşımlar ve belgelerle ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılması için Polis Genel Müdürlüğü’ne yazı gönderdi.

İlgili soruşturma talebiyle ilgili bilgi Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na da iletildi.

Hesaba mesaj atılamıyor

KKTC Başsavcılığı’nın araştırmalarına göre Ahmet Gaf isimli kayıtlı herhangi bir kişi bulunamadı. Hem KKTC Başsavcılığı yetkilileri hem de birçok polis mensubu Ahmet Gaf isimli kişinin hesabına mesajla ulaşmayı denedi ancak hesaba mesajla erişim sağlanamadığı görüldü.

Ahmet Gaf isimli sahte hesaptan yapılan paylaşımlar ve arkadaş listesindeki kişilerin çoğunluğunun polis olması ise, bu hesabı yöneten veya yönetenlerin polis teşkilatının içinde olan veya polis teşkilatından ayrılmış olabileceği şüphesini doğurdu.

Sahte hesapta “gizli belgeler”, “ifadeler” yayınlandı

Ahmet Gaf isimli sahte hesaptan, Polis Genel Müdürlüğü’nün bünyesinden çıkması yasak olan gizli belgeler ve bir polis mensubundan alınan ifade de yayınlandı.

Bir polisin rüşvet aldığına işaret ediliyor

Son yıllarda Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Denetleme Kurulu’nda görev yapan “üst rütbeli bir polis mensubu adına yazılmış son 21 yıla ait 4.10.1999 tarihli 48 bin sterlin, 8.11.1999 tarihli 44 bin sterlin, 6.12.1999 tarihli 44 bin sterlin, 19.04.2004 tarihli 16 bin sterlin, 18.04. 2004 tarihli 12 bin sterlin, 14.12.2007 tarihli 9 bin 800 sterlin 30.12.2006 tarihli 14 bin sterlin ve 14.01.2008 tarihli 20 bin sterlinlik çekler dikkat çekti.

banner134
Toplam 207 bin 800 sterlin olan çeklerin bugünkü değeri 1 milyon 612 bin 528 TL, yani bir servet değerinde olduğu görülüyor.


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75