Savunma, Çaluda’nın ‘Ağır Ceza’da yargılanamayacağını iddia ediyor

banner37

UBP Milletvekili Aytaç Çaluda ve dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin yargı süreci tıkandı

banner87
Savunma, Çaluda’nın ‘Ağır Ceza’da yargılanamayacağını iddia ediyor
banner90
banner99

‘DOKUNULMAZLIK’ TUTANAKLARI İNCELENECEK… Aytaç Çaluda’nın avukatı Mustafa Asena, müvekkilinin dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili Cumhuriyet Meclisi’nin aldığı kararın, Çaluda’nın Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasını kapsamadığını öne sürdü, savcılık ilgili tutanakların incelenebilmesi için süre istedi. Mahkeme, davayı 13 Mart Perşembe gününe tehir etti.

KIBRIS Özel

Cumhuriyet Meclisi’nin kararıyla Ekim 2018 tarihinde dokunulmazlığı kaldırılan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Aytaç Çaluda ve dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin yargı süreci tıkandı.

Çaluda ve Ünverdi dün ön soruşturma (PI) için yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde sanık kutusuna girdi.

Yargıç Şevket Gazi’nin huzurunda görüşülen davada savcı Behrat Mavioğlu ve savunma avukatları Mustafa Asena ile Serhan Çınar hazır bulundu.

Aytaç Çaluda’nın avukatı Mustafa Asena, Cumhuriyet Meclisi’nin Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılması kararı ışığında Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanamayacağını ve davanın alt mahkemede görüşülebileceğini savundu.

Savcı Behrat Mavioğlu, Meclis’teki komite tutanaklarının ve raporunun incelenmeye devam edildiğini belirterek, davanın ertelenmesini talep etti.

Yargıç Şevket Gazi, davayı 13 Mart Cuma gününe erteledi.

KKTC Başsavcılığı, 2012 ile 2013 yılları arasında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve o dönem özel kalem müdürü bugün ise UBP milletvekili olan Aytaç Çaluda hakkında, “Resmi evrak sahteleme”, “Mevkii kötüye kullanma”, “Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü’ne Aykırı Hareket” olmak üzere üç ayrı suçtan dosya hazırlamıştı.

Çaluda ve Ünverdi 26 şahsa çalışma izni çıkarılmasında mevkilerini kötüye kullanıp, usulsüzce çalışma izni verilmesiyle itham edilmesi bekleniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75