banner6

Saybaş'a 4 yıl hapis cezası verildi

banner37

Celal Saybaş’ın 4 yıllık mahkumiyet kararını okuyan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran “Bu sanık hiçbir biçimde hakkı olmadığı halde 9 aylık süreçte, 20 kez mütemadi bir biçimde bu suçları işleyip, 147 bin 501.35 TL Euro Dizel mazotu, üstelik kendisine iş ve aş veren işyerinden sirkat etti. Hiç kimsenin bir başkasının alın teri ile elde ettiği hakkına tecavüz etmeye, gasp etmeye ve malından yoksun bırakmaya hakkı yoktur. Bu insanlık tarihi boyunca yaşayacak bir kuraldır” dedi.

Saybaş'a 4 yıl hapis cezası verildi
banner99

Emine UYSAL

Gürdağ Tuğla Fabrikası’nda alım-satım sorumlusu olarak çalışan ve 20 ayrı tarihte 147 bin 501 TL değerinde mazot çalan Celal Saybaş, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Müstahdem tarafından sirkat” suçu ve buna bağlı 20 davadan itham edilen Celal Saybaş, tüm suçlamaları kabul etti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, Yargıç Gökan Asafoğulları ve Yargıç Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Doğa Tokay hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Başkan Ömer Güran, sanığı kendi ikrarı, iddia makamının sunduğu olgu ve emareler ışığında suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Güran, sanığın 1 Şubat ile Ekim 2016 tarihleri arasında çalıştığı Gürdağ Tuğla Fabrikası'ndan 20 defada, 147 bin 501 TL değerinde Euro Dizel mazotu çalmakla ilgili aleyhine 20 ayrı dava getirildiğine ve sanığın tüm davaları kabul ettiğine dikkat çekti.

Güran, "Bu sanık hiçbir biçimde hakkı olmadığı halde 9 aylık süreçte, 20 kez mütemadi bir biçimde bu suçları işleyip, 147 bin 501.35 TL Euro Dizel mazotu, üstelik kendisine iş ve aş veren işyerinden sirkat etti" dedi.

Güran, sanığın çocuklarının geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle trafik cezaları ve cüzi miktarda tedavi masrafları için borçlandığını ve borçlarını ödemek için bu suçu işlediği yönündeki beyanını ceza takdirinde hiçbir şekilde lehine değerlendirmediklerine vurgu yaptı.

Sanığın müstahdem tarafından sirkat suçu işlediğine değinen Güran, bu suçla ilgili mevzuatta güdülen hukuki gayenin, istihdam edilen ile müstahdem arasındaki güvenin halel görmemesi olduğunu belirtti.

Başkan Ömer Güran, çalışan ile işveren arasındaki birlikteliğin iş hayatındaki başarıyı ve buna bağlı olarak da ekonomiyi olumsuz yönde etkileyeceğine vurgu yaptı.

Güran, "Hiç kimsenin bir başkasının alın teri ile elde ettiği hakkına tecavüz etmeye, gasp etmeye ve malından yoksun bırakmaya hakkı yoktur. Bu insanlık tarihi boyunca yaşayacak bir kuraldır" dedi.

Başkan Ömer Güran, meblağın hayli yüksek oluşunu, suçun 9 aylık süreçte 20 kez işlenmesini, müştekinin zararının tazmin edilmemesi, suçun kamuoyunda huzursuzluk yaratmasının yanı sıra işverenle çalışan arasındaki güvene dayalı ilişkinin sarsılmasını, sağın aleyhine ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerine dikkat çekti.

Başkan Ömer Güran, sanığa oybirliği ile 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2017, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104