Selimiye Camii'nin ambarını boşalttılar

banner37

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği başarılı operasyonda, aralarında “din görevlisi de” olan ve kilise mallarını satmak üzereyken yakalanan 4 kişi dün yeniden mahkemeye çıkarıldı

Selimiye Camii'nin ambarını boşalttılar
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği başarılı operasyonda, aralarında “din görevlisi de” olan ve Selimiye Camii’nin ambarındaki kilise mallarını çalıp, satmak üzereyken yakalanan 4 zanlı dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Din İşleri Dairesi tarafından bakımını yapması için Selimiye Camii’nde görevlendirilen Erhan Bayandursun’un 10 gün önce caminin ambarında saklanan kilise mallarını çalmayı planladığı belirlendi.

Cami görevlisi olan Erhan Bayandursun’la birlikte yakalanan zanlı Mehmet Salih Aydın, “Erhan Hoca bana 10 gün önce bu işi planladığını söylemişti. Başta inanmamıştım. O gün maçı izledik. Erhan Hoca’ya malların satışında yardım edebileceğimi söyledim. Ben çalmadım” dedi.

“Etnografik nitelikteki olan eski eser kilise mallarını kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurma” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Erhan Bayandursun, Mehmet Salih Aydın, Hakan Bayandursun ve Burhan Bayandursun dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Alpaslan Yavuz’u dinletti.

“Gece yarısı, suçüstü yakalandılar”

Mahkemede yeminli şahadet veren Yavuz, zanlıların 5 Mayıs’ta saat 23.30’da Lefkoşa’da Okullar Yolu üzerinde bulunan park alanı içerisinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda ES 245 plakalı van araç içerisinde satışa arz edilmiş şekilde etnografik nitelikteki eski eser olan iki adet 58 cm çapında ve 63 cm yüksekliğindeki tunçtan mamul kilise çanını, bir adet 207 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 192 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, iki adet 190 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 152 cm boyunda bakırdan mamul şamdan ve bir adet 133 cm boyunda bakırdan mamul şamdanı kanunsuz olarak tasarruflarında bulunduğunu yineledi.

“Van araç ve eski eserler emare alındı”

Polis memuru Alpaslan Yavuz, ES 245 plakalı van araç içerisindeki eski eser nitelikteki tüm malzemelerin emare olarak alınıp, zanlıların suçüstü hali gereğince tutuklandıklarını anımsattı.

Zanlıların üç günlük tutukluluk sürelerinde evlerinin arandığını ve kanunsuz herhangi bir şey tespit edilmediğini söyleyen Yavuz, 4 zanlının da verdiği gönüllü ifadelerin teyidinin devam ettiğini kaydetti.

“71 bin TL değerindeler”

Polis memuru Alpaslan Yavuz, sirkat edilen kilise mallarının değer tespitinin Eski Eserler Dairesi yetkililerine yaptırıldığını ve malların 71 bin TL değerinde olduğunun belirlendiğine dikkat çekti.

Tahkikatın devam ettiğini söyleyen Yavuz, zanlıların 6 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 6 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108