banner6

Sentetik uyuşturucu öldürür

banner37

Gazimağusa’da denetimli serbestlik hakkını ihlal edip, 1’i sentetik, 2 tür uyuşturucu madde tasarruf eden yabancı uyruklu, sabıkalı Sdney İfeanyi İhesie’yle ilgili kararı açıklayan yargıç, vurguladı:

Sentetik uyuşturucu öldürür
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, denetimli serbestlik hakkını ihlal edip, şahsi kullanım amacıyla tasarrufunda 1’i sentetik, 2 tür uyuşturucu ve hassas terazi bulunduran yabancı uyruklu, sabıkalı Sdney İfeanyi İhesie’yi 6 ay hapse mahkum etti.

Sdney İfeanyi İhesie, 6 gram 390 miligram ağırlığında sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde tasarrufundan 5 ay, 185 miligram ağırlığındaki hintkeneviri türü uyuşturucu madde tasarrufundan da 1 ay hapse mahkum oldu.

İhesie, toplam 6 ay hapis yatacak.

Vahim suç

Mahkemenin oybirliğiyle aldığı kararı açıklayan heyet başkanı Yargıç Fadıl Aksun, uyuşturucu suçlarının her geçen gün arttığına vurgu yaptıktan sonra, sentetik türdeki uyuşturucu maddenin, en tehlikeli tür olduğuna dikkat çekti.

Yasa koyucunun öldürücü etkisi olan sentetik türdeki uyuşturucu madde tasarrufu için 18, diğer tür için de 15 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Konu suçların vahametinin, yasada öngörülen ciddi hapislik cezalarından da açıkça ortada olduğuna vurgu yapan heyet başkanı, bu suçların özel olarak bireyleri, genel olarak da toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini söyledi.

Mahkemenin, konu suçları işleyen kişilere karşı ceza takdir ederken, uyuşturucunun nevini, miktarını ve tasarruf sebebini dikkate aldığını dile getiren Fadıl Aksun, şöyle devam etti:

“Sanığın tasarrufunda 1’i sentetik olan 2 tür uyuşturucu madde ele geçirildi. Sentetik türdeki maddenin imal şekilleri, kontrolsüz ve insan hayatını hiçe sayacak tehlikelerle dolu bir süreçtir. Sentetik türdeki uyuşturucu madde kullanımı kişileri ölüme sürükler. Bu kişiler büyük tehlike altındadır.

Huzurumuzdaki olgulara bakıldığında, sanığın benzeri sabıkası var. 2012’de, uyuşturucu madde tasarrufundan mahkûm edilmiş ve 100 TL para cezasına çarptırılmıştır. Sanık öğrenci bir kimse olmasına karşın uyuşturucu madde kullanıp mahkum edilmiştir. Huzurumuzdaki davadan ise, kendisine tanınan denetimli serbestlik hakkını ihlal etmiştir. Sanık, mahkeme tarafından kendisine tanınan 2 fırsatı da elinin tersiyle itmiştir. Bu fırsatların değerlerini bilmeyerek, uyuşturucu madde kullanmaya devam etmiştir. Yasa gereği kendisinden murat edilen ve güç olmayan ispatı vücut ve kan tahlili gibi koşullara riayet etmemiştir. Oldukça hafif olan bu sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Kolay yükümlülüklerini ihlal eden sanık, mahkemenin vaktini ve kamu kaynaklarını ciddi külfet altına sokmuştur. Bu durumu sanık aleyhine ağırlaştırıcı faktör olarak ele aldık.”

Fadıl Aksun, konu suçun, ülkede ciddi şekilde artış gösteren, kamu sağlığını tehdit eden, topuma tehlike saçan bir suç olduğuna vurgu yaparak, “Önlenmesi şarttır” dedi.

Aksun, sanığı, itham ettikleri davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini belirterek, ciddi, vahim, ağır ve yaygın haldeki kamu sağlığını doğrudan ilgilendiren uyuşturucu suçlarının, yasada, ciddi hapislik cezası öngördüğünü yineledi.

Davayla ilgili tüm durum ve şartları değerlendirdiklerini belirten Fadıl Aksun, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi ve sanığı, oy birliğiyle, her iki davadan da suçlu bulup, toplam 6 ay hapse mahkum etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 08:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110