Seri suçlarına kaldığı yerden devam etti

banner37

60’a yakın bisiklet çaldığı için yargılandıktan sonra sınır dışı edilen ve ihraç kararı Bakanlar Kurulu tarafından kaldırıldıktan sonra döndüğü KKTC’de yeni suçlar işleyen Mehmet Çetin 13 ay hapse mahkum edildi

Seri suçlarına kaldığı yerden devam etti
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizde dört ayrı ilçeden 60’a yakın bisiklet çalmaktan yargılandıktan sonra sınır dışı edilen ve ihraç kararı Bakanlar Kurulu tarafından kaldırıldıktan sonra döndüğü KKTC’de yeni suçlara imzasını atan Mehmet Çetin, 13 ay hapse mahkum edildi.

Mehmet Çetin, KKTC’ye geldikten 16 gün sonra bir dizi hırsızlık suçu daha işledi. Çetin, 18 kişiye ait 10 bin 800 TL değerinde bisikletleri çaldı. Çetin ayrıca, birine ait cep telefonunu da sirkat etti.

Mehmet Çetin, Kırıkkale bölgesinde bir evin kapısını hasara uğratmadan açtıktan sonra ev içerisinde çekmeceleri karıştırırken ev sahibi tarafından suçüstü yakalanmıştı. Çetin’in tüm davaları dün karara bağlandı.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı hazır bulundu.

Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, sanığın işlediği “Ev açma” suçunun 7 yıla, “İkametgahtan sirkat” suçunun 5 yıla, “Kasti hasar” suçunun 3 yıla, “Mülke tecavüz” suçunun ise 2 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi suçlardan olduğuna işaret etti.

Anayasa’ya göre herkesin barış, huzur ve güven içinde yaşam hakkı olduğuna vurgu yapan Sağer, “Mülk edinme öyle önemlidir ki, Anayasa ile güvence altına alınmıştır” dedi.

Sağer, sanığın üç benzeri davasının dikkate aldırmasını, yaygın suçları işlemesini ve üç ayrı mülke tecavüz suçundan sabıkası oluşunu aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Sağer, kamu yararı gereği bu tür suçları işleyenlere caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Sağer, sanığa oybirliği ile 13 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75