Shraqawi kardeşlerin öldüğünü saat 01.00’de fark ettiler

banner37

Gönyeli’de Sharqawi kardeşlerin ölümüyle ilgili tutuklu bulunan Khaled Sameer Khaled Omar, yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, polis ulaşılan bir görgü tanığının çarpıcı bir iddiasını açıkladı:

Shraqawi kardeşlerin öldüğünü saat 01.00’de fark ettiler
banner90
banner99

“SHARQAWI KARDEŞLER BAĞIMLIYDI”… Polis çavuşu Cemil Özalkın, aynı apartmanda kalan bir tanığın, saat 01.00’de balkonda iki kişinin konuştuğunu ve aralarında, “Öldü. Öldü. Neden bu kadar uyuşturucu ve hap aldı. Polisi arama. Başımız derde girecek” dediklerini, daha sonra ise evden tartışma seslerinin duyulduğunu söylediğini belirtti. Polis çavuşu ayrıca, Sharqawi kardeşlerin yeşil reçeteye bağlı hap ve uyuşturucu bağımlısı olduklarını da sözlerine ekledi.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Gönyeli’de 5 Haziran’da parti yaptıkları arkadaşlarının evlerinde cansız bedenleri bulunan Ürdünlü 25 yaşındaki Mohammad Sabri İsmail Sharqawi ve 20 yaşındaki kardeşi Naser Sabri İsmail Sharqawi’nin ölümüyle ilgili tutuklanan 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Khaled Sameer Khaled Omar, 75 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

   Polis, Mohammad Sabri İsmail Sharqawi ve Naser Sabri İsmail’in otopsisinde olay gecesi 01.00 ile 07.00 saatleri arasında öldüklerinin belirlendiğini ancak öldüklerini çok daha erken fark etmesine rağmen Khaled Sameer Khaled Omar’ın saat 18.00’de polise bildirdiğine ve bu nedenle aleyhinde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçundan soruşturma yürütüldüğünü yineledi.

   “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçlamalarıyla tutuklu bulunan zanlı Khaled Sameer Khaled Omar, dün sabah yeniden mahkemeye çıkarıldı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis çavuşu Cemil Özalkın’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Özalkın, 05.06.2020 tarihinde 02.00- 17.50 saatleri arasında Gönyeli’de Şehit Hasanbuba Sokak, Ayza Apartmanı, Daire 4 adresinde misafir olarak kalmakta olan Mağusa’da sakin Mohammad Sabri İsmail Sharqawi ve 20 yaşındaki Naser Sabri İsmail Sharqawi’nin ikametgahın yatak odasının zemininde konu evde ikamet etmekte olan zanlı Khaled Sameer Khaled Omar tarafından hareketsiz bir şekilde tespit edildiklerini anımsattı.

   Özalkın, aynı tarihte olay yerinde giden 112 Acil Servis’te görevli sağlık ekibi tarafından müteveffaların cesetleri üzerinde yapılan muayenelerinde ölü olduklarının tespit edildiğini kaydetti.

“Kan ve doku örnekleri bekleniyor”

   Polis çavuşu Özalkın, iki kardeşin kesin ölüm sebeplerinin alınan kan ve doku örneklerinden çıkacak sonuçla belli olacağını yineledi.

   Özalkın, müteveffalardan alınan doku, kan ve tırnak örneklerinin Türkiye’ye Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini, sonuçlarının beklendiğini ve gelecek raporların ölümlerin nedenini aydınlatacağına işaret etti.

   Zanlının bir ifade verdiğini söyleyen Özalkın, kendisini suç bağlayıcı herhangi bir beyanda bulunmadığının altını çizdi.

   Özalkın, alınan tanık ifadesinden zanlının olay gecesi saat 01.00’de müteveffaların ölümünü fark ettiğini ancak olayı saat 18.00’de polise bildirdiğine vurgu yaptı. 

banner134
   Özalkın, iki kardeşin otopsisinde olay gecesi 01.00 ile 07.00 saatleri arasında öldüklerinin belirlendiğini ancak öldüklerini çok daha erken fark etmesine rağmen Khaled Sameer Khaled Omar’ın saat 18.00’de polise bildirmesi nedeniyle aleyhinde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçundan soruşturma yürütüldüğünü belirtti.

   Polis çavuşu Cemil Özalkın, zanlının aynı gün hastaneye götürüldüğünü ve kan ile idrar örneği vermeyi reddettiğini mahkemeye aktardı.

“Tanık, konuşmaları duydu”

   Polis çavuşu Cemil Özalkın, aynı apartmanda kalan bir tanığın, gece yarısı balkonda iki kişinin konuştuğunu ve aralarında “Öldü. Öldü. Neden bu kadar uyuşturucu ve hap aldı. Polisi arama. Başımız derde girecek” dediklerini duyduğunu belirtti. 

“Bağımlı oldukları belirlendi”

   Polis çavuşu Cemil Özalkın, müteveffaların yeşil reçeteye bağlı ilaç aldıklarının, bağımlı olduklarının tespit edildiğini ve olay gecesi uyuşturucu içip içmediklerine yönelik toksikoloji raporunun beklendiğine vurgu yaptı.

   Özalkın, zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirterek, tutuklu yargılanmasını talep etti.

Sanıvar, itiraz etti

   Mahkemede söz alan zanlı Khaled Sameer Khaled Omar’ın avukatı Ramadan Sanıvar, iki kardeşin ölümünün doğal ölüm olduğunu savundu. Sanıvar, tahkikatla ilgili sorular sordu ve müvekkilinin tutuklu yargılanmasına da teminata bağlanmasına da itiraz etti.

   Sanıvar, zanlı Khaled Sameer Khaled Omar’ı da tanık olarak dinletti. Omar, arkadaşlarının bir şey içtiğini görmediğini ve suçu olmadığını savundu.

   Omar, iğneden korktuğu için kan örneği vermediğini ileri sürdü. Zanlı Omar’ı sorgulayan Savcı Fuat Emirtaneoğlu, zanlının iğneden korktuğu ifadesinin yalan olduğunu savunup, kollarındaki dövmelere dikkat çekti.

   Savcı Emirtaneoğlu, zanlının ifadesinde ve beyanlarındaki çelişkilere dikkat çekip, tutuklu yargılanmasını talep etti. 

   Yargıç Temay Sağer, üç saati aşkın duruşma neticesinde tüm şahadeti değerlendirerek, zanlının çelişkili ifadeleri olduğuna bulgu yaptı ve 75 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75