Şikayetçiler, tanık kürsüsüne çıktı

banner37

Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ‘Karikatür’ davasının duruşmasına dün de devam edildi

Şikayetçiler, tanık kürsüsüne çıktı
banner87

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve gazetenin köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ve kamuoyunda ‘Karikatür davası’ olarak da bilinen “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlanmasıyla’ ilgili davanın duruşmasına dün de devam edildi.

Davanın dünkü celsesinde iddia makamı, dava konusu karikatürle ilgili polise şikayette bulunan Abdülkadir Kızıltaş, Girne Hataylılar Derneği Başkanı Abdurrahman Şanverdi ve Kıbrıs Ak Ocakları Derneği Başkanı Levent Kanioğulları ile Buray Büsküvütçü’nün polise yaptığı şikayeti alan Polis Müfettiş Muavini Behiç Akçın’ı tanık olarak dinletti.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, savunma makamı adına Avukatlar Tacan Reynar ve Mine Atlı hazır bulundu.

İlk tanık olarak dinlenen Abdülkadir Kızıltaş, Şener Levent’i sosyal medyadan tanıdığını ve Afrika Gazetesi okuyucusu olduğunu belirterek, söz konusu fotoğrafı aşağılayıcı bulduğu için polise şikayette bulunduğunu söyledi.

22 Ocak’taki eyleme katılmadığını belirten tanık Kızıltaş, savunma avukatı Tacan Reynar’ın soruları doğrultusunda, basın özgürlüğünün olması gerektiğini ancak bunu yaparken hakaret ve aşağılayıcı boyutta olmaması gerektiğini, ortada bir suç varsa da göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Söz konusu karikatürün TC ile KKTC arasında gerginliğe neden olmadığını ve ilişkilerin bozulmadığını kaydeden Kızıltaş’a cevap veren avukat Tacan Reynar da, “Uluslararası örgütler bu davaları takip ediyor. Bu gazetecilerin hapis cezası almaları halinde KKTC’nin basın özgürlüğü adına dünya sıralamasındaki yeri daha da geriye gidecek. Siz onların cezalandırılmalarını talep ederek, KKTC’nin bu sıralamada daha da geriye gitmesine neden oldunuz” dedi.

Söz konusu yayınla ilgili polise şikayette bulunanlardan Abdurrahman Şanverdi de çıktığı tanık kürsüsünde, 22 Ocak’taki eyleme katıldığını belirtti.

Şanverdi, Hataylı olduğunu ve 1985 yılından beri KKTC’de yaşadığını, inşaat taşeronluğu yaptığını ve Girne Hataylılar Dernek Başkanı olduğunu söyledi.

Şanverdi, söz konusu yayından rahatsız olduğu için polise şikayetçi olduğunu, aynı yayının Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı için yapılsaydı yine rahatsız olup şikayette bulunacağını savundu.

Avukat Tacan Reynar, Volkan gazetesini mahkemeye emare olarak sunup, manşetinde Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e karşı, ‘Git işine be masgara’ başlığını tanığın değerlendirmesini istedi ve tanığa bu yayınla ilgili neden bir şikayette bulunmadığını sordu. Tanık ise “Başka bir ülkenin cumhurbaşkanı için yapılan yayından neden rahatsız olayım ki” dedi.

Polise şikayetçi olanlardan Kıbrıs Ak Ocakları Derneği Başkanı Levent Kanioğulları da çıktığı tanık kürsüsünde, polise yaptığı şikayetin yanı sıra bin 200 imza toplayarak TC Büyükelçiliği’ne götürdüğünü de söyledi ve “Resimden hicap duyuyorum. Halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanına bu resmin hazırlanışından hicap duyuyorum. Bu konuda Türkiye’deki üyelerimizden de şikayetler aldık. O dönemde konuyla ilgili bir de basın açıklaması yaptık” dedi.

Savunma avukatı Reynar’ın basın özgürlüğünü nasıl tanımladığını sorması üzerine ise Kanioğulları “Benim özgürlüğüm başkasının özgürlüğünü kısıtlamamalıdır” diye cevap verdi.

Dünkü davada tanık olarak dinlenen Polis Müfettiş Muavini Behiç Akçın da, 8 Aralık 2017 tarihinde Buray Büsküvütçü’nün Adli Şube’ye giderek, Afrika gazetesinde yayınlanan bir resim üzerine şikayette bulunduğunu söyledi.

Akçın, şirketler mukayyitliğinden Afrika gazetesiyle ilgili belgeler ve 8 Aralık tarihli Afrika gazetesini temin ettiğini anlattı. Akçın, daha sonra soruşturmanın bir başka polis mensubuna verildiğini söyledi.

Reynar, tanığa iş cetveline 12 Aralık’ta işlenmesinin TC Elçiliği’nden gelen dilekçe doğrultusunda işlendiğini savundu. Akçın, kendisine, 8 ile 12 Aralık tarihler arasında elçilikten yazı gelmediğini söyledi.

Akçın, tahkikatın 8 Aralık’ta başladığını ileri sürünce, Reynar, Büsküvütçü’nün kriminal bir kişi olduğunu söyledi. Akçın, herkesin herhangi bir konuda şikayette bulunabileceğini savundu.

Savcı Ergin Atıcı, tanık hazır edebilmek için davanın ileri bir tarihe ertelenmesini talep etti. Yargıç Cenkay İnan, davayı duruşmasına devam edilmek üzere 8 Kasım’a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 08:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER