banner6

Şimdi de 2 astsubay FETÖ zanlısı

banner37

Gazimağusa’da önceki gün bir su kuyusuna atılan Fetullah Gülen’in yazdığı ‘Dua Mecmuası’ isimli kitap ve Zaman Gazetesi’nin yayınlarını içeren kitaplarla ilgili astsubay kardeşler Adem ve Ahmet Bilgen tutuklandı.

Şimdi de 2 astsubay FETÖ zanlısı
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da önceki gün Veyselliler Bölgesi’ndeki bir kuyuda tespit edilen Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ait propaganda niteliğindeki kitaplarla ilgili, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda (GKK) astsubay olarak görevli Adem Bilgen ve Ahmet Bilgen isimli 2 kardeş tutuklandı.

Polis, kuyuda yapılan aramada 1 adetinin de Muhammed Fethullah Gülen’in yazarı olduğu “Dua Mecmuası” isimli ve Zaman Gazetesi yayınlarını içeren kitapların bulunduğu toplam 14 adet kitabın ıslanmış vaziyette bulunduğunu açıkladı.

Polis, zanlıların evinde yapılan aramada, zimmetleri dışında canlı mermiler ele geçirildiğini belirtirken, yine zanlıların kuyuya kitapları attıkları sırada kullandıkları öne sürülen araba içerisinde de 2 adet dini kitap tespit edilip emare alındığını bildirdi.

Polis zanlıların bilgisayarları, cep telefonları ve bilgi depolama cihazlarına el koydu. Polisin bu cihazlarda yapacağı araştırma neticesinde daha fazla tutuklama yapabileceği gibi yeni suçların da ortaya çıkabileceği belirtildi.

Meselenin çok ciddi olduğuna dikkat çeken polis, zanlılar aleyhine mahkemeden soruşturma maksatlı 3’er günlük tutukluluk emri aldı.

Vatandaşın çektiği fotoğraf tutuklattı

Adem ve Ahmet Bilgen kardeşler dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde görevli Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran’ı tanık olarak dinletti.

Tanık polis Ömür Dalkıran, zanlı 1 Adem Bilgen’in GKK Karargah Merkez Şube Müdürlüğü’nde Piyade Kıdemli Başçavuş olarak görev yapmakta olduğunu, zanlı 2 Ahmet Bilgen’in ise yine GKK Komutanlık Karargahı Lojistik Şube’de Sağlık Kıdemli Başçavuşu olarak görev yaptığını söyledi. Dalkıran, zanlıların aynı zamanda kardeş olduklarını dile getirdi.

Müfettiş muavini, zanlılar ile ilgili başlattıkları soruşturmanın yasa dışı terör örgütü ile ilgili propaganda niteliğinde yayın bulundurma ve kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu suçları ile ilgili olduğunu kaydetti.

13 Ağustos 2017 tarihinde saat 16.30’da Veyselliler Mahallesi Karaoğlanoğlu Sokak içerisinde yol kenarındaki boş arazide bulunan kuyuya LB 245 plakalı beyaz renk araç ile gelen 2 erkek kişi tarafından kitaplar atıldığının öğrenildiğini anlatan tahkikat subayı, alınan bilgi üzerine aynı gün olay yerinin polis ekibi tarafından ziyaret edildiğini bildirdi.

Tanık polis, yapılan çevre soruşturmasında 2 görgü tanığına ulaşılarak ifadeleri temin edildiğini belirtirken, ilgili tanıklardan yapılan soruşturmada LB 245 plakalı beyaz renk araçla gelen 2 erkek şahsın aracın bagajını açarak kuyu içerisine kucak dolusu kitap attıklarını ve fark edilmeleri üzerine de olay yerinden kaçtıklarını ifade etti.

Görgü tanıklarının cep telefonu ile söz konusu aracın olay yerinden ayrılması esnasında fotoğrafını çektiklerinin öğrenildiğini aktaran Dalkıran, bilahare tanığın cep telefonundan LB 245 plakalı aracın fotoğrafının bilgisayara aktarılıp alındığını söyledi. Dalkıran, akabinde söz konusu kuyuya İtfaiye Şubesi ekipleri tarafından girildiğini kaydetti.

Dalkıran, kuyuda yapılan aramada 1 adetinin de Muhammed Fethullah Gülen’in yazarı olduğu “Dua Mecmuası” isimli ve Zaman Gazetesi yayınlarını içeren kitapların bulunduğu toplam 14 adet kitabın ıslanmış vaziyette bulunarak emare alındığını belirtti.

Aynı gün polis bilgisayar kayıtlarından yapılan araştırmada LB 245 plakalı aracın zanlı 1 Adem Bilgen adına kayıtlı olduğunun tespit edildiğini anlatan Dalkıran, aynı gün Gazimağusa Kaza Mahkemesi nöbetçi yargıcından temin edilen arama emriyle Adem Bilgen’in Gazimağusa’da bulunan evinin ziyaret edilerek huzurunda arama yapıldığını bildirdi.

“Kuyuya kitap değil, taş attık”

Ömür Dalkıran, Adem Bilgen’in evinde yapılan aramada 1 adet flaş bellek, 1 adet masa üstü bilgisayar kasası, kendisine zimmet edilenden fazla 1 adeti eğitim mermisi olan 10 adet 9 mm çapında canlı mermi, 1 adet dijital fotoğraf makinesi ve tasarrufunda bulunan cep telefonunun emare alındığını belirtti.

Tahkikat subayı, zanlı 1 Adem Bilgen’in evinde yapılan aramanın ardından zanlı 2 Ahmet Bilgen LB 245 plakalı araçla ile konu adrese geldiğini ve akabinde zanlı 1 Adem Bilgen ve zanlı 2 Ahmet Bilgen’in huzurunda söz konusu araçta yapılan aramada ise bagaj içerisinde 2 adet dini içerikli kitap bulunarak emare alındığını ifade etti.

Aynı gün zanlıların ileri soruşturma için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne celp edildiklerini aktaran müfettiş muavini, her iki zanlının da müdürlükte mesele ile ilgili gönüllü ifade verdiklerini söyledi.

Tanık polis Dalkıran;  “zanlılar verdikleri gönüllü ifadelerinde konu araçla zanlı 2’nin şoförlüğünde, ikisi birlikte olay yerine gittiklerini, kuyunun bulunduğu arazinin zanlı 1’in kayınvalidesine ait olduğunu, oraya ağaç dikmeyi düşündüklerini bu yüzden kuyuya su var mı diye baktıklarını ve içerisine taş attıklarını beyan ettiler” diye konuştu.

Zanlı 2 Ahmet Bilgen’in evinde yapılan aramada, zimmetinden fazla 7 adet canlı mermi olduğuna inanılan 9 mm çapında mermi, 1 adet diz üstü bilgisayar, bilgisayar çantası içerisinde 250 gigabayt dahili bellek ve tasarrufunda bulunan cep telefonunun emare alındığını kaydeden müfettiş muavini, emare alınan cep telefonları, dahili ve harici bellekler, bilgisayar, dijital fotoğraf makinesi Polis Genel Müdürlüğü Adli Polis Genel Müdürlüğü’ne inceleme amaçlı gönderildiğini dile getirdi.

banner134

Tanık polis Ömür Dalkıran, soruşturmakta oldukları meseleye dair suçların çok ciddi suçlar olmasının yanında, meselenin hala çok yeni olduğunu aktardı.

“Yeni suçlar çıkabilir, başka şahıslar olabilir”

Zanlıların verdiği gönüllü ifadelerinin teyit ve tekzip işlemlerinin yapılması gerektiğini, alınması gereken ifadeler mevcut olduğunu ve yine gönderilen emarelerle ilgili incelemenin ardından meseleye yeni suçlar ekleneceği gibi başka bağlantısı olan şahısların da olması muhtemel olduğuna işaret eden Dalkıran, zanlıların serbest kalması halinde alınacak ifadelere ve aranan muhtemel emare ve kişilere olumsuz yönde etki etmelerinin kuvvetle muhtemel olduğunu vurguladı.

Tanık polis, saydığı olgular ışığında soruşturmalarını salimen yürütebilmek için her iki zanlının da 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Zanlı 1 Adem Bilgen, ifadesinde her şeyi belirttiğini söyledi. Adem Bilgen, mermilerin de asker olmaları nedeniyle atıştan kaldığını bildirdi.

Zanlı 2 Ahmet Bilgen ise, kuyuya kitap atmadıklarını, gerekli her şeyi ifadesinde belirttiğini ve 1-2 dakika içerisinde kuyunun olduğu yerden ayrıldıklarını kaydetti.

Yargıç Hazal Hacımulla, zanlıların soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını emretti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104