Şimdilik 12 bin TL’ye serbest

banner37

Gazimağusa’da KIB-TEK’e yatırmak için, abonelerden aldığı 36 bin TL’yi sirkat eden teknisyen Ali Dalkıran, ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı

banner87
Şimdilik 12 bin TL’ye serbest
banner99

Sedef BOŞNAK

KIB-TEK’e yatırmak için abonelerden aldığı 36 bin TL’yi sirkat edip, sayaçlar üzerinde de oynamaya yaparak sahtelediği evrakları tedavüle süren Gazimağusa Bölge Amirliği’nde teknisyen olarak görev yapan 40 yaşındaki Ali Dalkıran hakkında yürütülen polis soruşturması bitti.

Meseleyle ilgili günlerdir poliste tutuklu bunan Ali Dalkıran, işlediği iddia edilen 2015 ile 2018 yılları arasında, “evrak sahteleme” , “sahtelediği evrağı tedavüle sürme”, “emanetçi tarafından sirkat”, “görevi kötüye kullanma” gibi suçlardan ileride yargılanmak üzere 12 bin TL nakdi teminata bağlandı.

Dünkü teminat duruşmasında, İddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili talebi aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Ersoy Saydağ’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Ersoy Saydağ, KIB-TEK Gazimağusa Bölge Amirliği’nde elektrik teknisyeni olarak görev yapan zanlının, işlediği suçları mahkemeye izah etti.

Ersoy Saydağ, Gazimağusa bölgesinde ikamet eden 15 abonenin sayaçları üzerindeki aylık tüketim miktarlarını, normal tüketim miktarlarından daha az olarak, el bilgisayarına girip faturalanmasını sağlamak veya sayaçlarını değiştirdikten sonra, sayaç montaj ve değişim belgesine sayaçların üzerindeki normal tüketim miktarlarını düşük yazıp kuruma vererek suç işlediğini anlattı.

Saydağ, ayrıca, zanlı Ali Dalkıran’ın abonelere taktığı yeni sayaçların kurum tarafından kayıt olunmasını engelleyerek, tüketilen elektrik miktarının normal tüketim miktarından az olarak faturalanmasını sağladığını belirtikten sonra, zanlının sayaçları üzerinde oynama yaptığı 15 abonenin 8’inden ve ikametgahına elektrik bağlatacağına dair vaatte bulunduğu bir şahıstan toplam 36 bin TL’yi alıp kuruma yatırmadığını dile getirdi.

Tanık polis, zanlı aleyhine başlattığı tahkikatını tamamladığını kaydettikten sonra, mahkemeden zanlı aleyhine mahkemeden uygun bir teminat talep etti.

Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan, huzurundaki şahadeti değerlendirdi ve 12 bin TL nakdi teminata bağladığı zanlıyı davaları sonuçlanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men etti.

Yargıç, ayrıca, zanlı lehine KKTC vatandaşı 2 kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine ve haftanın 1 günü en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücut etmesini istedi.

Teminat şartlarını yerine getiren zanlı yargılanacağı tarihe değin serbest kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96