banner6

Sistem tıkandı

banner37

Devlet Kimya Laboratuarı’nda 21 Aralık’ta çıkan yangın nedeniyle ‘uyuşturucu’ maddelere analiz yapılamaması, yargı bacağında tıkanıklığa neden olurken, uyuşturucu ile yakalananlar için fırsata dönüştü.

Sistem tıkandı
banner151

Emine UYSAL

Devlet Kimya Laboratuarı’nda 21 Aralık’ta çıkan yangın nedeniyle ‘uyuşturucu’ maddelere analiz yapılamaması, yargı bacağında tıkanıklığa neden olurken, uyuşturucu ile yakalananlar için fırsata dönüştü.

Özellikle havaalanı ve sınır kapılarında uyuşturucu madde ile yakalanan turist statüsündeki kişiler, analiz sonuçları çıkmadığı için teminatla serbest bırakılmak zorunda kalınıyor.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde savcı Atilla Enver Etkin, Ercan Havaalanı’ndan uyuşturucu madde ile giriş yapan üç turistin teminat duruşmasında, “Devlet Kimya Laboratuarı’nda çıkan yangın nedeniyle uyuşturucu maddelere analiz yapılamıyor. Bu nedenle üç turist statüsündeki zanlının teminatla serbest bırakılmasını talep ederim” dedi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, savcı Etkin’e, konuyla ilgili bir gelişme olup, olmadığını sordu. Savcı Atilla Enver Etkin, bir gelişme olmadığını aktardı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, özellikle havaalanı ve sınır kapılarında uyuşturucu madde ile yakalanan zanlılar için Anayasa’da öngörülen üç aylık tutukluluk süresince, konu maddelere analiz yapılamamasının ciddi tıkanıklığa neden olduğunun altını çizdi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, özellikle turist statüsünde olan ve uyuşturucu ile yakalanan zanlılar için bir formül üretilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Üç turist teminatla serbest kaldı

Ercan Havaalanı’ndan KKTC'ye giriş yaptığı sırada narkotik detektör köpeğinin tepki vermesi sonucu üzerlerinde yapılan aramada 10 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunan Ahmet Okultaş ile adaya birlikte giriş yapıp 5 gram uyuşturucu madde ile yakalanan Songül Çam ile Yusuf Ulutaş, teminat duruşmasına çıkarıldı.

Polis, her üç zanlının da turist statüsünde olduğunu ve suçlarını kabul ettiğini belirtti. Savcı Atilla Enver Etkin, analiz sonuçlarının çıkmaması nedeniyle, turist statüsündeki zanlıların teminatla serbest bırakılması talebinde bulundu.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, üç zanlının da yurtdışına çıkışını yasaklayarak zanlı Ahmet Okultaş’ın 4 bin TL, Songül Çam ile Yusuf Alataş’ın ikişer bin TL nakdi teminat yatırmaları ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları karşılığında tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2017, 12:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110