banner6

Sivil şüphelilere de FETÖ soruşturması

banner37

KKTC’de ‘asker’ ve ‘polis’ içindeki FETÖ operasyonlarından sonra, sivillerle ilgili ihbarlar da değerlendiriliyor. Polis Özel Harekât Müdürlüğü önceki akşam Lefkoşa ve Güzelyurt’ta 4 eve operasyon düzenledi, 7 kişi gözaltına alındı

Sivil şüphelilere de FETÖ soruşturması
banner151 banner143

Elmas TOKAY

“Fetullahçı Terör Örgütü” (FETÖ) olarak isimlendirilen “oluşuma” yönelik KKTC’de ‘asker’ ve ‘polise’ yönelik operasyonlardan sonra sivil şüphelilere de soruşturma başlatıldı. Uzun zamandan beridir, yetkililerin elinde bir liste bulunduğu ve operasyon başlatılacağı söyleniyordu.

KKTC’de dün sivillere yönelik ilk fiili operasyon önceki akşam Lefkoşa ve Güzelyurt’ta gerçekleştirildi.

Türkiye ile yapılan temasın ardından düğmeye basan Polis Genel Müdürlüğü önceki akşam, sadece Özel Harekât Müdürlüğü’nün katılımıyla Lefkoşa’da üç ve Güzelyurt’ta bir eve eş zamanlı operasyon düzenledi.

‘15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından KKTC’de de uzantısı olduğu tespit edilen FETÖ Terör Örgütü’yle ilgili önceki akşam yapılan operasyonlarda çok sayıda cep telefonu, bilgisayar, kitap ve propaganda malzemesine el konulurken, yedi kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların polis veya asker değil, sivil vatandaş olduğu öğrenildi.

İncelemeden sonra tutuklamalar artabilir

Polis Genel Müdürlüğü’ ne bağlı ‘Özel Harekât Müdürlüğü’nün eşzamanlı yaptığı operasyonlarda ele geçirilen elektronik eşyaların incelenmesinin ardından yeni tutuklamalar yapılabileceği, daha sonraki operasyonların da ele geçen bilgiler kullanılarak sürdürüleceği öğrenildi.

Birkaç gün içinde başka soruşturmalar da yapılacağı iddia edildi.

Dava okunup serbest kaldılar

Özel Harekât Müdürlüğü’nün eş zamanlı yaptığı operasyonlar sonrası gözaltına alınan yedi kişinin, yapılan soruşturma ve alınan ifadeleri sonrası dava okunup “şimdilik” serbest bırakıldığı belirtildi.

Bu kişilere, “Yasa dışı cemiyete üye olmak”, “Yasaklanmış cemiyete ait yasak yayın ve propaganda malzemesi bulundurmak” suçlarından dava okunduğu öğrenildi.

Listedeki herkes sorgulanacak mı?

Yetkililerin elinde bulunduğu iddia edilen şüpheli listesinin istisnasız ele alınıp, tümünün sorgulanıp sorgulanmayacağı yoksa elde edilecek delilerle göre mi hareket edileceği henüz netlik kazanmış değil.

Yetkililerin elindeki listede ülkenin tanınmış birçok isminin olduğu da iddia ediliyor.

Öte yandan, polis içindeki soruşturmanın da derinleşerek devam ettiği, polisler arasında “kurunun yanında yaş yanabilecek” endişesi yaşandığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 15:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104