banner6

Şizofreni hastası değil

banner37

Ayrıldığı imam nikâhlı eski eşi Gamze Pehlivan’ı 39 kez bıçaklayan ve üzerine benzin döküp ateşe vererek öldüren Suat Aşır’ın ‘şizofreni hastası olduğu ve planlı cinayet işlemesinin mümkün olmadığı’ iddiası suya düştü

Şizofreni hastası değil
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL

Ayrıldığı imam nikâhlı eski eşi Gamze Pehlivan’ı 12’si tek başına öldürücü, 3’ü de kesi olmak üzere toplam 39 kez bıçaklayan ve ağır yaralı halde olan kadının üzerine benzin döküp ateşe veren Suat Aşır’ın ‘şizofreni hastası olduğu ve planlı cinayet işlemesinin mümkün olmadığı’ iddiası suya düştü.

Planlı cinayetten yargılanacak olan Suat Aşır, dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin huzuruna çıkarıldı.

Kıdemli Savcı Ahmet Varol, Aşır’ın ‘şizofreni hastası’ olduğuna dair iddiası üzerine Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde hazırlanan doktor raporunu mahkemeye emare olarak sundu.

Savunma avukatı Sevilay İleri, rapor ışığında durumlarını tezekkür edebilmek için bir iki günlük süre talep etti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen dava ileri bir tarihe ertelendi.

Suat Aşır’ın aleyhine, “Taammüden adam öldürme”, “Kanunsuz bıçak taşıma”, “Şiddet tehdidi”, “Zorla adam kaçırma” suçlamaları getirilmişti.

Olay nasıl olmuştu?

Turist statüsündeki, Ankara doğumlu olup İzmir’de yaşayan zanlı Suat Aşır, 20 Nisan 2017 tarihinde, saat 13.55’te Haspolat’ta UKÜ İşletme Binası önünde hediyelik süs eşyası satan Gamze Pehlivan’ın vücudunun çeşitli yerlerine ağız uzunluğu 30 santim toplam uzunluğu 41 santim olan siyah saplı bıçağı 36 defa sokup, üç kez de kesi attıktan sonra bir buçuk litre pet şişe içindeki benzini kadının üzerine döküp ateşe vererek, ölümüne neden olmuştu.

Polis, Suat Aşır’ın olay mahallinden koşarak ayrıldığını ve Lefkoşa-Gazimağusa anayoluna çıkıp yol kenarında park halindeki Rapa LTD’e ait Fehmi Ummak’ın yönetimindeki araca binip, bıçağı Ummak’a göstererek, oradan ayrılmasını sağladığını ve Lefkoşa’da Şehit Hüseyin Ruso Caddesi’nde inip, bıçağı da indiği yere bıraktığını belirlemişti.

Gamze Pehlivan’a Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz tarafından yapılan otopside, üçü vücudunun bir tarafından girip, diğer tarafından çıkan, üçü bıçak kesiği, 12’si tek başına öldürücü toplam 39 bıçak yarası belirlenmişti.

Yüz, omuz ve sırt bölgesinde de ikinci derece yanık oluşan Pehlivan’ın, zanlı tarafından henüz hayattayken yakıldığı belirlenmişti.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube ekibi, korkunç cinayetle ilgili sanığın aleyhine çok önemli delillere ulaşmıştı.

Polis, zanlının Gamze Pehlivan’ın üzerine döktüğü benzinin yanı sıra, cinayet aleti olan bıçağı olaydan iki gün önce satın aldığını ve kadını bu süreçte takip ettiğine dair çok önemli delillere ulaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 08:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110