banner6

‘Skandal video’ davasında iddialar havada uçuştu

banner37

Başbakan Saner ile ilgili ‘skandal video’ soruşturmasının 5 zanlısı dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süreleri 3 gün daha uzatıldı. N.P.G. isimli zanlının avukatı mahkemede, görüntülerin USB’ye aktarılarak milletvekili Faiz Sucuoğlu’na teslim edildiğini öne sürdü

‘Skandal video’ davasında iddialar havada uçuştu
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisi, KKTC gündemini meşgul eden ‘skandal video’nun ifşasıyla ilgili soruşturmasını çok yönlü sürdürüyor.

Başbakan Hamza Ersan Saner’in polise şikayetinden sonra, tutuklanan N.P.G., C.K., G.S., M.Ö. ve C.B. dün  tutukluk talebiyle, Gazimağusa’da mahkemeye çıkarıldı ve zanlılar aleyhlerine tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri alındı.

Öğleden sonra başlayıp, 2.5 saat süren duruşmada, önemli iddialar ortaya konuldu.

banner134

“Özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “Cinsel taciz” suçlarıyla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde, polis, 5 günde, 18 kişiden ifade temin edip, çok sayıda telefon ve kamera görüntüsünü emare zapt etti.

Kamera görüntülerinin yanı sıra 14 telefonu, 4 bilgisayarı incelemeye alan polis, aradığı 1 telefon olup, takribi 20 tanıktan daha ifade alacağını belirtti ve 62 telefon dökümü için gerekli yazışmaları yaptığını açıkladı.

İçeriğinin değiştirilip değiştirilmediği araştırılan videonun ifşa edildiği telefon numarasıyla ilgili Güney Kıbrıs’a bilgi için başvuran polis, ayrıca, temin ettiği sürede, zanlılardan temin ettiği ifadeleri teyit ve tekzip edecek.

“Mesele ciddi, halkın huzurunu bozdu”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hüseyin Gökhan Eser, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Halil Seven’i yeminli şahadete çağırdı.

Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlıların, 2020-2021 yılları arasında, Gazimağusa’da meydana gelen, “Özel hayatın gizliliğini ihlal ve ifşa” ve “Cinsel taciz” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Halil Seven, zanlıların, Hamza Ersan Saner’in, 21 Ekim’de, polise, N.P.G. ile internet üzerinden yapmış oldukları görüntülü konuşma videosunun içeriğinin değiştirilip, internet üzerinden dağıtıldığı yönündeki şikayeti üzerine başlattığı soruşturma kapsamında tutuklandığını ifade etti.

Seven, zanlı N.P.G.’nin şikayetin yapıldığı gün, C.K. ve G.S.’nin 22 Ekim’de Gazimağusa’da, M.Ö. ve C.S.’nin ise Lefkoşa’da tutuklandığını anlattı. 

Zanlı M.Ö.’nün inkar, C.K., G.S, ve C.S.’nin ise ilk nazarda kendilerini suça bağlar nitelikte  polise gönüllü ifade verdiğini kaydeden Halil Seven, bugüne değin, 18 ifade temin edip, 14 telefon, 4 bilgisayar ve birçok kamera görüntüsü emare zapt ettiğini anlattı.

62 telefon dökümünü için ilgili operatörlere gerekli yazışmaları yaptıklarını belirten Seven, inceleme ve araştırmasını çok yönlü sürdürdüğünü ifade etti.

Halkın huzurunu bozan çok ciddi meseleyle ilgili tahkikatını, ekibiyle titiz bir şekilde geniş çapta sürdürdüğünü kaydeden Seven, tahkikatla ilgili inceleme ve araştırmalarını henüz tamamlanmadığını anlattı.

Müfettiş muavini alacağı birçok ifade olduğuna dikkat çektikten sonra, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne, konu videonun ifşa edildiği numarayla ilgili bilgi için, yazı yazdığını ve bu yazının yanıtını beklediğini anlattı.

Seven, 5 zanlıdan temin ettiği gönüllü ifadelerin teyit ve tekzibini ve gerekli araştırmayı layıkıyla yapabilmek için, mahkemeden zanlılar aleyhine 8 gün tutukluluk emri talep etti.

“Görüntüyü, Sucuoğlu’na teslim ettiler” iddiası

Zanlı N.P.G.’yi Avukat Kaan Güder’i temsilen stajyer Avukat Mustafa Gençalioğlu C.K. ve G.S.’yı Avukat Mustafa Kocatürk, M.Ö.’yü Avukat Hasan Yücelen, C.S.’yi ise Avukat Eylem Şerifoğlu savundu.

N.P.G.’nin avukatı dışında tüm avukatlar, polisin talep ettiği süreye itiraz etti ve müvekkillerinin suçsuz olduğunu beyan ederek mahkemeden serbest bırakılmaları için talepte bulundu.

Stajyer Avukat Mustafa Gençalioğlu ise, tanık polisi sorguladı ve müfettiş muavinine birçok iddia ortaya koydu.

Mustafa Gençalioğlu, gerçek olduğunu iddia ettiği konu videonun 2020 Aralık ayı başında çekilip, N.P.G.’den 15 Temmuz 2021’de, C.K. ve G.S. tarafından “Bu işin içinde devlet var. MİT var. Video geri getirilip, imha edilmeli’ denilip korkutularak temin edildiğini ileri sürdü ve ekledi:

“N.P.G.’nin telefonundan silinen görüntü, Lefkoşa’da C.S.’nin işyerinde geri getirildi. Daha sonra, Lefkoşa Eziç’te, üst katta, N.P.G., C.K., G.S., M.Ö. ve milletvekili Faiz Sucuoğlu, toplantı amacıyla bir araya geldiler.

Öte yandan, söz konusu telefoncuda geri getirilen video, USB’ye kaydedildi ve M.Ö. tarafından Faiz Sucuoğlu’na verildi. Ayrıca, Faiz Sucuoğlu’nun telefon numarası, N.P.G.’nin Iphone 11 marka telefonunda F.S. olarak kayıtlıdır. İncelendiğinde göreceksiniz. Video ifşasından sonra, N.P.G., Sucuoğlu ile Messenger üzerinden yazıştı ve Sucuoğlu’na ,‘Eğer beni polis çağırırsa her şeyi anlatacağım’ diye mesaj attı. Bu mesajdan sonra, Sucuoğlu, N.P.G.’yi arkadaşlıktan çıkarttı.”

“Talep edilen süre az bile”

Müfettiş Muavini Halil Seven ise, kendisine yöneltilen sorulara ve iddialara net yanıtlar verdi.

Halil Seven, zanlıların gönüllü ifadelerinin içerikleriyle ilgili tüm soruları tahkikatına etki eder gerekçesiyle yanıtlamaktan kaçındı.

Seven, şöyle devam etti:

“İddialar doğru da olabilir, olmayabilir de. Mahkeme huzurundaki kişiler tamamen zanlı pozisyonundadır. Lehlerine ve aleyhlerine olan tüm hususları araştırmak için mahkemeden süre talep ediyorum. Zanlıların serbest kalması halinde tahkikata etki etme olasılıkları kuvvetle muhtemeldir.

Suçu organize eden zanlı M.Ö. aleyhindeki suçlamaları reddederken, N.P.G. videoyu kaydettiğini, C.K. ve G.S. telefoncuda bulunduğunu, C.S. ise videoyu geri getirdiğini kabul ediyor. M.Ö., silinen görüntülerin alınıp bir başkasına verilmesine katkıda bulundu. Suçu organize eden, diğer zanlıların suç ortağıdır.

Tecrübe ve öngörülerime göre, talep ettiğim sürenden daha uzun süreye ihtiyacım var. Tahkikatı çok geniş kapsamlı, kalabalık bir ekiple yürütüyorum. Ekibin başında ben varım. Buna rağmen hızlı yol kat edemiyoruz. Olayın cereyan ettiği bölgede halen kamera kayıtları toplanıyor. Data ve görüntü incelemeleri devam ediyor. 3 polis görüntü, 5 polis soruşturma, 3 polis inceleme, 1’i de görüntü tespiti için gecesini gündüzüne katarak tüm eforunu harcıyor.

Telefon incelemeleri sonrası, yeni kullanılan bir telefon daha tespit ettik. Konu telefonu arıyoruz. Dolayısıyla zanlıların serbest kalması hakinde tahkikata etki etme olasılıkları vardır. Takdir mahkemenindir.”

İtirazlardan sonra hitaplara geçildi.

“Suçla bağlantıları var, tutuklu kalsınlar”

Huzurundaki şahadeti, beyanları ve itirazları titizlikle değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, 1.5 saat aradan sonra, kararını açıkladı.

İlk nazarda suçla bağlantıları olup, serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılığı bulunan zanlıların, tahkikatın selameti açısından 3’er gün poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Ayrıca, avukatlarının talebiyle N.P.G. ve M.Ö.’nün doktor kontrolünden geçirilmesine ve bu yönde bir rapor hazırlanmasına direktif verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104