“Söker, süratli araç kullandığını itiraf etti”

banner37

Polis, Girne’de yaya Veysel Can’a kullandığı araçla çarparak ölümüne neden olan Mahir Salman Söker’in cezaevine gönderilmesini istedi, avukatı ‘eksik tahkikat var’ diyerek itiraz etti, mahkeme 5 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi

“Söker, süratli araç kullandığını itiraf etti”
banner90
banner99

“Maktul aniden yola atıldı”… Polis, zanlının 50 kilometre gitmesi gereken yerde 70-80 kilometre hızla gittiğini itiraf ettiğini belirtirken, avukat Ünver Bedevi, polisin soruşturmasında eksiklikler olduğunu savunarak, müvekkilinin kullandığı aracında otomatik sensörler olduğunu, maktul çitlerin arasından aniden yola atıldığı için sensörlerin çalışmadığını iddia etti.

Girne’de 21 Ocak Salı akşamı meydana gelen trafik kazasında, yönetimindeki araçla yaya Veysel Can’a çarparak ölümüne neden olan Mahir Salman Söker, cezaevi talebiyle dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Polis, zanlının süratli araç kullandığını itiraf ettiğini belirterek yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilmesini talep ederken, Söker’in avukatı Ünver Bedevi, polisin soruşturmasında eksiklikler olduğunu savunarak müvekkilinin cezaevine gönderilmesine itiraz etti. Mahkeme, Söker’in 5 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Girne Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü duruşmada, Girne Polis Müdürlüğü Trafik Şubesi’nde görev yapan ve meselenin tahkikatını yürüten polis çavuşu Dilara İrdem yeminli şahadet verdi.

Polis çavuşu İrdem, Girne’de Ecevit Caddesi üzerinde Büyük Anadolu Otel önünde, 21 Ocak’ta saat 19.00 sıralarında Mahir Salman Söker’in (E-42) yönetimindeki RF 453 plakalı salon araçla, çift şeritli yolun sağ şeridinde aşırı süratli ve dikkatsiz bir şekilde seyrettiği sırada Büyük Anadolu Otel önlerinde yaya olarak yolun karşısına geçmeye çalışan ve adada turist olarak bulunan Veysel Can’a (E-51) çarptığını söyledi.

İrdem, Can’ın olay yerinde yaşamını yitirdiğini belirtti. Zanlının olay mahallinde gözaltına alındığını kaydeden İrdem, gönüllü ifade verdiğini belirtti.

Zanlının olay mahallinde gözaltına alındığını ve gönüllü ifade vererek 50 kilometre gitmesi gereken yolda 70-80 kilometre hızla seyrettiğini itiraf ettiğini söylediğini belirten İrdem, ayrıca aracın navigasyonunda inceleme yaptığını, hız limitinin 73 kilometre olduğunu belirlendiklerini aktardı.

Veysel Can’a otopsi yapılıp, alkol analizi için kan örnekleri alındığını kaydeden polis çavuşu, yapılan incelemede test sonuçlarının negatif çıktığını açıkladı.

Dilara İrdem, otopside Can’ın ölüm nedeninin ise çoklu kaburga kırığı, kafatası kırığı, beyin ve iç organ kanaması sonucu olduğunun belirlendiğini açıkladı.

Zanlının ülkede çalışma izinli olduğunu, bir çocuğunun KKTC’de diğer üç çocuğunun ise Türkiye’de olduğunu, zaman zaman onları görmeye gittiğini kaydeden İrdem, zanlının gerekli dikkati göstermeyip ölümle sonuçlanan kazaya neden olduğunu, yargılanması halinde hapis cezası almasının yüksek ihtimal olduğunu belirterek, bu nedenlerle zanlının tutuklu yargılanmasını ve 3 ay süreyle cezaevine gönderilmesini talep etti.

Savunma itiraz etti

Tanık polisin şahadetini tamamlamasının ardından söz alan zanlı avukatı Ünver Bedevi ise kazanın meydana geldiği yolda ışıklandırma olmadığını, Veysel Can’ın çitlerin arasından aniden yola atladığını öne sürdü.

Bedevi Girne’de bir otelde çalışan zanlının kullanımındaki aracın teknolojik donanımlı olduğunu, sağ ve sol kısımlarında sensör bulunduğu için önüne bir cisim çıkması halinde otomatik bir şekilde durma özelliğine sahip olduğunu belirtti ve yaya Can’ın aniden yola fırladığı için sensörlerin çalışmadığını ifade etti.

Bedevi, ayrıca müvekkili hakkında alınan tanık ifadelerinde olumsuz bir beyan bulunmadığını söyledi ve Can ile ilgili tanık ifadelerinin içeriğini sordu. Bedevi, soruşturmanın bazı kısımlarının eksik araştırıldığını iddia etti.

Aktarılan olguları değerlendiren mahkeme teminat duruşmasını iptal edip, zanlının tutukluluk süresini 5 gün daha uzattı.

(KAMALI HABER)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75