Sorumluluk devletindir!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucudan sabıkalı genci 1 yıl 6 ay hapse mahkûm etti ve “Bağımlılıktan kurtulmak için tedavi şart” diyerek, gençleri topluma kazandırmak için yetkililere çağrı yaptı:

banner87
Sorumluluk devletindir!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Kasım 2018’de, tasarruf ettiği 4 gram 365 miligram ağırlığındaki uyuşturucunun 3 gramını bir başkasına veren sabıkalı genç Ömer Ali Karakaya’yı yargılayarak dün 1 yıl 6 ay hapse mahkûm etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle verdiği kararı heyet başkanı açıkladı.

Başkan Fatma Şenol, sanığın tasarruf ettiği ve verdiği cüzi miktardaki sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddenin kimyasal olup, insan sağlığına olan ciddi zararlarına değinerek, benzer sabıkası olan sanığın aldığı cezalara karşın uslanmadığına dikkat çekti.

Sanığın bağımlı bir kimse olduğunu ve bu bağımlılıktan kendi gayretiyle kurtulamadığının açıkça ortada olduğuna vurgu yapan başkan Fatma Şenol, önemli hususların altını çizdi.

Fatma Şenol, “Sanığa verilecek ceza her ne olursa olsun, bu sanık gerekli tıbbi desteği görmemesi halinde bu bağımlılıktan kurtulamayacaktır. Uyuşturucu bağımlısı suçluların, doğru ve tıbbi tedavilerle topluma kazandırılması gerekir. Bu gereklilik, sosyal bir devletin en önemli sorumluluklarından olmalıdır. Ülkedeki cezaevi koşullarının bu imkanlardan oldukça uzak olduğu görülmektedir” dedi.

Tüm hususları değerlendirdikten sonra, kamu yararı gereği toplumu tehdit eden uyuşturucu suçlarını işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı ciddi ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiği üzerinde duran heyet başkanı Fatma Şenol, sanığa mahkûm olduğu suçlardan ötürü 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75