Soyer’e 186 bin Euro ödendiğine dair belge mahkemeye sunuldu

banner37

Universal Bank’ın, eski Başbakan ve CTP Genel Başkanlarından Ferdi Sabit Soyer’in 2009 yılında aldığı kredinin ödenmediği gerekçesiyle borca kefil giren Sağlık eski Bakanı Eşref Vaiz’in taşınmazına tedbir koydurmasıyla ilgili davanın duruşması dün de devam etti

Soyer’e 186 bin Euro ödendiğine  dair belge mahkemeye sunuldu
banner90
banner8

KIBRIS Özel

   Ülkemiz siyasetinin önemli isimlerinden olan, yıllarca milletvekilliği yapan ve 2005 ile 2009 tarihleri arasında KKTC Başbakanlığı yapan Ferdi Sabit Soyer’in 2009 yılında Universal Bank’tan çektiği “186 bin Euro” olan, ancak kefili olan Sağlık eski Bakanı Dt. Eşref Vaiz’in imza attığı senedin “50 bin Euro” olduğunu iddia ettiği kredinin geri ödenmediği ve borcun bugün “470 bin 360 Euro’ya ulaştığı” gerekçesiyle, banka tarafından Vaiz’in taşınmaza tedbir kararı koydurmasıyla ilgili davanın duruşmalarına dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde devam edildi.

   Universal Bankası adına davayı yürüten Naime Özbeyli’nin yanı sıra davaya Avukat Serhan Çınar da dahil oldu.

   Avukat Serhan Çınar, basının mahkemeyi etki altında bırakan ve bankayı yeren, zan altında bırakan yayınlar yaptığını ileri sürüp, davayı takip eden gazetecilerin uyarılmasını istedi.

   Eşref Vaiz’in Avukatı İlker Sertbay, basının özgür olduğunu, gazetede konuyla ilgili çıkan tüm haberleri takip ettiklerini ve mahkemeyi etki altında bırakacak yayın yapılmadığını savundu.

   Mahkeme, davayla ilgili yapılan yayınlarla ilgili basını ikaz etti. Universal Bank, Ferdi Sabit Soyer’in 2009 yılında çektiği 186 bin Euro krediyi, 11 yıllık sürede ödemediği ve kredinin faizleriyle “470 bin 360 Euro” olduğu gerekçesiyle borcun tahsili için Soyer ve kefili Vaiz’e karşı alacak davası açmıştı.

   Universal Bank, ana borçlu olan Ferdi Sabit Soyer’in adına hiçbir taşınmaz mal olmadığı gerekçesiyle, kefil olan Eşref Vaiz’in taşınmaz malına tedbir konması için geçici ara emri almıştı. Bu nedenle dünkü oturuma ana borçlu Ferdi Sabit Soyer katılmadı ve Vaiz’in taşınmazına konulan ‘tedbir kararı’ ele alınmaya devam edildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Banu Soyer’in huzurunda dün sabah 09.30’ta görüşülmeye başlayan davada, “ara emri” duruşmasına devam edildi.

banner134
   Davada Universal Bank adına Avukat Naime Özbeyli ve Serhan Çınar, Eşref Vaiz adına ise Avukat İlker Sertbay hazır bulundu.

   Önceki celsede, tanık olarak bankanın Kredi İşleri Sorumlusu Emir Hüseyin Yemenicioğlu’ndan Avukat İlker Sertbay’ın talep ettiği, mahkemenin ise belgelerin getirilmesine direktif verdiği belgelerden biri hariç tümünü getirdi.

   Yemenicioğlu, Soyer’in yaptığı ödemelerin dekontları hariç; bilanço, risk raporları, kasa defteri, Soyer’e 186 bin Euro ödendiğine dair belgeyi mahkemeye getirdi.

   Dünkü celsede, tanık Yemenicioğlu, dava konusu olan 186 bin Euro kredinin, Ferdi Sabit Soyer’in bankaya olan 150 bin TL ve 70 bin sterlinin karşılığı olarak çıkarılıp, bu borçların ödendiğini ve Soyer’e yeni bir ödeme planı çıkarıldığını belirtti.

   Avukat İlker Sertbay, banka tanığının evrakları emare olarak sunmasına itiraz etmedi ve tanığı sorguladı.

   Avukat Serhan Çınar, bir tanığı olacağını; Avukat İlker Sertbay ise, Eşref Vaiz ve Merkez Bankası’ndan iki memuru dinleteceğini beyan etti.

   Kıdemli Yargıç Banu Soyer, davayı 27 Ağustos perşembe gününe erteledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75