Soygun suçuna 3 yıl hapislik

banner37

Sohbet için aracına aldığı yaşlı bir şahsı tenha bir yere götürerek, zorla cebindeki 4 bin TL nakit parasını çalan Kezban Ünsol, ‘soygun’, ‘darp’ ve ‘kasti hasar’ suçlarından mahkum oldu

banner87
Soygun suçuna 3 yıl hapislik
banner90
banner99

   Gazimağusa’da, 14 Ocak 2019 tarihinde sohbet etmek amacıyla aracına aldığı yaşlı bir şahsı, kendisine kötü davrandığı gerekçesiyle tenha bir yere götürerek darp ettikten sonra, ceketinin düğmelerini kopararak cebindeki 4 bin TL nakit parasını çalmaktan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Kezban Ünsol’un aleyhindeki dava dün karara bağlandı.

   Mahkeme, Kezban Ünsol’u soygun suçundan 3 yıl, kasti hasar suçundan 2 ay, darp suçundan da 1 ay hapse mahkum etti. Mahkeme, sanığın cezalarını birlikte çekmesine de karar verdiği için Ünsol 3 yıl hapis yatacak.

   Fatma Şenol’un başkanlığında Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin aldığı kararı Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu okudu.

   Sanığın suçunu kabul ettiğini, pişmanlık duyduğunu, müştekiyi kendisine takındığı durum nedeniyle cezalandırmak maksadıyla bu suçu işlediğini, 33 yaşında eğitimsiz bir kişi olduğunu ve 18 yaşında evlendirilerek 3 çocuk sahibi olduğunu, eşinin ailesiyle ilgilenmediğini maddi sıkıntılar içerisinde oldukları ve suçunu kabul etmekle adaletin erken tecelli etmesine yardımcı olduğu konularını sanık lehine unsurlar olarak değerlendirildiğini belirten Toroslu, sanığın başka bir mesele ile ilgili 10 ay süreyle cezaevinde yatması neticesi işlediği suçun vahametini idrak ettiğini belirtmesinin de lehine unsur olarak değerlendirildiğini söyledi.

   “Sanığa ceza takdir edilirken suçun vahametini ve işleniş şeklini değerlendirmek gerekir” diyen Toroslu, soygun suçunun ağır suçlar kapsamında olduğunu, kasti hasar ve darp suçu ile birlikte icra edildiği zaman ömür boyu hapislik cezası gerektirdiğine dikkat çekti.

   “Kişilerin alın teri ile kazandıklarına göz dikenlere karşı mahkemenin mülayim davranması beklenemez” diyen Toroslu, kişilerin bu tip olaylar karşısında toplum içerisinde tedirginlik yaşamalarına neden olduklarını belirtti.

   Bu olayda müşteki durumunda olan kişinin şikâyetini halen devam ettirmesinin de sanık aleyhine unsur olarak değerlendirildiğine vurgu yapan Toroslu, netice olarak oy birliğiyle alınan karar sonucu sanığa mahkûm olduğu soygun suçundan 3 yıl, kasti hasar suçundan 2 ay ve darp suçundan da 1 ay hapis cezası takdir edildiğini söyledi. Ayrıca cezaların birlikte çekileceğini belirtti.

(MHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75