Sri Lankalı mülteci sınır dışı edilecek

banner37

Tanımadığı kişiler tarafından, bir tekneyle, İtalya diye kıyılarımıza bırakılan ve 15 gündür cezaevinde hükümsüz tutuklu bulunan Sri Lankalı C.P.H.A yargılanarak, yattığı kadar ceza aldı

Sri Lankalı mülteci sınır dışı edilecek
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Tanımadığı kişiler tarafından, bir tekneyle, İtalya diyerek kıyılarımıza bırakılan ve 15 gündür cezaevinde hükümsüz tutuklu bulunan Sri Lankalı C.P.H.A, dün, yargılandı.

Ülkeden yasal yolla çıkmak isterken yakalanan ve çıkarıldığı mahkemede yargıca “Ülkeme göndermeyin” diye yalvaran C.P.H.A, tutuklu bulunduğu süre kadar, 15 gün hapis cezası aldı.

Gazimağusa’da Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın baktığı davada, Dubai’de iş bulup çalışmak amacıyla her şeyini satıp, parasını, kendisini Dubai diye bilmediği bir kıyıya bırakan insan tacirlerine kaptıran C.P.H.A, işlemler tamamlanır tamamlanmaz, ülkeden sınır dışı edilecek.

banner134
Önlem alınmalı

Gökan Asafoğulları, huzurundaki sanığı, işlemiş olduğu suçlardan suçlu bulup mahkûm etti ve 24 Eylül 2017’de, Ercan Devlet Havalimanı’ndan çıkış yapmak isterken, ülkeye, yasal olmayan bir şekilde giriş yaptığının tespiti üzerine tutuklanan Sri Lankalı sanığın, tüm malını satarak elde ettiği parayı insan tacirlerine kaptırdığına vurgu yaptı.

Avrupa, ya da başka bir ülkeye götürüleceği vaadiyle insanların kandırıldığına dikkat çeken yargıç, bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiği üzerinde durdu ve “İnsan, göçmen ve mülteci kaçakçılığı tacirliği yapan kişilerle ilgili denetim şart” dedi.

Yargıç, bu tür suçların önlenmesi gerektiğine de vurgu yaparak, dünyanın birçok ülkesinde bu yönde tedbirler alındığını ifade ederek, hedef ülke konumunda olan ülkemizde de insan tacirlerinin araştırılması gerekliliğinin altını çizdi.

Teminat emri gereği hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilen sanığın, 15 gündür özgürlüğünden mahrum olduğunu kaydeden yargıç, mağdur sanığa, hükümsüz tutuklu bulunduğu süre kadar ceza vermeyi uygun ve adil buldu.

Ülkesindeki tüm mal varlığını satarak Dubai’de çalışmak için yola çıkan Sri Lankalı C.P.H.A’nin, işlemleri tamamlanır tamamlanmaz, Türkiye’ye sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75