Suç aleti silah kayıp!

banner37

Gazimağusa’daki Thrones isimli barı kurşunlayan ve kasti hasara uğratan Salih Yiğit ve suç ortağı Mehmet Topaloğulları’nın aleyhine mahkemeden 8’er gün ek tutukluluk emri alındı

Suç aleti silah kayıp!

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki Thrones isimli barın batıya bakan cephesine 4 el ateş ederek kasti hasara uğratan Salih Yiğit ve suç ortağı Mehmet Topaloğulları aleyhine başlatılan detaylı ve titiz soruşturma devam ediyor.

Polis, ek tutukluluk talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde çıkarttığı her iki zanlı aleyhine, 8’er gün tutukluluk emri temin etti.

Salih Yiğit’in olayda kullandığı suç aleti, giydiği kıyafetleri ve cep telefonunu arayan polis, ifade alıp, kamera kayıtlarını inceleyeceğini açıkladı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Çiğdem Güzeler huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, Kıbrıs’ın Kuzey’inde yaygınlaşan ciddi ve vahim suçla ilgili olguları, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Halil Seven aktardı.

Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlıların, 12 Ocak 2020’de, Gazimağusa’da meydana gelen “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu”, “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde kullanma”, “Meskûn mahalde ateş açma” ve “Kasti hasar” suçlarına methaldar olduğunu söyledi.

Gazimağusa’da faaliyet gösteren bir eğlence mekanının camlarına, 4 el ateş edilerek kasti hasara uğratıldığını anımsatan Halil Seven, meseleyle ilgili o günden bugüne yaptığı titiz ve detaylı soruşturma sonucu, meseleye bağlı olan huzurdaki zanlıları tutukladığını anlattı.

Halil Seven, zanlı Salih Yiğit’in bir önceki gece eğlenmek için gittiği Gazimağusa’daki bir mekanda tartışma yaşadığını ve bu tartışmanın akabinde, bölgedeki henüz tespit edemediği şahıslar tarafından darp edildiğini anlattı.

Seven, zanlı Salih Yiğit’in yaşadığı olaya sinirlenerek, Girne’deki ev arkadaşı Mehmet Topaloğulları’nı telefoniyen arayarak, adı edilene “Silahımı odadan al ve gel. Eğer kapı kilitli ise, kır gir ve al gel” demek suretiyle, kendisine ait olan Girne’deki ikametgahındaki kendi tasarrufundaki silahını getirmesini sağladığını ifade etti.

Her iki zanlının Gazimağusa’da buluştuğunu ifade eden tanık polis, Salih Yiğit konu suçu işledikten sonra zanlı Topaloğulları’nın aracına bindiğini ve olaydan 16 Ocak 2020’ye kadar birlikte veya yalnız saklandıklarına işaret etti.

Zanlıları tutukladıktan sonra mahkemeden aleyhlerine 3’er gün tutukluluk emri temin ettiğini anımsatan tanık müfettiş muavini, her iki zanlının da kendini suça bağlayıcı gönüllü ifade verdiğine vurgu yaptı.

Meseleyle ilgili soruşturmasını henüz tamamlayamadığına vurgu yapan tanık müfettiş muavini, halen daha alınması gereken birçok ifade, incelenmesi gereken birçok kamera kaydı, bulması gereken emarelerin var olduğuna dikkat çekti.

Halil Seven, çok yönlü yürüttüğü tahkikatını salimen tamamlayabilmek için mahkemeden zanlılar aleyhine ek süre istedi.

“Suçla bağlantıları yok”

Zanlıları savunan Aysel Uzun, müvekkillerini suçla bağlantısı olmadığını ileri sürerek, Salih Yiğit’in alkollü olduğu gerekçesiyle, kendisini eve götürmesi için Mehmet Topaloğulları’nı Mağusa’ya çağırdığını iddia etti.

Tanık müfettiş muavini bu iddiaların doğru olmadığını belirttikten sonra, olayın görgü tanıkları olup, zanlıların olay mahallinde olduğunu kamera kayıtlarından tespit ettiğini anlattı.

Huzurundaki şahadet ve beyanları değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, konu suçların ciddiyetine ve yaygınlığına dikkat çekti ve suçun mahiyetisuçların tahkikatında polisin süreye ihtiyacı olduğunun açıkça ortada olduğunu yineledi.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, tahkikatın salimen neticelendirilebilmesi için zanlıların 8’er gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108