Suç dosyası oldukça kabarık çıktı

banner37

Şahsi cep telefonu hattından Abdullah Karatepe’yi arayıp, şikayetini geri çekmesi için şiddet tehdidinde bulunmakla suçlanan İsmail Karatepe, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi

Suç dosyası oldukça kabarık çıktı

Meyil AVCAN

Lapta’da şahsi cep telefonu hattından Abdullah Karatepe’yi arayıp, şikâyetini geri çekmesi için tehditte bulunmakla suçlanan İsmail Karatepe, mahkemelerde görüşülmeyi bekleyen çok sayıdaki başka suçlardan dava dosyaları olması nedeniyle, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Neredeyse 30 yıldır KKTC’de yaşayan ancak şu anda ülkede yasal bir statüsü bulunmayan Karatepe’nin yeniden suç işleme veya yargılamadan kaçma olasılığı cezaevine gönderilmesinde etken oldu.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Lapta Polis Karakolu’nda görev yapmakta olan polis memuru Ali Aslan’ı tanık olarak dinletti.

“Askıda çok sayıda dosyası var”

Polis memuru Ali Aslan, zanlı İsmail Karatepe’nin “Şiddet Tehdidi” suçundan methaldar olduğunu belirtti.

Zanlının kendi hattından Abdullah Karatepe’yi şikâyetini geri çekmesi için arayıp, şiddet içerikli mesajlar attığı gerekçesiyle 16 Nisan tarihinde tutuklandığını belirten Aslan, zanlı aleyhinde 2 gün tutukluluk emri temin edildiğini söyledi.

Aslan, muhaceret araştırmaları yapıldığını, zanlının 10 yıl oturum izni bulunmadan, 19 yıl da fiili olarak toplamda 29 yıldır ülkemizde bulunduğunu ifade ederek, 16 Mart 2017 tarihinde çalışma izninin süresinin dolduğunu kaydetti.

Zanlı Karatepe’nin böyle bir hattı olmadığını söylediğini, ancak kartın oğlu tarafından marketten satın alındığının tespit edildiğini belirten Aslan, zanlının önceden “Dikkatsiz Sürüş”, “Mülke Tecavüz”, “Elektronik Haberleşme Yasasına Aykırı Hareket” ve “Asılsız Haber Yayma” suçlarından askıda dosyaları olduğunu mahkemeye aktardı.

Aslan, zanlının TC vatandaşı olduğunu, 7 Ocak 2015 tarihinde “İzinsiz Tabanca Tasarrufu” suçundan 3 yıl süreyle kefalete bağlandığını ifade ederek, ülkemizde teminatı olduğu için bulunduğunu ve bu süreçte başka bir suçtan methaldar olduğunu söyledi.

İki çocuk babası olan zanlının eşinin de oturma ve çalışma izinli olduğunu belirten Aslan, meseleyle ilgili tahkikatın tamamlandığını, zanlının başka bir suç işlemesini önlemek amacıyla cezaevine gönderilmesini talep etti.

Yargıç Meltem Dündar, tahkikatın tamamlandığını, zanlı Karatepe’nin tehdit içerikli mesajlar göndermesi nedeniyle “Elektronik Haberleşme Yasasına Aykırı Hareket” suçundan da davaya tabi tutulduğu hususuna dikkat çekerek, teminat için yeterli şahadet bulunduğunu ve yargıdan kaçmasının muhtemel olmadığına bulgu yaptı.

Zanlının askıda meseleleri olduğunu, eski meselelerden dolayı hapislik cezası almasının muhtemel olduğunu ve yeniden suç işleme ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğuna değinen Dündar, zanlının Merkezi Cezaevi’nde 1 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak kalması yönünde karar vererek, askıda bulunan dosyalarının da yargıya hazırlanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER