Suç geliri olduğundan şüphe ediliyor

banner37

Ercan Havalimanı’ndan 129 bin 600 Euro’yla çıkış yaparken yakalanan zanlı Eyüp Güneyisi’nin hakkında ‘kara para’ soruşturması başlatıldı ve şirketine 7 farklı tarihte 1 milyon 555 bin Euro yattığı belirlendi

Suç geliri olduğundan şüphe ediliyor
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ercan Havalimanı’ndan 18 Eylül’de 129 bin 600 Euro’yla çıkış yaparken yakalanan zanlı Eyüp Güneyisi’nin, hakkında kara para soruşturması başlatıldı.

Güneyisi’nin Mağusa Serbest Limanı bölgesinde bir şirketi olduğu ve ithalat ile ihracat yaptığına dair hiçbir kaydı olmamasına rağmen, 7 farklı tarihte, adı belirlenemeyen bir bankadan, 1 milyon 555 bin Euro’nun şirketin hesabına yattığına vurgu yapıldı. Zanlının tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı.

“Suç gelirlerinin aklanması” ve “Para Kambiyo Yasası’na aykırı hareket” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Eyüp Güneyisi, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Bilger Koral’ı dinletti.

banner134
Mahkemede yeminli şahadet veren Koral, zanlı Eyüp Güneyisi’nin Ercan Havalimanı’ndan 18 Eylül’de saat 13.00’te 129 bin 600 Euro’yla çıkış yaparken yakalandığını belirtti.

Koral, zanlının “Suç gelirlerinin aklanması” ve “Para Kambiyo Yasası’na aykırı hareket” suçlamalarıyla tutuklandığını söyledi.

Koral, zanlının Mağusa Serbest Limanı bölgesinde bir şirketi olduğunu ve 1 Kasım 2016 yılında kurulup, uluslararası danışmanlık şirketi olduğunu anlattı.

Söz konusu şirketin yetkililerinin Serbest Liman Müdürlüğü’ne işlemlerinde bilgi verme sorumluluğu olduğuna vurgu yapan Koral, şirketin kurulduğu tarihten itibaren ithalat ve ihracat yaptığına dair herhangi bir bilgi vermediğinin belirlendiğine dikkat çekti.

Polis memuru Bilger Koral, zanlının 2017 yılı içinde 7 farklı tarihte, adı belirlenemeyen bir bankadan, 1 milyon 555 bin Euro’nun şirketin hesabına yattığına vurgu yaptı.

Koral, söz konusu paranın yattığı tarihlerde, zanlının KKTC’de olduğunun belirlendiğine işaret etti. Yeni olguların ortaya çıktığını, soruşturmanın kapsamlı bir şekilde yürütüldüğünü kaydeden Koral, zanlının tutukluluğunun devamını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 10:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75