Suç işlemeyi seriye bağladı

banner37

90 gün içinde üç banka ve bir işyerine hırsızlık yapmak için giren zanlı Echzona Chukwuemeka Anadu, güvenlik kameralarından tespit edilip tutuklandı 

Suç işlemeyi seriye bağladı
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da son üç aylık süreçte, üç banka şubesinin camlarını, bir işyerinin ise kilidini kırıp hırsızlık yapmak için giren zanlı Echzona Chukwuemeka Anadu, güvenlik kameralarından tespit edildi ve Gazimağusa’da yakalandı. 

   “Bina açma”, “Kasti hasar”, “Bir cürüm işlemek kastıyla binaya girme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Mahkemede, zanlının bir banka ve bir işyerine hasar vererek hırsızlık amacıyla girdiği belirtilerek aleyhine 3 günlük tutukluluk emri alındı ancak daha sona Polis Basın Subaylığı meseleyle ilgili bir açıklama yaparak, yürütülen soruşturmada zanlının aslında üç banka şubesi ile bir işyerine girdiğinin belirlendiğini belirtti.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Ergüleç’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ergüleç, zanlı Echzona Chukwuemeka Anadu’nun Lefkoşa’da 23.09.2020 tarihinde Küçük Kaymaklı’da Gazeteci Kemal Aşık Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Türkiye İş Bankası’nın güneye bakan 3 bin TL değerindeki 240 x 210 cm ebatlarında 5 +5 Lameks emniyet camını kasten ve kanunsuz olarak kırarak kasti hasara uğrattığına vurgu yaptı.

   Polis memuru Hüseyin Ergüleç, zanlının 26.09.2020 tarihinde saat 21.15’te Lefkoşa Kemal Aşık Caddesi üzerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Selçuk Uluğ’un yapmakta olduğu Teknocell isimli telefon dükkanının doğuya bakan ana giriş alüminyum kapısının üzerindeki asma kilidini, suç işleme niyeti ile tasarrufunda bulunan demir kesme aleti ile kasten ve kanunsuz olarak kırıp, hasara uğrattığını kaydetti.

   Olaylarla ilgili soruşturma kapsamında bölgedeki güvenlik kameralarının, kaydı incelenerek, zanlının önce eşkalinin ardından da kimliğinin tespit edildiğini belirten Ergüleç, 02.11.2020 tarihinde Gazimağusa’da tespit edilerek, mahkeme emriyle tutuklandığını mahkemeye aktardı.

   Ergüleç, zanlının tasarrufunda demir kesme aleti, eldiven ve iki adet 5 bin sterlin değerinde çek bulunduğunu kaydetti.

   Tahkikatın çok yönlü devam ettiğini belirten Ergüleç, salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti. Zanlı, tutukluluk talebine itiraz etmedi.

banner134
   Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.
  

Suçları çoğaldı

   Polis Basın Subaylığı, dün öğleden sonra zanlıyla ilgili daha geniş kapsamlı bir açıklama yaptı ve soruşturma sonucunda ikisi Lefkoşa’da, biri de Demirhan’da olmak üzere 3 banka şubesi ile Lefkoşa’daki bir işyerine girdiğinin belirlendiğini belirtti.

   Söz konusu basın açıklaması şu şekilde:

   “2020 yılı Eylül ve Ekim ayları içerisinde, Lefkoşa’da meydana gelen “Bina Açma ve Kasti Hasar” suçları ile ilgili olarak yürütülen geniş çaplı soruşturma neticesinde, meselelerde zanlı olarak görülen E.C.A. (E-28), 02.11.2020 tarihinde Gazimağusa’da tespit edilerek tutuklanmıştır.

   Yapılan ileri soruşturmada bahse konu şahsın; 23.09.2020 tarihinde, Küçük Kaymaklı’da faaliyet gösteren Türkiye İş Bankası'nın güneye bakan camını kırarak hasara uğrattığı, 26.09.2020 tarihinde, Lefkoşa’da Kemal Aşık Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Teknocell isimli iş yerinin ana giriş kapısını asma kilidi suç işleme niyeti ile tasarrufunda bulunan demir kesme aleti ile kesip hasara uğrattığı, 27.09.2020 tarihinde Lefkoşa’da Küçük Kaymaklı bölgesinde faaliyet gösteren Capital Bank isimli bankanın batıya bakan ana giriş kapısını açarak içeriye girdiği ve banka içerisindeki alarm ışığını sökerek hasara uğrattığı ve 31.10.2020 tarihinde de, Demirhan'da faaliyet gösteren Capital Bank’ın penceresinin alüminyumdan mamul parmaklıklarını tasarrufunda bulundurduğu demir kesme makası ile kesip hasara uğrattıktan sonra bir cürüm işlemek kasti ile içeriye girip tavan kamerasını sökerek hasara uğrattığı tespit edilmiştir. Soruşturma devam etmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75