Suç işleyip gitti, dönünce enselendi

banner37

Dört yıl önce KKTC’ye gelip iki gün içerisinde toplam değerleri 5 bin 460 TL olan üç adet çeki tedavüle süren ve suç ortağıyla birlikte yurt dışına kaçan Oğur Çağlar, yeniden KKTC’ye gelince yakalandı

Suç işleyip gitti, dönünce enselendi
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Dört yıl önce KKTC’ye turist olarak giriş yapıp, ertesi günü sahtelenen ve toplam değeri 5 bin 460 TL olan üç adet çeki tedavüle sürüp, hemen ertesi günü suç ortağıyla yurtdışına çıkış yapan Oğur Çağlar, çarşamba günü KKTC’ye giriş yaparken yakalandı.

“Sahte Çek düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla Kredi ve Mal temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Oğur Çağlar, dün teminat amaçlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, İddia Makamı adına Savcı İbrahim Ruso, tanık olarak Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Birimi’nde görev yapan polis memuru Mustafa Mahan’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Mahan, zanlı Oğur Çağlar’ın 3 Temmuz 2016 tarihinde saat 18.00 raddelerinde KKTC’ye giriş yapıp, bir gün sonra farklı saatlerde Reis Süpermarket, Yaman Süpermarket ve Erülkü Süpermarket isimli işletmelere giderek kendi adına yazılan üç ayrı bin 820 TL değerinde KoopBank isimli bankanın adını kullanarak tamamen sahte olarak düzenlenen çekleri konu işletmelerde görevli kasiyerlere yapmış olduğu alışverişe karşılık tedavüle sürerek, karşılığında sahtekarlıkla muhtelif yiyecek, içecek ve temizlik malzemeleri ile çek üstü olarak nakit para alıp, sahtekarlıkla kredi temin ettiğini aktardı.

Polis memuru Mustafa Mahan, zanlı Oğur Çağlar’ın aranan şahıs ile birlikte bir gün sonra KKTC’den

çıkış yaptığını kaydetti.

Mahan, zanlı Oğur Çağlar’ın 16 Ekim’de saat 23.00’te KKTC’ye giriş yapmak isteyerek tutuklandığını ve tedavüle sürdüğü çekleri ile ilgili itiraf içerikli bir gönüllü ifade verdiğini anlattı.

Mahan, zanlının ifadesinde, ismini tam olarak hatırlamadığı bir şahsın kendisini yönlendirmesi ve istemleri doğrultusunda bu çekleri kullandığını belirttiğini mahkemeye aktardı.

Polis memuru Mustafa Mahan, zanlının gönüllü ifadesinde söylediği kişinin adının belirlendiğini ve uçuş manifestolarından zanlı Oğur Çağlar ile KKTC’den aynı gün aynı uçakla Türkiye’ye gittiğini belirlendiğini kaydetti.

Zanlı Oğur Çağlar’ın aleyhinde başlatılan tahkikatın tamamlandığını belirten Mahan, zanlının methaldar olduğu suçların müebbet hapis öngördüğüne ve Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisinde olduğuna vurgu yaptı.

Mahan, turist statüsünde olan zanlının yargılanmaktan kaçabileceğini belirterek, tutuklu yargılanmasını talep etti.

Zanlının avukatı Güner Göktuğ, tutukluluk talebine itiraz etti. Suçlamaları reddeden Göktuğ, müvekkilinin yargılanmaktan kaçmayacağını savunarak, teminatla serbest kalmasını talep etti.

Yapılan duruşma neticesinde Yargıç Temay Sağer, zanlı Oğur Çağlar’ın 45 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75