'Suç olduğunu biliyoruz ama mecbur kaldık'

banner37

Girne Limanı’ndan ülkeye şubat ayında giriş yaparken polise ibraz ettikleri evrakların sahte olduğunun anlaşılması üzerine arama emri çıkartılan zanlılar önceki gün yakalandı ve dün sabah mahkemeye çıkarıldı

banner87
'Suç olduğunu biliyoruz ama mecbur kaldık'
banner90
banner8

Meyil AVCAN

Girne Turizm Limanı’nda başkasının adına ıstar olunan TC nüfus cüzdanlarının üzerine kendi resimlerini yapıştırıp sahteledikleri nüfus cüzdanlarını görevli muhaceret polisine ibraz ederek aylar önce ülkeye giren Hasan Ersöz ve Sema Ersöz, önceki gün Lefkoşa’da yakalandı ve dün Girne’de mahkemeye çıkarılarak aleyhlerine 1 günlük tutukluluk emri alındı.

20 Şubat’tan beri aranan ve önceki gün yakalanan iki zanlı dün çıkarıldıkları mahkemede “suç olduğunu biliyoruz ama mecbur kaldık” diyerek kendilerini savundu.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında Savcı Yardımcısı Senem Palabıyık, Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Serhat Özcü’yü tanık olarak dinletti.

Polis memuru Özcü, zanlıların 20 Şubat tarihinde Girne’de meydana gelen “Sahte Resmi Belgeyi Tedavüle Sürme”, “Sahte Beyanla Kayıt Temini” ve “Başkasının Kimliğine Bürünmek” suçlarından methaldar olduklarını belirtti.

Özcü, Girne Turizm Limanı’nda zanlıların Mersin’den temin ettikleri Coşkun Yalçın ve Yasemin Yalçın adına ıstar olunan TC nüfus cüzdanlarının üzerine kendi resimlerini yapıştırıp, sahtelediklerini ve bu evrakları limanda görevli muhaceret polisine ibraz ederek adı edilenlerin kimliğine bürünüp, sahte beyanla kayıt temin ederek ülkeye giriş yaptıklarını kaydetti.

Zanlıların alınan bilgi üzerine önceki gün Lefkoşa’da tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklandıklarını ifade eden Özcü, zanlıların ikametgâh ettikleri adrese giderek, evde arama yaptıklarını ve kanunsuz herhangi bir şeye rastlamadıklarını söyledi.

Özcü, meseleyle ilgili olarak her iki zanlının da gönüllü ifade vererek işlemiş oldukları suçu itiraf ettiklerini ve sahteledikleri kimlikleri yaktıklarını beyan ettiklerini söyleyerek, başlatılan soruşturmanın henüz yeni olduğunu, alınması gereken ifadeler olduğunu ve zanlıların tahkikata etki etme olasılıklarının yüksek olduğunu ifade etti.

Zanlıların yürütülen soruşturmaya etki etmemeleri açısından polis, ilk etapta 1 günlük tutukluluk talebinde bulundu.

Mahkemede zanlılara söz hakkı tanındığına ise zanlıların bunun Türkiye’de de suç olduğunu bildiklerini ancak mecbur kaldıkları için yaptıklarını ve ülkede ailelerinin olmadığını söyledi.

Yargıç Meltem Dündar, zanlıların önceki gün tespit edilerek tutuklandıklarını ve gönüllü ifade verdiklerini belirterek, zanlıların soruşturma amaçlı poliste 1 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75