Suç ortaklarından biri kayıplara karıştı

banner37

Ülkemize kaçak yolla mülteci getiren tekne kaptanı ve 2 suç ortağının tutukluluk süresi uzatıldı. Polis, zanlı Talip Dönmüş’ün 977 gündür ülkemizde kaçak kaldığını tespit etti, meseleyle ilgili aranan kişiye henüz ulaşılamadığını belirtti

Suç ortaklarından  biri kayıplara karıştı
banner90
banner99

Güren TİLKİ

   Güzelyurt’a bağlı Yayla köyünde ülkemize kaçak yolla 20’si erkek, 3’ü kadın ve 7’si çocuk olmak üzere 30 Suriye uyruklu mülteciyi getirip, suçüstü yakalanan teknenin kaptanı ve iki suç ortağı, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

   Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılan zanlıların tutukluluk süresi 8’er gün uzatıldı.

   Polis, olayla bağlantılı olan bir kişinin hâlâ arandığını, ayrıca mültecileri kıyıda bekleyen zanlı Talip Dönmüş’ün 977 gündür ülkemizde kaçak olarak kaldığının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

   Güzelyurt Kaza Mahkemesi Başkanı Düriye Elkıran’ın huzurunda görüşülen davada savcı, Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Nadir Timuçin’i dinletti.

banner134
   Mahkemede yeminli şahadet veren Timuçin, 09.07.2020 tarihinde Güzelyurt’ta Yayla köyü kıyı şeridinde meydana gelen insan kaçakçılığı ve onaylanmamış limandan KKTC’ye giriş yapmak suçundan zanlı 1 Ferdi Şener, zanlı 2 Veysel Dağlı ve zanlı 3 Talip Dönmüş’ün methaldar olduğunu belirtti.

   Timuçin, Alanya’da sakin Kaptan Ferdi Şener’in ve aynı yerde sakin Veysel Dağlı’nın bir miktar para karşılığında kullanımlarında bulunan MK. Kaptan isimli 7 metrelik sürat teknesiyle KKTC makamları tarafından onaylanmış liman olmayan Yayla sahil şeridinde KKTC topraklarına çıkarken, kendilerini NP 317 plakalı Van aracı ile bekleyen Gaziveren’de sakin Talip Dönmüş’ün de yardımıyla 30 Suriyeli mülteciyi, KKTC’ye yetkili makamdan izinsiz olarak giriş yapmalarına imkan sağladıkları esnada suçüstü tespit edildiklerini kaydetti.

   Polis memuru Nadir Timuçin, Ferdi Şener yönetimindeki MK. Kaptan isimli sürat teknesinin kıyıda bekleyen polisleri görünce kaçmaya çalıştığını belirterek, bu esnada polisin durması için havaya üç el ateş ettiğini mahkemeye aktardı.

   Timuçin, zanlının durmayarak denize doğru kaçmaya devam etmesi üzerine polisin konu teknenin motorunu vurarak durdurması sonucu teslim olduklarını belirtti. Timuçin, açılan ateş sonucu zanlı Veysel Dağlı’nın sağ kalçasından bir erkek mültecinin de sol kolundan hafif yaralandığını kaydetti.

   Meselede zanlı 1 Ferdi Şener, zanlı 2 Veysel Dağlı ve zanlı 3 Talip Dönmüş’ün suçüstü tutuklandıklarına vurgu yapan Timuçin, mültecilerin PCR testlerinin negatif çıkması sonrası İskele’de bir otele yerleştirildiklerini anlattı.

   Polis memuru Nadir Timuçin, meselede olay yerinde polisten kaçan HN 730 plakalı salon aracın ve bir kişinin arandığını belirterek tutukluluk süresinde 10 ifade, zanlılar Veysel Dağlı ve Talip Dönmüş’ten birer gönüllü ifade daha aldıklarını söyledi. Zanlı Talip Dönmüş’ün ikametgahının arandığını, kanunsuz bir şeye rastlanmadığını ifade eden polis, muhaceretten yapılan soruşturmada zanlı Talip Dönmüş’ün 977 gündür KKTC’de ikamet izinsiz kaldığının tespit edildiğini kaydetti. Polis, soruşturmanın sürdüğünü belirterek zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını istedi.

   Güzelyurt Kaza Mahkemesi Başkanı Düriye Elkıran, tahkikatın salimen yürütülebilmesi zanlıların 8 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75