Suçlamalar çok ciddi

banner37

“Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Gizli Bilgilerin İfşası” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlamalarıyla gözaltına alınan Polis Müfettişi Gülay Bayram Çekici, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı

banner87
Suçlamalar çok ciddi
banner90
banner8

MALLARI ÜZERİNE GEÇİRDİĞİ VE RÜŞVET İSTEDİĞİ İDDİALARI VAR… Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Bölüm’de görev yapan Müfettiş Gülay Bayram Çekici, teyzesine ait 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL, ziynet eşyaları, bir apartman dairesi ve Esentepe’de bir araziyi hile ile zimmetine geçirmekle suçlanıyor. Polis, ayrıca zanlı Çekici’nin, aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüşerek, o şahsa hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili ‘gizli’ ibareli bir yazıyı gösterip, rüşvet talep ettiği suçlamasıyla da soruşturma başlatıldığını açıkladı.

MÜDÜRLÜKTEN ÇIKMAMASI GEREKEN DOSYALAR, EVİNDEN ÇIKTI… Polis, Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin evinde yapılan aramada, üzerindeki ‘gizli’ ibaresi nedeniyle ilgili polis müdürlüğü binasından çıkmaması gereken bazı evrak ve soruşturma dosyalarını buldu. Bu evrak ve dosyaların yanı sıra, polis, Çekici’nin evindeki dizüstü bilgisayarlara, hard-disklere ve CD’lere de incelenmek üzere el koydu. Çekici, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve hakkında soruşturma amacıyla 2 günlük tutukluluk emri alındı.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Bölüm’de görev yapan Müfettiş Gülay Bayram Çekici, teyzesine ait 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL, ziynet eşyaları, bir apartman dairesi ve Esentepe’de bir araziyi hile ile zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

Polis, ayrıca zanlı Çekici’nin aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüştüğü ve ona hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili gizli ibareli bir yazıyı gösterip, rüşvet talep ettiği iddiasıyla da hakkında soruşturma başlattı.

Öte yandan polis, Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin evinde gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığına dikkat çekti.

“Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Gizli Bilgilerin İfşası” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlamalarıyla gözaltına alınan zanlı Gülay Bayram Çekici, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Zanlı hakkında soruşturma amacıyla 2 günlük tutukluluk emri alındı.

“Aleyhinde 4 ayrı ciddi soruşturma açıldı”

Yargıç Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında İddia Makamı adına Savcı Behrat Mavioğlu, Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’u tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 9 Ocak 2017 ile 9 Ağustos 2018 tarihleri arasında “Haksız Mal Edinme” ve 2016 yılında “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebinde Bulunması”, “Gizli Bilgilerin İfşası” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, 28 Mart 2018 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alınan dilekçede, zanlının bir akrabasının TC İş Bankası’nda bulunan para ve altınları zimmetine geçirdiği, Girne’de ikamet ettiği apartman dairesi ve Esentepe’deki araziyi kendi adına devraldığına ilişkin şikayette bulunulduğuna dikkat çekti.

Kızıltuğ, bu süreç içerisinde tahkikat neticesinde bazı hususların teyit ve tekzip edildiğini söyledi.

“Akrabası adına olan hesaptaki 341 bin 600

sterlin ve 160 bin TL’yi kendi adına yatırdı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL’yi kendi adına yatırdığını ve zanlının kasa kiraladığının belirlendiğini kaydetti.

“Paranın kaynağı belli değil”

Tarkan Kızıltuğ, hesapların araştırılması gerektiğine ve paranın kaynağının belli olmadığına vurgu yaptı.

Kızıltuğ, zanlı Çekici’nin son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının belirlendiğini mahkemeye aktardı.

   Zanlının mal varlığındaki değişimleri bağlı olduğu kuruma bildirmediğini söyleyen Kızıltuğ, kendisine yazılan yazı doğrultusunda zanlının PGM’ye yazılı izahatta bulunduğunu belirtti.

“Rüşvet talep ettiği iddiası var”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 2016 Haziran ayında aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüştüğünü ve ona hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili gizli ibareli bir yazıyı gösterip, rüşvet talep ettiği iddiasıyla da soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 20 Ağustos’ta soruşturma maksatlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne celp edildiğini mahkemeye aktardı.

Kızıltuğ, zanlı Bayram’dan sözlü olarak izahat istendiğini, zanlının bazı izahatlarda bulunduğunu kaydetti.

   Kızıltuğ, zanlının önceki gün 14.45’te tutuklandığını belirterek, mahkeme emriyle üzerinde, arabasında ve evinde arama yapıldığına dikkat çekti.

“Evinde gizli ibareli resmi evraklar bulundu”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlı Gülay Bayram Çekici’nin gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığına vurgu yaptı.

   Kızıltuğ, soruşturmanın çok geniş ve kapsamlı olarak devam ettiğini belirterek, emare alınan binlerce evrak, ayrıca dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin inceleneceğine dikkat çekti.

Kızıltuğ, zanlının sözlü beyanları ile izahatlarının da araştırılacağına işaret edip, 20 ifade alındığını, 10-15 ifadenin daha alınması gerektiğini belirterek, bu aşamada zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Zanlının avukatı Mustafa Algun, tutukluluk süresine itiraz etmezken, kanser tedavisi gören müvekkilinin ilaçlarının temin edilmesini talep etti.

   Mahkemede söz alan zanlı Çekici, “Sürekli tansiyonum çıkıyor” ifadesini kullandı. Kızıltuğ, zanlının ilaçlarının kendi tasarrufunda olduğunu ve hastalığının bilgilerinde olduğunu mahkemeye beyan etti.  

   Yargıç Gülay Süleymanoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Yargıç Süleymanoğlu, ayrıca zanlının tam teşekküllü bir hastanede doktor kontrolünden geçirilmesine direktif verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mercan can
Mercan can - 12 ay Önce

Bu hangi kapıdan girmiş acaba

Fatin ramiz
Fatin ramiz - 12 ay Önce

2016/ 17/18 yıllarında olan olaylar, şimdimi göruldü, O yıllarda bu suçlar işlenmiş ise(ıddia ediliyor) niye görevinde tutuldu.
Üzgünüm bu suçların cezası görevden atmaktır.
Bie şey olacağını sanmiyorum

SIRADAKİ HABER

banner75