Suçluların iadesi talebinden sonuç çıkar mı?

banner37

KKTC, Güney Kıbrıs’tan, cinayet zanlısı Muhammed Salman’ı, Güney Kıbrıs ise KKTC’den, Limasol’da cinayete karıştıkları düşünülen 4 Gürcü’nün iadesini talep ediyor

Suçluların iadesi talebinden sonuç çıkar mı?
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

KKTC ile Güney Kıbrıs arasında, cinayete karışan suçluların iadesi için karşılıklı talepler var.

KKTC makamları, eylül ayında, İskele’de, ormanlık alanda, Hasan Işık Özgöçmen’i öldürüp, Güney Kıbrıs’ta yakalanan Pakistan uyruklu Muhammed Salman’ın iadesini, Güney Kıbrıs da şubat ayında, Limasol’da öldürülme olayına karışıp KKTC’de yakalanan Ernesto Leonidis’in cinayet zanlıları oldukları iddia edilen 4 Gürcistan uyruklu şahsın iadesini talep ediyor.
   Muhammed Salman’ın, Güney Kıbrıs’ta, geçtiğimiz hafta, ülkede (güneyde) izinsiz bulunmak suçundan yargılanmasının bittiği, 6 Aralık Perşembe günü de cezasının son bulacağı öğrenildi.

Gürcistan uyruklu 4 kişi de KKTC’de, kanunsuz patlayıcı madde ve tabanca suçundan yakalandıktan sonra 11 Ekim 2018 tarihinde yargılanmaya başlayıncaya değin hükümsüz tutuklu olarak 3 ayı geçmemek şartıyla merkezi cezaevine gönderilmişti. Bu kişilerin kimlikleri tespit edilememişti.
   Bazı çevreler, barış görüşmelerini yürütme istekleri olduğunu her platformda dile getiren iki toplumun, en azından, cinayet ve tecavüz gibi suçlarda karşılıklı suçluların iadeleri konusunda anlaşma sağlaması gerektiğini belirtiyor.
   Bunun çözüm adına atılabilecek önemli adımlardan biri olduğu üzerinde duran bu çevreler, iki ülkenin, suçluların iadesi konusundaki anlaşmazlıklarının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin gündeminde de olduğunu ifade ediyor.
 

Önen: İade talebimizi yineledik
  
Gazetemiz KIBRIS’ın, bilgisine başvurduğu Suç ve Suçlara İlişkin İki Toplumlu Teknik Komite’nin Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Hakkı Celal Önen, kendisine verilen bilgilere göre, Muhammed Salman’ın, geçtiğimiz haftalarda, Güney Kıbrıs’ta yargılanmasının tamamlandığını söyledi.
   Hakkı Celal Önen, Muhammed Salman’ın, 6 Aralık Perşembe günü, Güney Kıbrıs’ta izinsiz bulunmaktan ötürü aldığı hapis cezasının tamamlanacağının kendisine bildirildiğini kaydetti.
   Kendilerinin, bu kişinin KKTC’ye iade edilmesi için başvurularını yinelediklerini belirten Önen, kişinin iadesi için gereken tüm teşebbüsleri yerine getirdiklerini açıkladı.
   Hakkı Celal Önen, bu talepleri ile ilgili olarak Güney Kıbrıs idaresinden kendilerine herhangi bir cevap verilmediği gibi, Muhammed Salman’ın iade edilip edilmeyeceği konusunda da bilgi verilmediğini dile getirdi.

banner134
 

Rumlar da Gürcüleri istedi
  
Gazetemiz muhabirinin bir başka sorusuna cevap veren Hakkı Celal Önen, Güney Kıbrıs’ta cinayete karışıp, KKTC’ye geçen, ardından da Türk polisi tarafından kanunsuz patlayıcı madde ve tabanca tasarrufundan tutuklanan Gürcistan uyruklu oldukları düşünülen 4 kişi için Güney Kıbrıs makamlarının iade başvurusunda bulunduğunu açıkladı.
   Rum polisinin kendi yaptığı soruşturmada, bu kişilerin, Güney Kıbrıs’ta cinayete karıştıklarını tespit ettiklerini belirttiğini anlatan Önen, ancak KKTC’de, bu kişilerin, Güney Kıbrıs’ta cinayete karışıp, karışmadıkları ile ilgili bir soruşturma yapılamayacağına işaret etti.
   Hakkı Celal Önen, kimlikleri henüz tespit edilemeyen ve kimlikleri araştırılan bu kişilerin, KKTC’de işledikleri suçlardan yargılanacaklarını bildirdi.
 

Cinayetler nasıl işlenmişti?
  
Mafya içi hesaplaşma olarak görülen cinayette, Gürcistan uyruklu, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Ernesto Leonidis, 8 Şubat 2018 tarihinde, Limsol’da, bir lokantada olduğu sırada, maskeli 3 kişi tarafından öldürülmüştü.
   Rum polisi, mesele ile ilgili olarak 1 kişiyi tutuklamıştı. Rum polisi, bu 1 kişinin haricinde isim ve kimlik bilgilerini açıkladığı 8 kişiyi de aranan şahıs ilan etmişti. Aranan 8 kişiden 4’ü olduğu öne sürülen Gürcistan uyruklu 4 kişi, 24 Ağustos 2018 tarihinde, Tatlısu’da, turistik bir sitede KKTC polisi tarafından tespit edilip tutuklanmıştı. Bu kişilerin tasarrufunda kanunsuz patlayıcı madde ve tabanca da bulunmuştu.
   53 yaşındaki Hasan Işık Özgöçmen ise, 30 Eylül 2018 tarihinde, İskele’de, ormanlık alanda, aracının 200 metre ilerisinde ölü bulunmuştu. Hasan Işık Özgöçmen’in, darp edilip, kendine ait kemerle boğularak öldürüldüğü tespit edilmişti. İskele polisi, geniş çaplı soruşturmanın ardından, Özgöçmen’in katil zanlısının, Pakistan uyruklu Muhammed Salman olduğunu açıklamıştı. Salman, 18 Ekim tarihinde, Limasol’da, Rum polisi tarafından yakalanmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75