Suçtaki rolü araştırılıyor

banner37

Gazimağusa’da hukukçuların bulunduğu Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili polise teslim olan Ramazan Cihan’ın tutukluluğu 7 gün daha uzatıldı

Suçtaki rolü araştırılıyor
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

 Gazimağusa’da hukukçuların bulunduğu Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili aranan ve “suçsuzum” diyerek polise teslim olan Ramazan Cihan’ın aleyhindeki polis soruşturması devam ediyor.

   Polise verdiği 2’nci ifadesinde suçu kısmen kabul eden Ramazan Cihan, dün ek tutukluluk talebiyle, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzuruna çıkarılarak tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı.

   Konu suçun ciddiyetine ve organize bir suç olduğuna vurgu yapan polis, olayın azmettiricisi Veysi Çelik’le bağlantısı olan Ramazan Cihan’ın suçtaki rolünü araştırıyor.

“Aranan 2 kişi ve emareler var”

   Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Halil Seven, yeminli şahadet verip, meseleyle ilgili gelişmeleri aktardı.

   Müfettiş Muavini Halil Seven, “Kanunsuz patlayıcı madde ve ateşli silah tasarrufu”, “Meskun mahalde ateş açma” ve “Kasti hasar” suçlarından methaldar olduğunu söyledi ve 1 Haziran 2019’da Gazimağusa İlker Karter Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Themis Center’in güney cephesindeki, 22 numaralı boş ofisinin camına silahla 3 el ateş atıldığını belirterek kasti hasara uğratıldığını anımsattı.

Halil Seven, konu tarihten itibaren yürüttüğü geniş çaplı soruşturma sonucu tutuklanan Serhat Tokur ve İsmet Sezener’in yargılanıncaya değin cezaevine gönderildiğini, Metin Güler’in de devam eden tahkikata etki etme olasılığı olmadığından teminata bağlandığını anımsattı.

   Müfettiş muavini, aradığı şahıslardan biri olan Ramazan Cihan’ın, 25 Haziran 2019’da, arandığını duyup, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne gelerek konu suçla bağlantısı olmadığını beyan edip, teslim olduğunu söyledi.

   Aleyhindeki suçlamaları reddeden Ramazan Cihan’ın polise, 1’i suçlamaları kısmen kabul eder nitelikte olan 2 gönüllü ifade verdiğini anlatan tanık müfettiş muavini, zanlının, olayın azmettiricisi Veysi Çelik ile irtibatı olduğunu anımsattı.

   Meselenin ciddiyetine ve organize bir suç olduğuna vurgu yapan müfettiş muavini Halil Seven, halen olayla bağlantısı olduğuna inanılan 2 şahıs ile emarelerin arandığını söyledi.

   Zanlının ne kırıldığını iddia ettiği cep telefonunun nerede olduğuyla ilgili ne de olay tarihinden bu yana nerede kaldığı ve ne yaptığıyla ilgili makul izahatta bulunabildiğini anlatan Halil Seven, meseleyle ilgili birçok telefon dökümü alınmasına karşın zanlının kullandığı telefon numarasına halen ulaşamadığını dile getirdi.

   Halil Seven, tahkikatını salimen tamamlayabilmek için, devam eden tahkikatına etki etme olasılığı olan zanlı aleyhine mahkemeden ek tutukluluk emri istedi.

   Yargıç, suçun ciddiyetine ve vahametine vurgu yaptıktan sonra, tahkikatın selameti açsından zanlının 7 gün daha poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75