“Suçu örten” suçundan yargılanacaklar

banner37

Yeniboğaziçi’ndeki meyhanede, Ali Kızılateş’i kazayla, tabancayla ayağından yaralayan belediye başkanı şoförü Kemal Aytürk, ileride yargılanmak üzere 15 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kaldı. Kızılateş ve meyhane sahibi de ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı

banner87
“Suçu örten” suçundan yargılanacaklar
banner90
banner99

POLİSTEN GERÇEKLERİ GİZLEDİLER…Polis, hastaneden taburcu olan müşteki Ali Kızılateş’i ve meyhane sahibi Emir Akbelli’yi de suçu örten suçundan mahkemeye çıkarttı ve her ikisini de 5’er bin TL nakdi teminata bağlattı. Suçlarını reddeden Ali Kızılateş ve Emir Akbelli, ileride, konu suçu işleyen Kemal Aytürk olduğunu bilmelerine rağmen, O’nu korumak için polise gerçekleri anlatmamaktan yargılanacak

Sedef BOŞNAK

Yeniboğaziçi’nde, Emir’in Yeri isimli meyhanede, tabancayla, kaza sonucu Ali Kızılateş’i ayağından yaralayan Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacıları’ın şoförü Kemal Aytürk aleyhine yürütülen polis soruşturması bitti.

Kasıt olmadığı belirtilen olayda, Kemal Aytürk, işlediği iddia edilen “kanunsuz tabanca tasarrufu”, “kanunsuz patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu”, “yaralama”, “meskun mahalde ateş etme”, “sarhoşluk ve rahatsızlık” gibi ağır caza gerektiren ciddi suçlarından, ileride yargılanmak üzere, ödediği 15 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kaldı.

Öte yandan polis, hastaneden taburcu olan müşteki Ali Kızılateş’i ve meyhane sahibi Emir Akbelli’yi de suçu örten suçundan mahkemeye çıkarttı ve her ikisini de 5’er bin TL nakdi teminata bağlattı.

Suçlarını reddeden Ali Kızılateş ve Emir Akbelli, ileride, konu suçu işleyen Kemal Aytürk olduğunu bilmelerine rağmen, O’nu korumak için polise gerçekleri anlatmamaktan yargılanacak.

Tahkikat bitti

Gazmağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili olguları ve talebini aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Eser Çelebi’yi tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık Müfettiş Muavini Eser Çelebi, zanlının, 13 Şubat 2020’de, saat 20.45’te, Yeniboğaziçi’nde bulunan Emir’in Yeri isimli meyhanede, kanunsuz olarak tasarruf ettiği 5524 seri numaralı Pietro Baretta marka tabancayla pencereden dışarıya doğru 2 kez ateş ettikten sonra, bahse konu tabancanın şarjörünü çıkartmaya çalıştığı esnada, tabancanın istem dışı olarak ateşlenmesi sonucu, ayni mekanda bulunan Ali Kızılateş’in sağ ayak bileğinden yaralanmasına sebep olduğunu söyledi.

Müfettiş Muavini Eser Çelebi, Ali Kızılateş’in kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki tedavisine müteakip taburcu edildiğini belirterek, zanlının, olay yerinde yüzde 197 promil alkol tesiri altındayken umumi bir yer olan Kemaraltı Sokak’ta yüksek sesle bağırıp, uygunsuz tavır ve harekette bulunup rahatsızlık verdiği esnada suçüstü hali gereği tutuklandığını anımsattı.

Mahkemeden zanlı aleyhine temin ettiği tutukluluk süresince yaptığı soruşturma ve araştırmayı mahkemeye aktaran tanık müfettiş muavini, olay mahallinde bulduğu tabanca ve 2 adet 9 milimetre çapındaki boş kovanı parmak izi ve balistik inceleme için PGM’ye gönderildiğini dile getirdi.

Eser Çelebi, zanlının itiraf niteliğinde 2 gönüllü ifade verip suçlarını kabul ettiğini anlatarak, 7 kişiden ifade temin edip, Kemal Aytürk’ün Mormenekşe’deki ikametgahında arama yaptığını ancak herhangi kanunsuz bir şeye rastlamadığını belirtti.

Zanlıyı savunan Avukat Batur Sağlamer, teminat talebine itiraz etmedi ancak tanık müfettişe bazı sorular sordu ve kaza sonucu meydana gelen olayda yara alan müştekinin, müvekkilinin arkadaşı olup, müvekkilinden şikayetçi olmadığına dikkat çekti.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, davaları sonuçlanıncaya değin KKTC haricine çıkmaktan men ettiği zanlıyı, 15 bin TL nakdi teminata bağlandı.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, haftada bir en yakın polis karakoluna giderek isbat-ı vücut etmesini istediği zanlı lehine, KKTC vatandaşı 2’şer kefilin 75’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini talep etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108