banner6

'Suçumuz yok, polise yardım ettik'

banner37

Türkiye üzerinden Belçika’ya gitmek isteyen 9 mülteciyi Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçirmekle suçlanan Ahmed Abdelghany Mahmoud ve Ali Minnoş, aleyhlerindeki suçlamaları kabul etmedi

'Suçumuz yok, polise yardım ettik'
banner99

Sedef BOŞNAK

Daha iyi bir yaşam için Güney Kıbrıs’a giden, ardından da KKTC ve Türkiye üzerinden Belçika’ya varmak isteyen 9 Afrikalı’yı, Tatlısu sahiline bırakıp kaçmakla suçlanan biri Mısır uyruklu, biri de KKTC vatandaşı iki kişi tutuklandı.

“Bir suç işlemek kastıyla ittifak kurmak” suçlamasıyla tutuklanan Mısır uyruklu Muhammed Ahmed Abdelghany Mahmoud ve Ali Minnoş isimli iki zanlı, dün öğleden sonra, Gazimağusa’da yargıç huzuruna çıkarılarak aleyhlerine tahkikat amaçlı birer gün tutukluluk emri temin edildi.

Afrikalılardan milyonlarca dolar aldıkları iddia edilen zanlılar, söz verilmesi üzerine, polise yardımcı olduklarını iddia etti.

Mısırlı zanlı “Ben polise yardım ettim, suçum yok” derken, ülke vatandaşı olan Ali Minnoş, polisin kendisinden yardım istemesi üzerine, polisle birlikte hareket ettiğini ileri sürdü ve “Ben polise yardım ettim, kimseden para da almadım. Polisle işbirliği yaptım. Poliste olan telefonumda, mesajlar var. Onlarla birlikte hareket ettim. Afrikalıları evden alırken dahi polis arkamızdaydı. Polis ‘yardımcı ol, Afrikalıları yakalayalım. Her konuda arkanda olacağız’ dedi, ben de yardım ettim. Suçum yok” dedi.

“Çelişkiler var”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda gerçekleşen dünkü tutukluluk duruşmasında, meselenin tahkikatını yürüten ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ayhan Arabi, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak’ın sorularını yanıtladı.

Arabi, 16 Ocak 2018’de saat 01.00’de, Tatlısu köy sahilinde düzenlenen operasyon sonucu 9 Afrikalı zanlının tutuklandığını anımsattıktan sonra, yaptığı araştırma sonucu, adı edilen kişileri konu bölgeye getirenlerin Mısır uyruklu Muhammed Ahmed Abdelghany Mahmoud ve Ali Minnoş olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Ayhan Arabi, Muhammed Ahmed Abdelghany Mahmoud’u gittiği Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde, Ali Minnoş’u da celp edildiği Demirhan Polis Karakolu’nda teslim aldığını belirterek, her iki zanlıdan da gönüllü ifade temin ettiğini beyan etti.

Zanlıların, operasyonun her aşamasından haberi olan polise yardımcı oluklarını ve Afrikalılardan para almadığını ileri sürdüğüne vurgu yapan tanık polis, zanlıların gönüllü ifadelerindeki beyanlarını mahkemeye aktardı.

Tanık polis, zanlıların ifadesinde, Noumbe Mballa’nın Ali Minnoş’un yanında çalıştığını ve Noumbe Mballa vasıtasıyla Paul Ngasa ile tanıştıklarını, Ngasa’nın diğer Afrikalıları Türkiye’ye tekneyle götüreceğini söylediğini ve araçla taşınmaları konusunda kendilerinden yardım istediklerini beyan ettiklerini anlattı.

“Afrikalılar bin 500’er dolar verdik diyor”

Tanık polis Ayhan Arabi, şahadetinin devamında, polis karakolunda tutuklu tutulan bazı Afrikalı zanlıların beyanlarına da değinerek, Afrikalı zanlılara, Muhammed Ahmed Abdelghany Mahmoud ve Ali Minnoş’un fotoğraflarını gösterdiğini dile getirdi.

Ayhan Arabi, “Noumbe Mballa ve Paul Ngasa dışındaki 7 Afrikalı, huzurdaki zanlıları tanıdı. Zanlıları tanımadıklarını beyan eden Noumbe Mballa, Ali Minnoş’un yanında çalışan bir kişidir ve Minnoş’u Paul Ngasa ile tanıştıran kişidir” dedi.

Tanık polis, bir önceki gün tutukladığı Gabriel Eloundou, Zoumana Diomande ve Yanniek Ayissi’nin birer gönüllü ifade vererek, kendilerini KKTC’de karşılayan Ali Minnoş’un Gaziköy’deki evine götürdüğünü ve Minnoş’a her birinin Türkiye’ye gitmek için bin 500’er dolar verdiklerini beyan ettiğinden de söz etti.

Diğer 4 Afrikalının ise, Minnoş’un bir adamı tarafından Ercan Havalimanı’ndan alınıp Minnoş’un Gaziköy’deki evine götürüldüğünü ve Türkiye’ye götürülmeleri için Minnoş’a bin 500’er dolar verdiklerini sözlü olarak beyan ettiğine dikkat çeken tanık polis, tahkikatını hiçbir etki altında kalmadan tamamlayabilmek için süreye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Henüz yeni başlattığı tahkikatı gereği alması gereken birçok ifade, sorgulanması gereken birçok şahıs bulunduğuna vurgu yapan tanık polis, aranan şahısları bulabilmek ve aldığı gönüllü ifadeleri teyit etmek için mahkemeden zanlılar aleyhine 3 günlük tutukluluk emri talep etti.

Savcı Hasan Boşnak, meselenin bir bütün olarak yürütebilmesi için, zanlıların Afrikalı zanlılarla birlikte mahkemeye çıkarılmalarını sağlamak amacıyla talebi 1 günle sınırlayınca, mahkeme de bu talebe onay verdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 08:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104