Suçüstü yakalandılar, cezaevine gönderildiler

banner37

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne sahte öğrenci belgesi veren yabancı uyruklu iki kişi tutuklandı

banner87
Suçüstü yakalandılar, cezaevine gönderildiler
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne sahte öğrenci belgesi veren ve suçüstü yakalanan yabancı uyruklu zanlılar Damola Charles Awopetu ve Chıbuzo John Mark Ugah, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

“Sahte Belge Düzenleme ve Sahtelenmiş Belgeyi Tedavüle Sürme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar, aleyhlerindeki suçlardan yargılanmak üzere dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Volkan Kayabaş, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı adli şubede görev yapan polis memuru Ali Aydoğanlı’yı tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Aydoğanlı, zanlı Damola Charles Awopetu ve zanlı Chıbuzo John Mark Ugah’ın 4 Eylül’de saat 10.30 raddelerinde Lefkoşa’da Bedreddin Demirel Caddesi üzerinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği’ne giden zanlı Damola Charles Awopetu’nun kendi adına düzenlenen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne ait öğrenci belgesi üzerindeki tarih kısmında oynama yaptığını; zanlı Chibuzo John Mark Ugah’ın ise yine daha önceden hazırlamış olduğu kendi ismine düzenlenen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne ait öğrenci belgesini vize almak için TC Elçiliği’nde görevli memura ibraz ederek sahte belgeyi tedavüle sürdüğünü kaydetti.

Aydoğanlı, zanlı Damola Charles Awopetu’nun öğrenci izni olmasına rağmen üniversite kaydının iptal edildiğini, zanlı Chıbuzo John Mark Ugah’ın ise halen bir üniversitede öğrenci olmasına rağmen okula borcu olduğundan dolayı öğrenci belgesi alamadığını mahkemeye aktardı.

Zanlıların aleyhine başlatılan soruşturmanın tamamlandığını söyleyen Aydoğanlı, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Gülay Süleymanoğlu, zanlıların yargılanmaktan kaçabileceklerine vurgu yapıp, 40 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75