banner6

Süleyman Barut cezaevine gitti, diğerleri tutuksuz yargılanacak

banner37

Avtepe’de ormanlık alanda yakalanan 32 mülteci olayını soruşturan polis, 5 zanlıyı teminat duruşmasına çıkardı

Süleyman Barut cezaevine gitti, diğerleri tutuksuz yargılanacak
banner99

POLİS SORUŞTURMAYI TAMAMLADI… Mültecilerin yasadışı yolla ülkeye girip, yine gayrı yasal yolla Güney Kıbrıs’a geçmelerine yardım ettikleri suçlamasıyla tutuklanan zanlılardan Süleyman Barut yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, Kadircan Barut, Serhat Borak, Okan İldeniz ve Selim Zengin, teminatla serbest bırakıldı. Davut Zengin’in ise suçla bağlantısı olmadığı belirlenerek serbest bırakıldı.

Ayşe BULUT

   Karpaz bölgesindeki bir sahilden kaçak olarak 6 Ekim’de ülkeye giren ve 7 Ekim’de Avtepe’de ormanlık bir alanda yakalanan 11’i çocuk 32 Suriyeli mülteci ile ilgili polis soruşturmasını tamamladı.

   Mültecilere yardımcı oldukları suçlamasıyla tutuklanan zanlılardan Süleyman Barut yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, Kadircan Barut, Serhat Borak, Okan İldeniz ve Selim Zengin, teminatla serbest bırakıldı. Davut Zengin’in ise suçla bağlantısı olmadığı belirlenerek serbest bırakıldı.

   5 zanlı dün teminat talebiyle İskele’de mahkemeye çıkarıldı. İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Savcı Ahmet Özlemler, meselenin tahkikat sorumlusu olan polis memuru Celil Gülyaprak’ı tanık olarak dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Gülyaprak, zanlılar Süleyman Barut, Kadircan Barut, Serhat Borak, Okan İldeniz ve Selim Zengin’in, 6-7 Ekim 2020 tarihinde Dipkarpaz’da Efendirga bölgesi deniz sahilinden 32 Suriye uyruklu mülteci kişinin, KKTC kanunsuz olarak girişinden sonra KKTC üzerinden Güney Kıbrıs Rum kesimine geçişlerine yardımcı olmak suretiyle insan kaçakçılığı suçundan methaldar olduklarını belirtti.

   Polis memuru Celil Gülyaprak, 07.10.2020 tarihinde söz konusu mültecilerin tespit edilmesinden sonra yine bölgede aynı saatlerde zanlı 1 ve zanlı 2’nin temin edilen telefon görüşme dökümlerinden yola çıkarak, yapılan soruşturma neticesinde bölgede olduklarının tespit edildiğini, önce zanlı 1 ve zanlı 2’nin mahkeme emriyle tutuklandığını anımsattı.

banner134

   Gülyaprak, bu tarihe kadar zanlı 3, zanlı 4 ve zanlı 5’in mesele ile ilgisi görülüp mahkeme emriyle tutuklandığını belirtti.

   Gülyaprak, zanlılarla meseleyi ilişkilendiren bir adet DP 671 plakalı traktör, bir adet saman romörku, bir adet CC 634 plakalı van araç, bir adet CM 773 plakalı jip araç, bir adet DD 666 plakalı Mercedes araç, üç kamera görüntüsünün bulunduğu CD, mültecilerin KKTC’ye çıktıkları sahil şeridinin görüntülerinin bulunduğu ve yine kovuşturuldukları yerde yedikleri yiyecek içeceklerin görüntüleri ile bölgenin bulunduğu fotoğrafları içeren CD’nin emare alındığını kaydetti.

   Tahkikatın tamamlandığını söyleyen Gülyaprak, zanlıların davalarında hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

   Huzurundaki olgu ve beyanları değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlı Süleyman Barut’un 15 günü geçmemek üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine emir verdi.
   Candaş, zanlı 2, 3, 4 ve 5’in ise, davalarında görüşüleceğinde hazır bulunmalarını temin etmek maksadıyla yurtdışına çıkışını men edip, 5’er bin TL nakdi teminat yatırmaları, zanlıların lehine KKTC vatandaşı ikişer kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalamalarına ve haftada ikişer gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88