Süratliydi, tehlikeli sürüş yapıyordu!

banner37

“Ölüm Kavşağı” olarak bilinen Turunçlu Kavşağı yakınlarında, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı neticesinde, arabasıyla havalanarak ezdiği aracın sürücüsü Esra Korcan’ın ölümüne neden olan 59 yaşındaki Hüseyin Gürsel Erçika aleyhine 2 gün tutukluluk emri alındı. Mahkemede konuşan polis, zanlının kazayla bağlantısına ilişkin bulgularını anlattı

Süratliydi, tehlikeli sürüş yapıyordu!
banner90
banner99

TEDBİRSİZLİK VE İHMAL VAR… Mahkemede yeminli şahadet veren tanık polis Müfettiş Muavini Ömer Çakır, zanlının, “tedbirsizlik ve ihmal sonucu birinin ölümüne sebep olma”, “dikkatsiz sürüş”, “tehlikeli sürüş” ve “sürat” suçlarından methaldar olduğunu söyledi

KAZA YOL HATASINDAN OLDU… Zanlıyı savunan Avukat Hüseyin Kırsaç ise son 1 yıl içerisinde, bahse konu yolda trafik kazası sonucu 4 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatarak, yolda ciddi sıkıntıların bulunduğunu iddia etti ve “Kaza, yoldaki sıkıntılardan oldu” dedi

Sedef BOŞNAK

“Ölüm Kavşağı” olarak bilinen Turunçlu Kavşağı yakınlarında, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı neticesinde, arabasıyla havalanarak ezdiği aracın sürücüsü Esra Korcan’ın ölümüne neden olan 59 yaşındaki Pileli Hüseyin Gürsel Erçika mahkemeye çıkartıldı ve aleyhine tahkikat maksatlı 2 gün tutukluluk emri temin edildi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili bilgi vermesi için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şubesi’nde görev yapan Müfettiş Muavini Ömer Çakır’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık Müfettiş Muavini Ömer Çakır, zanlının, “tedbirsizlik ve ihmal sonucu birinin ölümüne sebep olma”, “dikkatsiz sürüş”, “tehlikeli sürüş” ve “sürat” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Ömer Çakır, Pile’de sakin zanlının, 24 Aralık’ta saat 07.40’ta, Gazimağusa-Lefkoşa anayolu üzerinde, Turunçlu Kavşağı ile Ulukışla Kavşağı arasında, yönetimindeki KB 685 plakalı Kia marka salon araç ile  sol şerit içerisinden Gazimağusa istikametine doğru seyrederken, yolun sola virajlanan kısmına geldiğinde, süratini salim hadde indirmeyerek, dikkatsiz bir şekilde viraja girmesiyle, direksiyon hakimiyetini kaybedip, kontrolsüz bir şekilde yolun sağından, gidiş ve gelişi ayıran refüj içerisine girip havalanarak karşı şeride geçtiğini söyledi.

banner134
Çakır, zanlının aracıyla karşı şeride geçtiği esnada, sağ şerit içerisinden Lefkoşa istikametine doğru seyreden Gazimağusa’da sakin Esra Korcan yönetimindeki JS 170 plakalı salon aracın üzerine çarptığını belirtti ve zanlının aracının, çarpmaya müteakip, asfalt yola düşerek, kontrolsüz şekilde devam ettiği yol içerisinde önü kuzeye bakar şekilde durduğunu anlattı.

Olay yerinde yaşamını yitiren Esra Korcan yönetimindeki JS 170 plakalı aracın ise kontrolden çıkarak, yolun solundaki oto korkuluklara çarpıp, önü kuzeye bakar şekilde durduğunu anlatan müfettiş muavini, henüz yeni başladığı tahkikatını tamamlayamadığını anlattı.

Müfettiş muavini kazanın akabinde, gerekli doktor kontrolleri yapıldıktan sonra derdest emri gereği tutukladığı zanlının verdiği gönüllü ifadenin teyit ve tekzibini yapacağını, alması gereken ifadeleri alacağını belirtti ve mahkemeden tahkikatını salimen tamamlayabilmek için süre istedi.

Savcı Yardımcısı Fırat Kızıltunçlar ise zanlının methaldar olduğu suçun ülkemizde yaygınlaşan, ağır cezalık bir suç türü olduğunu ifade etti ve serbest kalması halinde geniş çaplı yürütülen tahkikata etki etme olasılığı olan zanlı hakkındaki talebi yineledi.

Avukat: Kaza, yol hatasından oldu

Zanlıyı savunan Avukat Hüseyin Kırsaç ise son 1 yıl içerisinde, bahse konu yolda trafik kazası sonucu 4 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatarak, yolda ciddi sıkıntıların bulunduğunu iddia etti ve “Kaza, yoldaki sıkıntılardan oldu” dedi.

Avukat Hüseyin Kırsaç, tanık polise, müvekkilinin sürati ve yolun durumuyla ilgili bir tespit yapıp yapmadığını sorduktan sonra, kazadan 10 dakika önce, bir vatandaşın polise ‘yol kaygandır, önlem alın’  ihbarında bulunduğunu ileri sürdü.

Tanık polis ise cevaben, “Yolun hatalı olduğuna dair bir tespitimiz yok. Zanlı gönüllü ifade verip, süratini söyledi. Sürati, mevcut yolda salim değil, süratliydi. Yol ‘hatalıdır’ diye bir tespit olmadı. Yol hatalı diye bir iddia varsa, bu da araştırılacak.” şeklinde konuştu.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, zanlının konu suçla bağlantısı olduğuna bulgu yaptı ve zanlının, yeni başlayan tahkikatın salimen tamamlanabilmesi için 2 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 10:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75