Sutyeninden 600 gram uyuşturucu çıktı

Türkiye’den aldığı yüklü miktardaki uyuşturucu maddeyi Ercan Havalimanı’nda KKTC’ye ithal eden, ardından da Beyarmudu Barikatı’ndan Güney Kıbrıs’a geçirmeye çalıştığı sırada suçüstü yakalanan Rumen genç kadın tutuklandı.

Sutyeninden 600 gram uyuşturucu çıktı

Ahmet İLKTAÇ

Romanya vatandaşı olan Andra Theodora Nıcu isimli 20 yaşındaki kadın, Türkiye’den aldığı oldukça zararlı Metamfematin (met veya kristal) türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye ithal etti.

Rumen genç kadın, söz konusu uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi giymekte olduğu sutyeni içerisinde aynı gün Beyarmudu Sınır Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’a geçirmeye çalıştığı sırada Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi polisleri tarafından yakalandı.

Gazimağusa’da dün sabah nöbetçi mahkeme huzuruna çıkarılan zanlı aleyhine 3 günlük tutukluluk emri alındı.

Mahkemede konuşan zanlı özür dileyip çok üzgün olduğunu söyledi. Zanlının yaklaşık 3 yıldan bu yana Güney Kıbrıs’ta bir arkadaşıyla birlikte yaşadığı öğrenildi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi nöbetçi Yargıcı Mine Gündüz’ün huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Çaltılı, PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hasan Selvili’yi tanık olarak dinletti.

Tanık polis Hasan Selvili, zanlının 12 Ağustos 2018 tarihinde Gazimağusa ve Lefkoşa’da meydana gelen kanunsuz Metamfetamin ithal ve tasarruf suçlarına methaldar olduğunu söyledi.

Polis memuru, 12 Ağustos 2018 tarihinde alınan bilgide zanlının tasarrufunda uyuşturucu madde ile KKTC’den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçeceğinin öğrenildiğini dile getirdi.

Bu bilgi üzerine sınır kapılarına gerekli bilgilerin verildiğini anlatan tahkikat memuru, zanlının aynı gün saat 02.40’ta Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçmek istediği esnada tespit edilip alıkonulduğunu bildirdi.

Hasan Selvili, zanlının üzerinde yapılan aramada giymekte olduğu sutyenin her iki tarafına zulalanmış şekilde çorap ve iç içe geçmiş şefaf naylonlara sarılı yaklaşık 600 gram ağırlığında Metamfetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin emare olarak alındığını kaydetti.

Zanlı gönüllü ifade verip, söz konusu uyuşturucu maddeyi aynı gün Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye ithal ettiğini beyan ettiğini ifade eden Selvili, mesele ile ilgili soruşturmalarının henüz yeni başladığını açıkladı.

Polis memuru, uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin analiz için Devlet Kimya Laboratuvarı’na, ambalajların ise parmak izi araştırması için PGM Foto Parmak İzleri Şubesi’ne gönderileceğini aktardı.

Zanlının verdiği gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılacağına işaret eden tanık polis, mahkemeden soruşturmalarını salimen yürütebilmek adına zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Mine Gündüz, zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını emretti.

 

Metamfematin (Met) nedir?

Ülkemizde adı çok fazla duyulmayan Metamfematin türü uyuşturucu madde uzmanlara göre dünya üzerinde hızla yayılan, çok zararlı ve tehlikeli bir uyuşturucu türü.

Bu uyuşturucu madde için kullanılan kristal, tina, crack, taş, ateş ve buz gibi takma isimler olduğunu belirten uzmanlar, en çok kullanılan ismin kısaltılmış isim olan “met” olduğunu kaydediyor.

Uzmanlar, 20’nci yüzyıl başlarında geliştirilen bu uyuşturucu maddenin ilk kez 2’nci Dünya Savaşı’nda askerlerin uyanık kalmaları için kullanıldığını belirtiyor.

Önceleri reçetesiz olarak kullanılan maddenin, bağımlılık yaptığı kanıtlanınca 1970’lerde kontrollü maddeler listesine alındığını öğrenildi. Kısa sürede bağımlılık yapan Metamfematin’in kokainden 3 kat daha sert etki yaptığı, insan bedenini çürüten etkilere sahip olduğu ve ölümcül olduğu biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER