T. A.'nın günlüğü emare oldu

banner37

Kızının ifadesi sonrasında cinayet zanlısı olarak tutuklanan Yaşar Akdoğan’ın tutukluluk süresi 5 gün daha uzatılırken, gerekirse kızının da katılacağı bir olay yeri tatbikatı yaptırılabileceği belirtildi

T. A.'nın günlüğü emare oldu
banner90
banner8

Ahmet VAMIK

Yılbaşından bir gün önce, 30 Aralık 2016 tarihinde evinin balkonundan düşerek hayatını kaybeden Akile Nacisoy Akdoğan’ın 11 yaşındaki kızı T. A.’nın olaydan 8 ay sonra Uzman Psikolog Dr. Ayşe Zeki’nin gözetiminde verdiği “annemi babam aşağıya itti” şeklindeki ifadesi meselenin seyrini tamamıyla değiştirdi. Küçük kızın bu ifadesi üzerine tutuklanan Akile Akdoğan’ın eşi Yaşar Akdoğan dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Hakkındaki suçlamayı reddetmeye devam eden Yaşar Akdoğan, geniş güvenlik önlemleri altında çıkarıldığı mahkemenin emriyle 5 gün daha poliste tutuklu kalacak.

Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazan Aksun’un huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Polis Müfettişi Eren Gözügüzel’i tanık olarak dinletti.

Zanlı Yaşar Akdoğan’ın “adam öldürme” suçundan methaldar olduğunu belirten Müfettiş Eren Gözügüzel, ilk nazarda alınan 2 günlük tutukluluk süresinde 8 kişiden ifade alındığını belirtti. Bu sürede yeni bir emareye ulaşıldığını söyleyen Gözügüzel, zanlının 11 yaşındaki kızı T. A.’nın günlük tuttuğunu öğrendiklerini ve küçük kızın günlüğünü emare olarak aldıklarını ifade etti. Söz konusu emare günlüğün incelendiğini söyleyen ve T. A.’dan Uzman Çocuk Psikoloğu Dr. Ayşe Zeki eşliğinde ifade alınmaya devam ettiğini kaydeden Eren Gözügüzel, 6 kişilik polis ekibinin bu soruşturmayı yürüttüğünü de sözlerine ekledi. “Adam öldürme” suçlaması getirilen zanlıyla ilgili 15’e yakın kişiden daha ifade alınacağını ve bu 15 kişiden 5’inin çocuk olduğunu söyleyen Gözügüzel, çocuk tanıklardan uzman psikolog eşliğinde ifade alınacağını da vurguladı.

“Olay yerinde canlandırma yapılacak”

8 ay önce başlayan soruşturmanın çok farklı bir boyuta ulaştığını, ve zanlının şu anda müebbet hapis cezası öngören bir suçlamadan methaldar olduğunu belirten Eren Gözügüzel, 8 ay önce açılan dosyanın kapatılmadığını ve aylardır Türkiye’den gelecek olan tahlil sonuçlarını beklediklerini vurgulayarak, çarşamba günü söz konusu raporların gelmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Zanlının cezai ehliyeti olup olmadığını tespit etmek maksadıyla Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde uzman doktorların kontrolünden geçirileceğini ifade eden Eren Gözügüzel, mahkemeden 8 günlük ek tutukluluk talebinde bulunarak söz konusu süreçte zanlının olay yerine götürülerek olay anı ile ilgili canlandırma yapılacağını da kaydetti.

banner134
Boyra: Çocuğun ifadesi yeniden değişebilir

Zanlı Avukatı Boysan Boyra’nın yeniden tutukluluk talebine itiraz etmesi ve zanlının teminata bağlanmasını talep etmesi üzerine duruşma yapıldı.

Mahkemede söz alan Avukat Boysan Boyra, zanlının öz kızı olan 11 yaşındaki T. A.’nın 8 ay önce farklı bir ifade verdiğini ve 8 ay sonra ifadesini değiştirerek çok farklı iddialarda bulunduğunu savunarak, “küçük çocuğun bir süre sonra yeniden ifadesini değiştirmeyeceğinin garantisi yoktur” şeklinde konuştu.

Zanlının, 8 aylık süreçte 3 kez yurtdışına çıkıp geri döndüğünü söyleyen Boysan Boyra, müvekkilinin kaçma şansı varken ülkeye geri döndüğünü, bu nedenle tutuklu kalmasına gerek olmadığını ifade etti.

Maktul Akile Nacisoy Akdoğan’ın ölümüyle ilgili soruşturmanın 8 ay önce başladığını ve tamamlandığını savunan Boysan Boyra, elde edilebilecek hiçbir emare ve alınacak başka hiçbir ifade olmadığını iddia ederek, “kendi öz çocuğu 8 ay sonra babasını suçladı, bunun dışında da başka hiçbir delil yoktur ve bu konuda tahkikat tamamlanmıştır. Bugüne kadar müvekkilim kaçmak için hiçbir girişimde bulunmadı ve tanıklara da müdahale etmedi” dedi.

5 gün daha tutuklu kalacak

Zanlı lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Yargıç Hazan Aksun, polisin almış olduğu 2 günlük tutukluluk süresini etkin ve verimli kullandığına dikkat çekti. Huzurunda verilen şahadetler doğrultusunda tahkikatın henüz tamamlanmadığını belirten Aksun, zanlının serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceğini ifade etti.

Gerekli görülmesi halinde zanlının kızının da hazır olacağı bir canlandırma yapılacağını açıklayan Yargıç Hazan Aksun, zanlıyla ilgili yürütülen tahkikatın içeriğinin değiştiğini vurgulayarak, hakkındaki suçlamalar değiştiği için bu saatten sonra tahkikata etki edebilme ihtimalinin yüksek olduğunun altını çizdi.

Talep edilen 8 günlük ek tutukluluk süresinin zanlının özgürlüğünü kısıtlayıcı bir süre olduğunu belirten Aksun, zanlının hem lehinde ve hem de aleyhinde yürütülen tahkikatın salimen yürütülebilmesi açısından 5 gün süreyle daha polis nezarethanesinde tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75