Tabanca saklamak için özel peçetelik ve saat yapıldı

banner37

Sahte vekaletnameyle bazı taşınmaz malların devredilmesiyle ilgili tutuklu bulunan Mehmet Eminoğlu, Serdar Özbekoğlu ve Muammer Uğursöz’ü teminat duruşmasına çıkaran polis, savunma avukatlarının sorgulamasında çarpıcı bir bulgudan söz etti:

Tabanca saklamak için özel peçetelik ve saat yapıldı
banner90
banner8

POLİS, ÜÇÜNÜN DE CEZAEVİNE GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİ… Henüz soruşturma tamamlanmamasına rağmen bu aşamadan sonra soruşturmaya etki edemeyeceklerini belirten polis, işadamı Mehmet Eminoğlu, tasdik memuru Serdar Özbekoğlu ve mimar Muammer Uğursöz’ün yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilmesini istedi. Bu talebe itiraz eden savunma avukatları, zanlılara kefil girmeye hazır tanıkları olduğunu belirterek, polisi çapraz sorguya aldı. Savunma avukatlarının sorularını yanıtlayan polis ise, maddi durumu kötü olan Mehmet Eminoğlu’nun ölüm tehdidi altında olduğunu, zanlıların ağır cezada yargılanacaklarını belirterek, yargılamadan kaçabileceklerini söyledi.

“TIRAŞOĞLU VE HASIRCILAR YURT DIŞINDA”… Bir aydır tutuklu olan Mehmet Eminoğlu’nun 22 Ağustos’ta verdiği gönüllü ifadesinde Osman Tıraşoğlu ve Ömer Hasırcılar’ın ismini vererek bir takım iddialarda bulunduğunu belirten polis, bu iki şahsın yurt dışına çıktıklarının belirlendiğini kaydetti. Eminoğlu’nun ifadesinin ardından Tıraşoğlu ve Hasırcılar’ın evleri ve işyerlerinde arama yaptıklarını belirten polis, bu iki şahıstan birinin evinde tabanca saklamak için özel olarak yapılmış peçetelik ve saat bulunduğunu, ancak herhangi bir tabancanın bulunmadığını açıkladı.

BUGÜN TANIKLAR DİNLENECEK, KARAR VERİLECEK… Tutukluluk sürelerinin dolmasına bir gün kala teminata bağlanılmak üzere mahkemeye çıkarılan Eminoğlu, Özbekoğlu ve Uğursöz’ün dünkü teminat duruşması 5 saat sürmesine rağmen sonuçlandırılamadı. Polisin, detaylı bir şekilde olguları aktarmasının ardından savunma avukatlarının saatler süren sorgulaması ve cezaevine gönderilmesine itiraz ederek zanlılara kefil girecek şahısları tanık olarak dinletmek istemesi üzerine, mahkeme hem savunmanın tanıklarının dinlenmesi, hem de kararın açıklanması için oturumu bugüne tehir etti.

Meyil AVCAN

Sahte vekâletnamelerle bazı taşınmaz mallar ile nakit paraların devrini yapmakla suçlanan işadamı Mehmet Eminoğlu ve tasdik memuru Serdar Özbekoğlu’nun yanı sıra suç ortakları olabileceği şüphesiyle tutuklanan mimar Muammer Uğursöz’ün aleyhindeki soruşturma dosyasının birleştirilmesinin ardından, üç zanlı aleyhlerine daha önce alınan 6 günlük tutukluluk süresinin dolmasına 1 gün kala, dün teminat duruşmasına çıkarıldı.

Teminat duruşması 5 saat sürmesine karşın tamamalanamayarak bugüne bırakıldı ancak, savunma avukatlarının çapraz sorgulamaları sırasında meselenin tahkikatını yürüten polis memuru Halil Drangoz, zanlılardan Mehmet Eminoğlu’nun bazı iddiaları nedeniyle aranan ve yurt dışına gittikleri belirlenen Osman Tıraşoğlu ve Ömer Hasırcılar’ın ev ve işyerlerinde arama yapıldığını belirterek, aramalarda tabanca saklamak için özel yapım peçetelik ve saat bulunduğunu açıkladı. Ancak, polis bu eşyaların hangisinin evinde bulunduğuna açıklık getirmedi.

Henüz soruşturma tamamlanmamasına rağmen bu aşamadan sonra soruşturmaya etki edemeyeceklerini belirten Drangoz, Mehmet Eminoğlu, Serdar Özbekoğlu ve Muammer Uğursöz’ün yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilmesini istedi. Bu talebe itiraz eden savunma avukatları, zanlılara kefil girmeye hazır tanıkları olduğunu belirterek, polisi çapraz sorguya aldı. Savunma avukatlarının sorularını yanıtlayan polis ise, maddi durumu kötü olan Mehmet Eminoğlu’nun ölüm tehdidi altında olduğunu, zanlıların ağır cezada yargılanacaklarını belirterek, yargılamadan kaçabileceklerini söyledi.

Polisin, detaylı bir şekilde olguları aktarmasının ardından savunma avukatlarının saatler süren sorgulaması ve cezaevine gönderilmesine itiraz ederek zanlılara kefil girecek şahısları tanık olarak dinletmek istemesi üzerine, mahkeme hem savunmanın tanıklarının dinlenmesi, hem de kararın açıklanması için oturumu bugüne tehir etti.

“150 kişi soruşturuldu,

80 kişiden ifade alındı”

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli tahkikat memuru Halil Drangoz, tanık olarak dinlendi.

Meselenin tahkikat sorumlusu olan Halil Drangoz, mahkemede verdiği yeminli şahadetinde, işadamı Mehmet Eminoğlu ve tasdik memuru Serdar Özbekoğlu’nun 26 Temmuz tarihinde Gizem Aksun’un şikâyeti üzerine tutuklandığını anımsatarak, 26 Temmuz- 26 Ağustos tarihleri arasında yapılan soruşturmada zanlıların 20 daire ve 4 dükkânı sahte vekâletnamelerle devrettiklerinin tespit edildiğini aktardı.

Drangoz, bir aydır devam eden soruşturmada 150 kişinin sorgulandığını, 80 kişinin ifadesinin alındığını söyleyerek, zanlı Eminoğlu’nun iki bankaya 3 milyon 600 bin sterlin borcu olduğunu, mağdurların zararının giderilmesi için öngörülen miktarın 10 milyon TL olduğunu belirtti.

Zanlı Eminoğlu’nın tutukluluk aşamasında ilk şikâyetçi Gizem Aksun’a iki imzalı boş çek, daha sonra da 60 bin TL nakit para gönderdiğini ifade eden polis, Gizem Aksun’un konu çek ve parayı polise teslim ettiğini belirterek, zanlı Muammer Uğursöz’ün de meselede suç ortağı olduğunu, direktörü olduğu şirkete 17 dairenin devredildiğini ifade etti.

Polis, zanlı Özbekoğlu’nun ise sahte vekâletleri onaylayarak, devir işlemlerinin gerçekleşmesini sağladığını ifade ederek, kendisinin de Eminoğlu ile meselede suç ortağı olduğunu söyledi.

Eminoğlu’nun 22 Ağustos tarihinde verdiği ifadede suçla bağlantılı Osman Tıraşoğlu ve Ömer Hasırcılar’ın ismini verdiğini kaydeden polis, yapılan kontrolde söz konusu şahısların ülkeden çıkış yaptıklarının tespit edildiğini ifade etti.

Soruşturmanın tamamlanmadığını ancak zanlıların müdahale edebilecekleri kısmın tamamlandığını belirten Drangoz, işlenen suçların ağır ceza kapsamında değerlendirileceğini, zanlıların hapis cezası almasının muhtemel olduğunu, zanlı Eminoğlu’nun maddi durumunun kötü olduğunu ve ölümle tehdit edildiğini kaydederek, bu hususların kaçmasına etken olabileceğini aktardı.

Polis memuru, zanlıların davalarının görüşülünceye değin 3 ayı aşmayan süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmeleri talebinde bulunurken, zanlıların savunma avukatları buna itirazda bulunarak polis memurunu istintak etti.

Beş saat süren duruşmanın sonunda, savunma avukatlarının kefillerini tanık olarak dinletmek istediklerini söylemeleri üzerine Yargıç Meltem Dündar, teminat duruşmasını neticelendirebilmek adına davayı bugüne erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75