Tabanca ve patlayıcı maddeler aranıyor

banner37

Evinde çok sayıda silah, canlı mermi, uyuşturucu, metal dedektörü bulunan polis memuru Ziya Düşünmez ve suç ortağı olduğu düşünülen Levent Erdem’in tutukluluk süresi 8 gün daha uzatıldı

banner87
Tabanca ve patlayıcı maddeler aranıyor
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Doğanköy’deki evinde çok sayıda tabanca, canlı mermi, eski eser aramakta kullanılan metal dedektörü, define avcılığında kullanıldığına inanılan aparatlar ve bir miktar uyuşturucu bulunan polis memuru Ziya Düşünmez ve suç ortağı olduğuna inanılan Levent Erdem aleyhindeki soruşturma sürüyor.

Narkotik ekiplerinin gerçekleştirdiği başarılı operasyon sonucunda yakalanan ve aleyhlerine daha önce alınan 3 günlük tutukluluk süresinin dolması nedeniyle dün yeniden mahkemeye çıkarılan Ziya Düşünmez ve Levent Erdem’in tutukluluk süresi 8 gün daha uzatılırken, operasyon sırasında Düşünmez’in evinde olduğu için tutuklanan Özgür Yıldız’ın meseleyle bağlantısının olmadığı anlaşıldı ve Yıldız mahkemeye çıkarılmadan salıverildi.

Zanlıların üç günlük tutukluluk süresinde araştırmalarını yoğunlaştıran polis, zanlıların tasarrufunda birçok kayıp tabanca ve patlayıcı maddenin daha olduğunu tespit etti.

Bu arada zanlı Ziya Düşünmez’in avukatı Hasan Yücelen ise, müvekkilinin polise verdiği gönüllü ifadenin baskı ve şantaj yoluyla alındığını iddia etti. Meselenin tahkikat memuru Mehmet Bayram ise bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

“Kanunsuz Patlayıcı Madde İthal ve Tasarrufu”, “Kanunsuz Uyuşturucu Madde İthal ve Tasarrufu”  ve “Kanunsuz Eski Eser Tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar, dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak aleyhlerinde 8 gün daha tutukluluk emri temin edildi.

“Çok sayıda emare zapt edildi”

Yargıç Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mehmet Bayram’ı tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Bayram, 20 Haziran tarihinde polis memuru Ziya Düşünmez’e ait ikametgahta yapılan aramada 1 adet Sig Sauer marka 9 mm çapında tabanca, 1 adet Glock Austria marka tabanca ve 1 adet Beretta marka 7.65 mm çapında tabanca, 18 adet 9 mm çapında canlı mermi, 12 adet 7.65 mm çapında canlı mermi, yaklaşık 1 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile içerisinde tütünle karışık hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan bir adet sarma sigara, 25 adet tarihi eser olduğuna inanılan sikke, hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 1 adet sarma sigara izmariti, 7 adet 9 mm çapında kuru sıkı mermi, 4 adet eski eser olduğuna inanılan madeni para, Golden King DPR model kameralı elektronik metal detektörü ve Ziya Düşünmez’e ait JE 957 plakalı aracın bagaj kısmında ise eski eser aramak için kullanıldığına inanılan 4 adet metal çubuk ve bir adet mikro kamera bulunarak emare olarak zapt edildiğini anımsattı.

Zanlının meseleyle ilgili polise gönüllü ifade vererek işlemiş olduğu suçu kabul ettiğini söyleyen Bayram, zanlının ikametgahında bulunan tabanca ve mermileri nisan ayında Levent Erdem’in istemi üzerine ithal ettiğinin belirlenmesi üzerine Erdem’in de tutuklandığını mahkemeye aktardı.

“Kayıp tabanca ve patlayıcı maddeler aranıyor”

Zanlıların üç günlük tutukluluk süresi içerisinde emare olarak alınan tabancaların daha önce herhangi bir olaya karışıp karışmadığının belirlenebilmesi için balistik incelemeye gönderildiğini, ayrıca zanlı Ziya Düşünmez’in ikametgahında bulunan Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin de laboratuara gönderildiğini belirten Bayram, ilgili raporların henüz çıkmadığını aktardı.

Zanlı Levent Erdem’in ise tutuklanmadan önce kullanımında bulundan telefonun sim kartını kırıp attığını belirten Bayram, zanlının telefon dökümlerinin incelemeye alınacağını söyledi.

Ayrıca elde ettikleri bir istihbarata göre henüz bulunmamış birçok kanunsuz tabanca ve patlayıcı maddenin daha olduğunu ifade eden Bayram, kayıp emarelerin bulunabilmesi için süreye ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

Meseleyle ilgili çok sayıda kişiden ifade aldıklarını, ancak en az 20 kişinin daha sorgulanması gerektiğini söyleyen Bayram, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

“Müvekkilim baskı ve şantaj yoluyla ifade verdi”

Zanlı Ziya Düşünmez’in avukatı Hasan Yücelen ise, müvekkili aleyhine istenen 8 günlük tutukluluk süresine itirazlarının olmadığını, ancak müvekkilinin polise verdiği gönüllü ifadenin baskı ve şantaj yoluyla alındığını iddia etti. Polis memuru Mehmet Bayram ise söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Yargıç Meltem Dündar, huzurundaki davanın çok ciddi bir mesele olduğuna dikkat çekerek, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için her iki zanlının 8 gün daha poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75