Tabancaların önceden kullanıldıkları belirlendi

banner37

Güney Kıbrıs’ta cinayete karıştıkları iddia edilen ve KKTC’de tasarruflarında tabanca bulunan 4 Gürcü’nün tutukluluk süresi 6’şar gün daha uzatıldı

Tabancaların önceden kullanıldıkları belirlendi
banner99

Sedef BOŞNAK

Güney Kıbrıs’ta, geçtiğimiz şubat ayında, mafya hesaplaşması sonucu öldürüldüğü belirtilen Gürcistan uyruklu Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Ernesto Leonidis cinayetinde rol aldıkları iddia edilen ve KKTC’de kanunsuz patlayıcı madde ve tabanca tasarrufundan tutuklanan Gürcistan uyruklu 4 zanlı aleyhine yürütülen geniş çaplı polis soruşturması devam ediyor.

Yapılan incelemede, polise ibraz ettikleri kimlikler, sürüş ehliyetleri ve pasaportların sahte olduğu tespit edilen 4 zanlı, dün, ek tutukluluk talebiyle yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, aleyhlerine, tahkikat amaçlı 6’şar gün daha tutukluluk emri temin edildi.

Öte yandan, polisin, zanlıların, gerçek kimliklerini tespit edebilmek için İnterpol aracılığıyla Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan talep ettiği bilgilere henüz ulaşılamadığı belirtildi.

Daha çok iş var

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen’in sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat çavuşu Eren Erdelhan yanıtladı.

Tanık çavuş Eren Erdelhan, polise sahte belge teslim eden zanlıların, “Kanunsuz patlayıcı madde, ateşli silah taşıma ve tasarruf” ve “sahte resmi evrak düzenleme ve tedavüle sürme” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Erdelhan, 24 Ağustos 2018’de, Tatlısu’da, Sea Terrea Bay Sitesi içerisinde, zanlıların üzerinde arama yaptığını anlattı ve zanlı 1’in üzerindeki kırmızı renk bel çantası içerisinde, bir adet 38 kalibre toplu tabanca ve 6 adet mermi bulunarak emare alındığını söyledi.

Tatlısu’da sakin zanlı 2’nin üzerinde ise siyah renk bel çantası içerisinde 1 adet siyah gazlı tabanca ve saçması tespit ettiğini kaydeden tanık polis, zanlıların kalmakta olduğu evin de arandığını anlattı.

Konu evde yapılan aramada, bir paket gazlı hava tabancası saçması tespit edilerek emare alındığını anımsatan tanık polis, aynı site içerisinde başka bir dairede kalan zanlı 3 ve 4’ün evlerinde de 1 adet gazlı tabanca, 1 adet 9 mm çapında tabanca ve 2 adet canlı mermi bulunarak emare alındığını kaydetti.

banner134
Tahkikat sorumlusu, günümüze kadar talep edilen tutukluluk süreleri boyunca zanlıların kimliklerini araştırıp, tasarruflarında emare aldıkları 10 adet cep telefonunu, kamera kayıtlarını ve ateşli silahları incelemeye gönderdiğini kaydetti.

Tahkikat sorumlusu, incelenen ateşli silahların daha önce kullanıldıkları yönünde rapor temin ettiğini belirterek, bu silahların ne amaçla kullanıldıklarını henüz bilmediğine vurgu yaptıktan sonra, soruşturmasını salimen yürütebilmek için mahkemeden zanlılar aleyhine ek süre istedi.

Huzurundaki tüm hususları değerlendiren Yargıç Umut İnan, tahkikata etki etme olasılığı olan zanlıların 6’şar gün daha poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75