banner6

Tahliye olmayı beklerken, cezaevine döndü

banner37

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet vermekten bir yıl hapis cezasına çarptırılan ve dün tahliye günü olan Oya Göz’ün istinaf kararı okundu

Tahliye olmayı beklerken, cezaevine döndü
banner151 banner143

Emine UYSAL

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet vermekten bir yıl hapis cezasına çarptırılan ve dün tahliye günü olan Oya Göz’ün istinaf kararı okundu.

Yargıtay Ceza, alt mahkemenin Oya Göz’e verdiği 1 yıllık hapis cezası kararını bozup, cezayı 18 aya yükseltti. Bir yıllık hapislik cezasının süresi dün dolan ve hakkında ihraç kararı bulunan Oya Göz, dün Yargıtay’ın yükselttiği kalan 6 aylık cezasını da çekmek üzere yeniden Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazası davasında yargılanan ve bir yıl hapis cezasına çarptırılan Oya Göz “Mahkûmiyetin bozulması” veya “Ceza süresinin düşürülmesi”, savcılık ise “Mahkumiyetin onaylanması” ve “Cezanın artırılması” için istinafa başvurmuştu.

Yargıtay Ceza olarak oturum yapan Ahmet Kalkan’ın başkanlığında, Bertan Özerdağ ve Peri Hakkı’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyetinin huzurundaki davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Aliye Özçınar ve sanığın avukatı Levent Celaleddin hazır bulundu.

Cuma Mağusalı’nın ailesi dün davanın duruşmasını takip etti. Polis, mahkemede olağanüstü güvenlik önlemi aldı ve Oya Göz’ün etrafında etten duvar örerek cezaevine götürdü.

Dava kararını okuyan Bertan Özerdağ, alt mahkemenin, müteveffanın geçiş önceliği olan, ortasında çift çizgi refüj çizgisi olan ve sağa dönülemeyen anayola, tali yoldan tedbirsiz ve ihtiyatsızca giriş yapıp, müteveffanın önünü tıkamasının sanığın aleyhine yeteri kara ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirmeyerek hata yaptığına bulgu yaptı.

Özerdağ, savcılığın cezanın artırılması yönündeki istinafını kabul edip, sanığa, mahkûmiyet tarihinden başlamak üzere 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

“Trafik kazaları toplumun en önemli sorunlarından biri oldu”

Bertan Özerdağ, trafik kazalarının toplumun en önemli sorunlarından biri haline geldiğine vurgu yaptı.

Özerdağ, ülkemizdeki her geçen gün artan trafik kazalarının önlenebilmesi için yetkilerin önlem alması gerektiğine işaret etti.

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza, 20 Şubat 2016 tarihinde saat 13.45’te Defne Sokak’ta HC 735 plakalı araçla Gönyeli Belediye Bulvarı’na diğer araçlara öncelik hakkı vermeden sağa dönüş yapan Oya Göz’ün, Cuma Mağusalı’nın yönetimindeki MG 014 plakalı motosikletin önünü tıkaması sonucu meydana gelmişti.

Çarpışmanın ardından Cuma Mağusalı yönetimindeki motosikletle, Süleyman Yılmaz yönetimindeki EN 382 plakalı salon aracın ön kısmına çarpmış ve Mağusalı hayatını kaybetmişti.

Ağır Ceza Mahkemesi, 1 yıl hapis cezası vermişti

Oya Göz, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazası davasında 31 Mart’ta yargılanıp, aleyhine getirilen 7 davadan da suçlu bulunup, ‘oyçokluğu’ kararı ile bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 10:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104